Αρης – ΑΕΚ LIVE 1-4 (ΤΕΛΙΚΟ)

Αρης - ΑΕΚ απόψε στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στην έναρξη του β' γύρου των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Super League -Η εξέλιξη του αγώνα απόψε

Αρης – ΑΕΚ απόψε στο «Κλεάνθης Βικελίδης», στην έναρξη του β’ γύρου των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Super League.

Πρώτο 15λεπτο στο παιχνίδι και η ΑΕΚ έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ακόμη δεν έχει βρει την ευκαιρία για το γκολ που θα την βάλει μπροστά στο σκορ. Ο Αρης απλά αμύνεται μέχρι στιγμής…

Ωστόσο, στο 24′ ο Νέλσον Ολιβέιρα με προσωπική ενέργεια έξω από την περιοχή σούταρε και έστειλε την μπάλα στη γωνία του Κουέστα για το 0-1.

Πέντε λεπτά όμως ο Αρης με μπόλικη… τύχη ισοφάρισε. Ο Μπρούνο Γκάμα σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Τσιγκρίνσκι και έστειλε τη μπάλα εκεί που δεν μπορούσε να φτάσει ο Μπάρκας. 1-1 το σκορ.

Η ΑΕΚ μετά το 1-1 έδωσε χώρο, δέχθηκε για λίγα λεπτά πίεση, αλλά απάντησε με ασφυκτική πίεση. Στο τέλος του ημιχρόνου έκανε 5 φάσεις για γκολ, αλλά δεν βρήκε στόχο με τον Κουέστα να είναι πρωταγωνιστής! Ετσι, το ημίχρονο έληξε 1-1. Η ΑΕΚ διαμαρτύρεται για μια πτώση του Σιμόες μέσα στην περιοχή στο τέλος του ημιχρόνου.

Αρχισε το β’ ημίχρονο και η ΑΕΚ πιέζει… Στο 52′ σε αντεπίθεση της, ο Μάνταλος έδωσε την ασίστ στον Ολιβέιρα και αυτός με σουτ έκανε το 1-2.

Και 1-3 στο 62′: Σουτ του Σιμόες έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Σάσα και ξεγέλασε τον Κουέστα, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων για την ΑΕΚ.

Στο 84′ το 1-4: Σουτ του Παουλίνιο και από κοντά ο Σιμάνσκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η φάση ελέγχθηκε και στο VAR.

Ενα ματς… φωτιά για την ΑΕΚ, μετά την ισοπαλία του ΠΑΟΚ στην Κρήτη, καθώς με νίκη της περνά στη 2η θέση με +2. Αντιθέτως, ο Αρης έχει πολλές απουσίες και δεν έχει βαθμολογικό ενδιαφέρον απόψε.

Ο Μίκαελ Ενινγκ στο αποψινό ματς ξεκινά το παιχνίδι με τους εξής: Κουέστα, Ρόουζ, Κορχούτ, Δεληζήσης, Ματίγια, Διαμαντόπουλος, Σάσα, Μπαγκαλιάνης, Μπρούνο Γκάμα, Μαρτίνες, Μαντσίνι.

Αντίστοιχα, ο Μάσιμο Καρέρα θα ξεκινήσει τον αγώνα με τον Μπάρκα κάτω από τα δοκάρια, τον Παουλίνιο δεξί μπακ, τον Λόπες αριστερά, τον Τσιγκρίνσκι με τον Σβάρνα στα στόπερ, τον Σιμόες με τον Κρίστιτσιτς αμυντικά χαφ, τον Μάνταλο δεκάρι, τον Βέρντε δεξιά στην επίθεση, τον Λιβάια αριστερά και τον Ολιβέιρα σέντερ φορ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Αρης – ΑΕΚ: Οι ενδεκάδες στο «Κλεάνθης Βικελίδης»

LIVE το ματς

Διαβάστε την εξέλιξη του αγώνα στο Χαριλάου

Διαιτητή από το «πάνω ράφι» έφερε η ΚΕΔ για το παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Άρη στο Χαριλάου ορίζοντας τον Λευκορώσο Αλεξέι Κουλμπάκοφ. Ο Κουλμπάκοφ, από την Elite κατηγορία της UEFA, ο οποίος πέρυσι είχε βρεθεί ξανά στον δρόμο της Ένωσης, σφυρίζοντας το ΑΕΚ-Μπάγερν 0-2 στο Champions League. Ο 40χρονος Λευκορώσος ρέφερι θα έχει βοηθούς τους συμπατριώτες του Ντμίτρι Ζιουκ, Αλέι Μασλιάνκα, με 4ο τον Κουτσιαύτη και στο VAR τους Τζήλο, Ψαρρή.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αρης – ΑΕΚ LIVE 1-4 (ΤΕΛΙΚΟ)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...