Άρης – ΑΕΛ 1-0: Νικητής με Μαντσίνι, «λύγισε» δύσκολα την ΑΕΛ

Με γκολ που σημείωσε ο Ντάνιελ Μαντσίνι στο 83' ο «Θεός του πολέμου» επικράτησε της μαχητικής Λάρισας στο «Βικελίδης».

Άρης – ΑΕΛ 1-0: Παρά την εμφανή κούραση και τις πολλές αλλαγές από την αρχή του Β’ μέρους ο Άρης «λύγισε» έστω και δύσκολα με 1-0 την ομάδα της Λάρισας στο φιλικό του «Κλεάνθης Βικελίδης».

Δείτε εδώ το γκολ του Ντάνειλ Μαντσίνι για το 1-0

Η κάθε ομάδα είχε από ένα ημίχρονο με τον Άρη να είναι ανώτερος στο πρώτο αλλά να αντιμετωπίζει δυσκολίες στην τελική πάσα απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα των Θεσσαλών.

Στο δεύτερο μέρος που οι τελευταίοι ανέβασαν την απόδοσή τους έβαλαν δύσκολα στους «κίτρινους» όμως δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα παρά τις φάσεις που έφτιαξαν.

Έτσι ο Ντάνιελ Μαντσίνι με ένα εξαιρετικό σουτ στο 83΄ σημείωσε το μοναδικό τέρμα της συνάντησης για το τελικό 1-0 και την 3η νίκη του Άρη στα τέσσερα φιλικά που έχει δώσει μέχρι στιγμής.

Ντεμπούτο πραγματοποίησε ο Αλί Αντέμ.

Με Λόπεθ και Μπερτόλιο η 11άδα του Άρη

Ο Μίχαελ Ένινγκ ξεκίνησε βασικό στην επίθεση τον Κρίστιαν Λόπεθ, ενώ η καλή εμφάνιση του Μπερτόλιο στο προηγούμενο φιλικό με τη Σάλκε έδωσε στον Αργεντινό την ευκαιρία να αρχίσει επίσης στο ματς.
Ετσι στο τέρμα για τον Άρη έπαιξε ο Κουέστα, με τους Σάκιτς δεξιά και Γκάνεα αριστερά στην άμυνα. Στο κέντρο το δίδυμο συνέθεσαν οι Ρόουζα και Ντάτκοβιτς, ενώ στα χαφ την τριάδα αποτέλεσαν οι Τζέγκο Σάσα και Μπερτόγλιο, με τον Γκάμα αριστερά στην επίθεση, δεξιά τον Φετφατζίδη και στην κορυφή τον Λόπεθ.

Από την πλευρά του ο Μιχάλης Γρηγορίου ξεκίνησε τον Ντουρμισάι στην 11άδα που πέρσι αγωνίστηκε με τον Άρη, ενώ στο Β΄μέρος πέρασε στο ματς ένας επίσης πρώην κίτρινος, ο Πλατέλλας.

Διάθεση χωρίς δημιουργία από τον Άρη, μαζική άμυνα η ΑΕΛ

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης τη «μερίδα του λέοντος» όσον αφορά την κατοχή, απέναντι σε μια ΑΕΛ που είχε ξεκάθαρα αμυντικούς προσανατολισμούς.

Η ομάδα του Ένινγκ ναι μεν είχε κίνηση, διάθεση και πάθος δεν κατάφερνε όμως να βρει διαδρόμους ώστε να δημιουργήσει και να απειλήσει. Έτσι ο Λόπεθ δεν τροφοδοτήθηκε ιδιαίτερα, μένοντας ουσιαστικά αποκομμένος.

Ο Άρης είχε κάποιες καλές στιγμές όπως την εκτέλεση φάουλ του Γκάμα στο 12′, τα σουτ των Φετφατζίδη και Σάσα στο 24′ και το 28′ αντίστοιχα, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους σημειώθηκε η καλύτερη ευκαιρία για τον «Θεό του  πολέμου».

Συγκεκριμένα σε εκτέλεση κόρνερ του Φετφατζίδη, ο Ντάτκοβιτς πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι, αλλά ο γκολκίπερ της Λάρισας απέκρουσε εξαιρετικά, κρατώντας το 0-0.

Από την πλευρά της η ΑΕΛ είχε μόλις μια τελική, ένα σουτ του Τόρζε στο 44′ που κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα.

Δέκα αλλαγές ο Κουέστα, «ανέβηκε» η ΑΕΛ

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Μίχαελ Ένινγκ προχώρησε σε αλλαγή ολόκληρης σχεδόν της 11άδας, αφήνοντας από τους βασικούς μόνο τον Κουέστα.

Οι πολλές αυτές αλλαγές φαίνεται οτι μπέρδεψαν κάπως τον Άρη, ο οποίος είχε πλέον στη σύνθεσή του τον νεοφερμένο μέσο Αλί Αντέμ που ήρθε μόλις χθες (29/8).

Η ομάδα του Γρηγορίου που πατούσε καλύτερα εκμεταλλεύθηκε τα κενά στην αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων, και παίζοντας ωραία τις αντεπιθέσεις δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά.

Ετσι στο 60′ ένα πλασέ του Τρούγιτς πέρασε παράλληλα με την εστία, ενώ στο 62′ ο Μπαγκαλιάνης, πραγματοποίησε την επέμβαση του αγώνα όταν προς κενής εστίας, απομάκρυνε δύσκολα με «ψαλίδι» πλασέ του Μιλοσάβλιεβιτς (από εξαιρετική ενέργεια του Ντουρμισάι).

Στο 63′ ήταν η σειρά του Γρηγορίου να αλλάξει ολόκληρη την 11άδα, με τον ρυθμό του παιχνιδιού να παίρνει μια «άγρια ομορφιά» και τα μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω.

Μαντσίνι ο «λυτρωτής», αλλά και… άστοχος

Οι Θεσσαλοί απείλησαν εκ νέου στο 73′ (ο Σπαρβ δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα) και αφού δεν εκμεταλλεύθηκαν το καλό τους διάστημα, ο Μαντσίνι επέβαλλε τον «άγραφο νόμο του ποδοσφαίρου».

Στο 83′, στην πρώτη κλασική φάση του Άρη στο δεύτερο μέρος ο Μαντσίνι, μετά από πάσα του Μαρτίνες, έστειλε τη μπάλα… συστημένη στη γωνία του Μπάγιτς.

Στο υπόλοιπο του ματς ο Άρης «άγγιξε» και δεύτερο γκολ με τον Μαντσίνι (στο 88′), ο οποίος όμως «σπατάλησε» μια μεγαλύτερη ευκαιρία από εκείνη που σκόραρε.

Δημιουργός και πάλι ο Μαρτίνες που έβαλε κάθετη στον Αργεντινό συμπατριώτη του εκείνος όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπάγιτς στο τετ α τετ.

Λίγο νωρίτερα, ο Πινάκας δεν μπόρεσε να πλασάρει στο 85′ για το 1-1…

Άρης (Ένινγκ): Κουέστα, Σάκιτς, Ροζ, Ντάτκοβιτς, Γκανέα, Λούκας Σάσα, Τζέγκο, Μπερτόγλιο, Φετφατζίδης, Μπρούνο Γκάμα, Λόπεθ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης αγωνίστηκε με τους Κουέστα, Μαρμαρίδης, Δεληζήσης, Μπαγκαλιάνης, Σενγκέργκης, Αντέμ (82’ Τσαγκαλίδης), Μπακούτσης, Μαρτίνες, Μαντσίνι, Μάνος, Χατζηπιρπιρίδης

ΑΕΛ (Γρηγορίου): Ναγκί, Μπέρτος, Στιλιάνο, Ζίζιτς, Μιχαήλ, Σετσέροβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς, Αλί Γκαζάλ, Τόρζε, Ντουρμισάι, Τρούγιτς. Από το 63ο λεπτό η ΑΕΛ αγωνίστηκε με την εξής ενδεκάδα: Μάγιτς, Μαϊδάνος, Μούζεκ, Ηλιάδης, Γρηγορόπουλος, Χαλάτσης, Σπάρβ, Παπάζογλου, Πλατέλλας, Βινίτσιους, Πινακάς.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – ΑΕΛ 1-0: Νικητής με Μαντσίνι, «λύγισε» δύσκολα την ΑΕΛ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.