Άρης – ΑΕΛ: Οι κινήσεις του Σκουλά στη φάση… ψυχοβγάλτη (vid)

Άρης - ΑΕΛ: Καρέ-καρέ οι κινήσεις του Μανώλη Σκουλά μέχρι να φτάσει να ακυρώσει το πέναλτι που καταλόγισε υπέρ των κίτρινων στο 90+7'.

Σε… ψυχοβγάλτη για Άρη και ΑΕΛ εξελίχθηκε η φάση του 90+7, όταν αρχικά οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο στη συνέχεια ο Σκουλά πήρε «πίσω».

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Ουάρντα: Από τις προκλήσεις στη… συγγνώμη (pics)

Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 2-0 στο 12’ (Βέλεθ 10’, Γκάμα 12’), για να απαντήσουν οι βυσσινί (Νούνιτς 20’, 35’, 74’ Ουάρντα) και να πάρουν μια τεράστια νίκη μέσα στο Βικελίδης, η πρώτη μετά το 1993 (με σκορ 2-1).

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (ήταν τόσες πολλές καθώς ο Σετσέροβιτς έμεινε αρκετά λεπτά στο έδαφος λόγω τραυματισμούη) ο Ντιγκινί σε προσπάθειά του είδε την μπάλα να χτυπάει και στα δύο χέρια του Μπούστος (πρώτα στον καρπό του δεξιού χεριού).

Αρχικά η απόφαση του Μανώλη Σκουλά καταλόγισε την εσχάτη των ποινών με τους γηπεδούχους να ανακουφίζονται καθώς θα είχαν την ευκαιρία να σώσουν έστω τον βαθμό.

Κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Για 2-3 λεπτά ο διαιτητής από τη Θεσσαλία περίμενε τους ανθρώπους από το δωμάτιο του VAR να του πουν αν όντως υπήρξε παράβαση. Αφού δεν μπορούσε να βρει άκρη με τους συνεργάτες του Βασίλη Φωτιά (VAR) Τρύφωνα Πετρόπουλο (AVAR), αποφάσισε τελικά να πάει ο ίδιος να το συμβουλευτεί.

Αφού χρειάστηκε και ο ίδιος μερικά λεπτά, τελικά αποφάνθηκε ότι έχει προηγηθεί φάουλ του Ρόουζ στον Μόρα (σπρώξιμο σε εναέρια μονομαχία για την ακρίβεια), ακυρώνοντας έτσι το πέναλτι!

Η εξέλιξη αυτή βρήκε τους παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου να πανηγυρίζουν έξαλλα και τους αυτούς του Τόλη Τερζή να μην μπορούν να πιστέψουν ότι δεν θα εκτελέσουν τελικά την εσχάτη των ποινών.

Κάπως έτσι το ματς ολοκληρώθηκε στο 102′!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – ΑΕΛ: Οι κινήσεις του Σκουλά στη φάση… ψυχοβγάλτη (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.