Άρης – Αστέρας Τρίπολης 2-0: Σάσα, Σίλβα, Μάνος, τρίποντο και… φιλάκια! (vids)

Άρης - Αστέρας Τρίπολης 2-0: Σάσα και αλλαγές (Σίλβα, Μάνος) έδωσαν τη νίκη στον Άρη.

Άρης – Αστέρας Τρίπολης 2-0: Σάσα και αλλαγές (Σίλβα, Μάνος) έδωσαν τη νίκη στον Άρη.

Άρης Αστέρας Τρίπολης 2-0: Ή έμπνευση του Σάσα και οι «χρυσές» αλλαγές του Άκη Μάντζιου διαμόρφωσαν το τελικό 2-0 στο «Βικελίδης» στη 2η αγωνιστική των πλέι οφ της Super League. Διπρόσωποι οι «κιτρινόμαυροι», βελτίωσαν την εικονα τους στο δεύτερο ημίχρονο, απεναντι στους Αρκάδες που ίσως να άξιζαν κάτι παραπάνω από τις… εντυπώσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Τελικά Γκανέα αντί Σάκιτς προτίμησε ο Άκης Μάντζιος, κυρίως για τις επιθετικές αρετές του Ρουμάνου μπακ και τον Μήτρογλου αντί του Μάνου στην κορυφή της επίθεσης.

Προβλέψιμος ο Μίλαν Ράσταβατς, όσον αφορά την αρχική 11άδα, με εξαίρεση ίσως τον Τιλικά που πήρε φανέλα βασικού και τον Κρέσπι να μένει στον πάγκο.

Aπό πλευράς Αρκάδων η πρώτη αξιόλογη στιγμή στο ματς, με τον Κώτσιρα να βγάζει σέντρα και τον Ροζ να παραχωρεί κόρνερ προ του Μπαράλες. Στην εξέλιξη της φάσης, οι φιλοξενούμενοι σκοράρουν με τον Βαλιέντε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

Προβλήματα στην ανάπτυξη και αρκετά ατομικά λάθη από μεριάς γηπεδούχων, που… λιβανίζουν τη μπαλα όταν την έχουν στην κατοχή τους.

Εξαιρετική στη μετάβαση οι φιλοξενούμενοι βρίσκουν χώρους και μέχρι το 25ο λεπτό καταγράφουν πέντε τελικές με κορυφαία εκείνη του 23′ όταν σε φάση διαρκείας, ο Φερνάντεθ γίνεται αποδέκτης τη μπάλα, αλλά από κοντινή απόσταση το τελείωμα του είναι άστοχο!

Κάπου εκεί, ο Άκης Μάντζιος αρχίζει να κοιτάει στην εξέδρα και προς το μέρος που κάθονται οι αναπληρωματικοί του Άρη, αφού όσα βλέπει μέχρι εκείνο το σημείο, διόλου δεν του άρεσαν. Σίλβα, Μπρούνο και Σάκιτς ξεκινούν ζέσταμα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Το πρώτο μισό του ματς τελειώνει με έξι τελικές του Αστέρα και μόλις μια του Άρη. Στο 36′(!) μια εκτέλεση φάουλ του Γκάμα, εκατοστά έξω από το αριστερό δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Με ευκαιρία του Αστέρα ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο. Ο Μουνάφο προσπάθησε να βρει τον Σίτο που βρισκόταν στην πλάτη του Δεληζήση και του Κουέστα, αλλά ο αρχηγός του Άρη πρόλαβε τα χειρότερα.

Απαντάει στο 50′ ο Άρης με τον Γκάμα να γίνεται κάτοχος τη μπάλας και τον Παπαδόπουλο να σταματάει το σουτ του Πορτογάλου.

Δύο λεπτά αργότερα, η παράλληλη σέντρα του Μπερτόγλιο πέρασε και δεν… ακούμπησε κανείς από τους «κιτρινόμαυρους» για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Η κατάληξη ένα αδύναμο σουτ του Ροζ που μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας των Αρκάδων.

Αναγκαστική αλλαγή από Ράσταβατς (Αλί Μπαμπά αντί Φερνάντες)… αναγκαστικά αλλαγές από τον Μάντζιο, αφού Μήτρογλου και Μαντσίνι δεν μπήκαν ποτέ στο παιχνίδι.

Ο Σίλβα που αντικατέστησε τον Αργεντίνο μπήκε και παραμπήκε! 11 λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς, βγαίνει τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο, τον πέρασε, σκόραρε και ο Άρης μπαίνει μπροστά στο σκορ. Κάτι που δευτερόλεπτα πριν, έμοιαζε πολύ μακρινό!

Ο Αστέρας δεν το παρατάει και στο 76′ Σουάρεθ, Μπαράλες και Καστάνιο παίζουν… βόλεϊ με κεφαλιές μέσα στην περιοχή του Κουέστα. Η τελευταία του Αργεντίνου στόπερ πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

To παιχνίδι για τον Άρη «κλειδώνει» με την άλλη αλλαγή που είχε κάνει μέχρι εκείνο το σημείο ο Άκης Μάντζιος. Ο Μάνος αφού δεν βρίσκει στόχο στη διπλή του απόπειρα στο 85′, βρίσκει τελικά δίχτυα στις καθυστερήσεις (ασίστ Σίλβα) για το τελικό 2-0!

Άρης – Αστέρας Τρίπολης 2-0 – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Λούκας Σάσα. Δεν έπαιξε καμιά τρελή μπάλα, αλλά η ασίστ που βγάζει στον Σίλβα στο 69′ είναι κάτι παραπάνω από το μισό γκολ!

UP: Οι αλλαγές του Μάντζιου. Σίλβα και Μανος μπήκαν στο 58′, ο πρώτος σκόραρε στο 69′ και ο δεύτερος στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

DOWN: Κώστας Μήτρογλου. Ακίνδυνος, στατικός, δεν προβλημάτισε καθόλου τους δύο κεντρικούς αμυντικούς του Αστέρα Τρίπολης. Αντικατάστάθηκε πριν συμπληρωθεί μια ώρα παιχνδιού στο «Βικελίδης».

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Tάσος Σιδηρόπουλος. Συγγενικό του πρόσωπο έχασε πριν από λίγες ημέρες ο Μακεδόνας ρέφερι, γι αυτό άλλωστε και κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή πριν τη σέντρα. Δεν έδειξε επηρεασμένος ο διεθνής ρέφερι, κάνοντας μια πολύ καλή διαιτησία. Σωστά ακυρώνει το γκολ του Βαλιέντε ο βοηθός Κωσταράς.

ΓΚΟΛ: 69′ Σίλβα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 17′ Τζέγκο, 57′ Σάσα – 16′ Μουνάφο, 80′ Σουάρεθ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Άρης (Άκης Μάντζιος):Κουέστα, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάσα (90+3′ Σάκιτς), Τζέγκο, Μπερτόγλιο (83′ Μπρούνο), Γκάμα (90+3′ Μπαγκαλιάννης), Μαντσίνι (58′ Σίλβα), Μήτρογλου (58′ Μάνος).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς):Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρες, Καστάνιο, Αλβάρεζ, Μουνάφο (73′ Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Τιλίκα (73′ Κρέσπι), Μπαράλες, Φερνάντες (59′ Αλί Μπαμπά), Σίτο (59′ Ριέρα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – Αστέρας Τρίπολης 2-0: Σάσα, Σίλβα, Μάνος, τρίποντο και… φιλάκια! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!