Άρης – Ατρόμητος 3-0: Ούτε είχε, ούτε άφησε περιθώρια και καλώς τα παιδιά!

Άρης - Ατρόμητος 3-0: Λάτιν υπόθεση στο «Βικελίδης». Δύο γκολ ο Μαντσίνι, ένα ο Ιτούρμπε και μαγικό ντεμπούτο Μπούργος στον πάγκο του Άρη!

Άρης Ατρόμητος 3-0: Do or die το παιχνίδι για τους «κιτρινόμαυρους» και δεν επέτρεψαν στους Περιστεριώτες, ούτε ως… σκέψη να διεκδικήσουν κάτι από την αναμέτρηση! Δύο γκολ ο mvp Mαντσίνι, το άλλο ο Ιτούρμπε στην καλύτερη του εμφάνιση με τη φανέλα του Άρη!

Άρης – Ατρόμητος: Δεν είχε περιθώρια για άλλη γκέλα αν θέλει να «βλέπει» play off, δεν άφησε και κανένα στον Ατρόμητο για να πιστέψει έστω, οτι μπορεί να «κλέψει» κάτι στο «Βικελίδης». Με πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Μαντσίνι, οι Θεσσαλονίκεις πήραν το τρίποντο (2-0)και πάνε παρακάτω, αφού ακόμα έχουν δρόμο να διανύσουν για να προλάβουν την εξάδα.  Επόμενος «τελικός» με Αστέρα στη Τρίπολη!

Mε δύο νέα πρόσωπα η πρώτη 11άδα του Μπούργος στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Άρη. Ο Σούντγκρεν επιστρέφει στο δεξί άκρο της άμυνας αντί του Σάκιτς και ο Ιτούρμπε μπροστά του, στη θέση του Γκαρσία.

Ο Κρις Κόλμαν επέλεξε τους Γιαννιώτη, Βασιλαντωνόπουλο, Χατζηισαΐα, Μαυρομμάτη, Καστεγιάνο, Έρλινγκμαρκ, Σάλομον, Μουνίθ, Ροτάριου, Κουλούρη και Αλιμπέκ. Τρεις οι αλλαγές οι δύο αναγκαστικές αφού Χαρίσης και Κιβρακίδης δεν ταξίδεψαν στη Θεσσαλονίκη, με τους Βασιλαντωνόπουλο και Έρλινμαργκ να παίρνουν τις θέσεις τους και η τρίτη ο Κλωναρίδης αντί του Έρλινμαργκ.

Δύο φορές κοντά στο γκολ πριν το 10λεπτο!

O Άρης κυριαρχεί με τη σέντρα της αναμέτρησης στον αγωνιστικό χώρο και πιέζει για το γρήγορο γκολ. Γκολ που δεν έρχεται στο 6′, αφού ο Μαυρομάττης βρίκσει τη μπάλα και τη στέλνει στον Γιαννιώτη που απομακρύνει, πριν αυτή φτάσει στον Καμαρά που είναι στο μέτρο από την γραμμή τέρματος!

Η μπάλα δεν μπαίνει μέσα, ούτε τρία λεπτά αργότερα όταν και πάλι ο Γιαννιώτης αποκρούει σε κόρνερ το διαγώνιο σουτ του Σούντγκρεν!
Nέα… απόπειρα των γηπεδούχων στο 14′ με το φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής του Μαντσίνι, ξανά ο Γιαννιώτης κρατάει το μηδέν.

Σκοράρει ο Καμαρά, αλλά ακυρώνεται ως οφσάιντ!

Οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να καταγράφουν τελικές στο πρώτο 45λεπτο, όχι με την ίδια συχνότητα του πρώτου 15λεπτου, αλλά χωρίς να βρουν το γκολ που τόσο τους έχει… ταλαιπωρήσει στο φετινό πρωτάθλημα. Για την ακρίβεια, το βρήκαν στο 28′ με τον Καμαρά, αλλά ο Μαυριτανός φορ ήταν σε θέση οφσάιντ στην κάθετη του Σάσα. O Kαμαρά πρωταγωνιστής και στο 41′ με τον Γιαννιώτη να λέει πάλι «όχι»!

Ο Ευαγγέλου δίνει πέναλτι, αλλά το παίρνει πίσω!

Στο 45′ ο Ευαγγέλου καταλογίζει πέναλτι υπέρ του Άρη στο μαρκάρισμα του Καστεγιάνο στον Ιτούρμπε, αλλά μετά από on field review, o Αθηναίος ρέφερι αλλάζει την απόφαση του, θεωρώντας οτι ο μπακ του Ατρομήτου δν μαρκάρει αντικανονικά τον Παραγουανό. Απόφαση που όπως ήταν λογικό, έγινε αποδεκτή με διαμαρτυρίες από πλευράς γηπεδούχων!

Η 13η ήταν και η τυχερή!

Διαμαρτυρίες που «έσβησαν» αμέσως αφού στη τελευταία φάση του πρωτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι σκοράρουν με τον αμαρκάριστο Μαντσίνι, μετά από σέντρα του Σούντγκρεν! Aσιστ ο Σουηδός, γκολ ο Αργεντίνος σε ένα deja vu του αγώνα του πρώτου γύρου στο Περιστέρι.

Ο Άρης σκοράρει στην 13η τελική του (!) στο πρώτο ημίχρονο, βρίσκοντας δίχτυα, μετά από 325 αγωνιστικά λεπτά. Οι Θεσσαλονικείς είχαν μείνει στο μηδέν στα τρία προηγούμενα παιχνίδια τους, με Βόλο, ΠΑΣ Γιάννινα και ΠΑΟΚ!

To πρώτο ημίχρονο ολοκληρώνεται με τις τελικές να είναι στο 13-0 υπέρ των γηπεδούχων και το ποσοστό κατοχής στο 74%-26%!

Ο Μαντσίνι κλείνει με γκολ το πρώτο, ανοίγει με γκολ και το δεύτερο!

Όπως τελείωσε, ξεκινάει το δεύτερο ημίχρονο και πάλι ιδεατά για τον Άρη. Ο Μαντσίνι που έγραψε τον επίλογο του πρώτου 45λεπτου, υπογράφει και τον… πρόλογο της επανάληψης με δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 57′, μετά από συρτή σέντρα του Σάσα. Ο Άρης στο 2-0 πλέον, δείχνει να «καθαρίζει» το παιχνίδι, με τους Περιστεριώτες  να μην δείχνουν ικανοί, παρά τις φωνές και τις γρήγορες αλλαγές του Κόλμαν, να διεκδικήσουν κάτι από την αναμέτρηση.

Ένας… άλλος Ιτούρμπε και 3-0!

O Άρης παραμένει κυρίαρχος στο χορτάρι, ο Ατρόμητος παραμένει εντελώς ακίνδυνος και οι γηπεδούχοι βρίσκουν και τρίτο γκολ πριν τελειώσει το ματς. Ασίστ Μπερτόγλιο, γκολ ο Ιτούρμπε, στο κορυφαίο ματς του Παραγουανού με τη φανέλα του Άρη. Ονειρικό ντεμπούτο Χερμάν Μπούργος στον πάγκο των «κιτρινόμαυρων»!

Άρης – Ατρόμητος – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ντάνιελ Μαντσίνι. Ανεξάρτητα από τα δύο γκολ που σημείωσε, ο Αργεντίνος είναι μακράν ο κορυφαίος σε απόδοση, ποδοσφαιριστής του Άρη το τελευταίο διάστημα. Και ο πιο σταθερός.

UP: Χουάν Ιτούρμπε. Ο Παραγουανός εξτρέμ ξεκίνησε βασικός έβαλε το… κερασάκι στη τούρτα, κάνοντας μακράν το καλύτερο του παιχνίδι με τη φανέλα του Άρη!

DOWN: Ο Ατρόμητος δυσκολευόταν ακόμα και να περάσει τη σέντρα. Καμία τελική οι Περιστεριώτες στο πρώτο ημίχρονο. Εμφάνιση πισωγύρισμα για την ομάδα του Κόλμαν.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Άγγελος Ευαγγέλου. Στο 37′ ο Εντιαγέ βρέθηκε πεσμένος μέσα στην περιοχή. Ο Μαυρομάττης έκανε μια κίνηση με τον γόνατο για να εμποδίσει τον μέσο του Αρη, με τον ρέφερι να μην βρίσκει κάτι το επιλήψιμο στη φάση και να δίνει συνέχεια στο ματς. Στο 45′ δίνει αρχικά πέναλτι, αλλά μετά από on field review αλλάζει την απόφαση του, αφού είδε οτι ο Ιτούρμπε κρατώντας το χέρι του Καστεγιάνο προσπάθησε να προκαλέσει την ανατροπή.

ΣΚΟΡΕΡ: 47′, 57′ Μαντσίνι, 83′ Ιτούρμπε

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σούντγκρεν – Mαυρομάττης, Σάλομον

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα (80′ Λούμορ), Σάσα, Εντιαγέ (70′ Μπερτόγλιο), Ματίγια, Ιτούρμπε (86′ Σάκιτς), Μαντσίνι (70′ Γκαρσία), Καμαρά.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Βασιλαντωνόπουλος, Χατζηισαΐας (54′ Παπαδόπουλος), Μαυρομμάτης, Καστεγιάνο (64′ Τζοβάρας), Έρλινγκμαρκ, Σάλομον (71′ Ντένιτς), Μουνίθ, Ροτάριου (64′ Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης, Κλωναρίδης (70’Αλιμπέκ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – Ατρόμητος 3-0: Ούτε είχε, ούτε άφησε περιθώρια και καλώς τα παιδιά!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!