O Άρης είναι για πολύ ψηλά!

Οι Θεσσαλονικείς νίκησαν 2-0 και την ΑΕΛ, με τα γκολ των Γιουνές και Ντιγκινί – Εξαιρετική ατμόσφαιρα από περισσότερους από 15.000 φιλάθλους στο Καυτανζόγλειο!

Από νίκη σε νίκη πάει ο Άρης, που επικράτησε 2-0 της ΑΕΛ και δείχνει ότι μπορεί να κάνει σπουδαία πορεία στο πρωτάθλημα.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν υπομονή στο παιχνίδι τους και όταν βρήκαν την ευκαιρία «εκτέλεσαν» την ΑΕΛ πετυχαίνοντας δύο γκολ με τους Γιουνές και Ντιγκινί, μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών!

Στο πρώτο ημίχρονο ο Άρης πήρε από νωρίς την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε να απειλήσει την εστία της ΑΕΛ. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ καλά διαβασμένοι. Ο Σωτήρης Αντωνίου φρόντισε να περιορίσει όλα τα επιθετικά ατού του Άρη και να κλείσει όλους τους διαδρόμους προς την εστία του Κρίστινσον.

Οι φάσεις ήταν λίγες στο πρώτο μισό του αγώνα, καθώς η ΑΕΛ έπαιξε πολύ καλή άμυνα. Η πρώτη και μοναδική μεγάλη ευκαιρία του ημιχρόνου για τον Άρη ήταν στο 32’, όταν ο Τζανακάκης έκανε τη σέντρα και ο Ντιγκινί αστόχησε από πολύ κοντά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης ανέβασε τον ρυθμό του και πίεσε πολύ πιο οργανωμένα την εστία της Λάρισας. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήταν στο 61’ όταν ο Ντιγκινί έκανε το πρώτο σουτ και η μπάλα σταμάτησε πάνω σε σώματα, ενώ στην επαναφορά ο Γκάμα, έκανε το σουτ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα ήρθε η δικαίωση. Στο 71’ ο Γιουνές πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στη συνέχεια της φάσης όμως –και στο ίδιο λεπτό- ο Τζανακάκης έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Γιουνές με το στήθος (!), έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Πριν καν καταλάβουν οι φιλοξενούμενοι τι είχε συμβεί δέχθηκαν και δεύτερο γκολ στο 75’, από τον Ντιγκινί, έπειτα από ατομική ενέργεια του Γκαρσία. Στα λεπτά που απέμεναν η ΑΕΛ προσπάθησε, όμως δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

MVP: Ο Ματίγια μπορεί να μην σκόραρε αλλά ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του. Ο Ισπανός μέσος ήταν παντού μέσα στο γήπεδο και βοήθησε τα μέγιστα, τόσο στο ανασταλτικό επίπεδο όσο και στο δημιουργικό.

UP: Σε αρκετά καλή βραδιά βρέθηκε ο Χαμζά Γιουνές. Ο Τυνήσιος επιθετικός έδωσε πολλές μάχες και βοήθησε πολύ την ομάδα, ενώ εκτός από γκολ που πέτυχε, είχε και δοκάρι.

DOWN: Ο Πίτι δεν βοήθησε καθόλου την ΑΕΛ. Ο Ισπανός δεν βρήκε χώρους να απλώσει το ταλέντο του και σε αρκετά σημεία φάνηκε ότι ήταν εκτός ρυθμού και εκτός αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν είχε προβλήματα ο διαιτητής Τζοβάρας, ο οποίος μπορεί να σφύριξε πολλά φάουλ, αλλά δικαιολογημένα, αφού οι παίκτες έπαιζαν σκληρά. Δεν έκανε λάθη ούτε στον πειθαρχικό έλεγχο.

ΓΚΟΛ: 71’ Γιουνές, 75’ Ντιγκινί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29’ Δεληζησης, 80’ Ματίγια / 28’ Φατιόν, 63’ Γκόλιας, 74’ Μιλοσάβλιεβιτς, 78’ Γκοΐγκοβιτς, 86’ Χούμπτσεβ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΑΡΗΣ (Πάκο Ερέρα): Κουέστα, Βέλεθ, Δεληζήσης, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Ματίγια (81’ Μενέντες), Μπάσα (85’ Ναζλίδης), Γκάμα, Ντιγκινί (77’ Κολάσο), Γκαρσία, Γιουνές.

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Κρίστινσον, Γρομητσάρη, Γκόλια, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Πίτι, Μιλοσάβλιεβιτς, Σαχίτι (46’ Καρανίκας), Ντέλετιτς (76’ Ντέλετιτς), Κούνιτς (65’ Νούνιτς), Γκοϊκοβιτς.

Ερέρα: «Περιμένουμε με ανυπομονησία το παιχνίδι»