Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Μάνος και Φορτούνης έκαναν… μοιρασιά – Μοιραίος ο Μπρούνο Γκάμα (vids)

Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Τους βαθμούς μοιράστηκαν οι δύο ομάδες στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των playoffs της Super League, όπου Μάνος και Φορτούνης έβαλαν τα γκολ. Άρης και Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1 με τους γηπεδούχους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη. Ο Μάνος άνοιξε το σκορ στο 14’, ισοφάρισε ο Φορτούνης στο 82’ και...

Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Τους βαθμούς μοιράστηκαν οι δύο ομάδες στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των playoffs της Super League, όπου Μάνος και Φορτούνης έβαλαν τα γκολ.

Άρης και Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1 με τους γηπεδούχους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν τη νίκη. Ο Μάνος άνοιξε το σκορ στο 14’, ισοφάρισε ο Φορτούνης στο 82’ και ο Μπρούνο Γκάμα έχασε πέναλτι στο 89’, ενώ είχε δοκάρι στο 90’.

Οι τακτικές των προπονητών

Τακτικά ο Άκης Μάντζιος πήγε σε σχηματισμό 4-2-3-1. Μάλιστα μετά από καιρό βρήκε θέση στην ενδεκάδα ο Μπεναλουάν. Ο Γαλλοτυνήσιος στόπερ ξεπέρασε και τον τραυματισμό του. Αντίθετα ο Ροζ έμεινε στον πάγκο, αφού δεν ήταν στο καλύτερο του το τελευταίο διάστημα.

Από την άλλη μεριά ο Πέδρο Μαρτίνς, άφησε πίσω το 3-4-3. Και πήγε σε σχήμα 4-2-3-1. Με πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα, σε σχέση με τα προηγούμενα ματς. Στα αξιοσημείωτα η πρώτη παρουσία του Σουρλή σε αρχικό σχήμα, σε ματς πρωταθλήματος. Ήταν δίδυμο στα χαφ με τον Τιάγκο Σίλβα. Παράλληλα ο Εμβιλά έγινε παρτενέρ του Σεμέδο στο κέντρο της άμυνας. Και Ο Κάιπερς έμεινε μοναδικός προωθημένος.

Ξεκίνημε με δοκάρι

Το ματς είχε πολλά να δώσει από το πρωτο λεπτό. Στο 3′ ο Ντρέγκερ έκανε γύρισμα, η μπάλα βρήκε στον Μπεναλουάν και στη συνέχεια πήγε στο αριστερό δοκάρι.

Στο 7′ ο Κουέστ με βολέ έβγαλε τον Μανσίνι σε αντεπίθεση, αλλά δεν έκανε καλό σουτ από πλάγια θέση, με τον Τζολάκη να μπλοκάρει.

Ο Μάνος άνοιξε το σκορ

Στο 11′ ο Σάσα βρήκε τον Μάνο, που έκανε το πλασέ, με τον Τζολάκη να διώχνει παίρνοντας εξαιρετική θέση. Η μπάλα πήρε ύψος, βρήκε στο κεφάλι του Μάνου και για λίγο πέρασε την γραμμή της εστίας, πριν την διώξει ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού. Μετά από έλεγχο της φάσης με το VAR, ο Ισραηλινός διαιτητής, Ρόι Ρεϊνσρέιμπερ, έδειξε σέντρα στο 14ο λεπτό.

Δεύτερο δοκάρι ο Ολυμπιακός

Στο 19′ ο Ολυμπιακός είχε και δεύτερο δοκάρι. Ο Κάιπερς βγήκε σε αντεπίθεση, πέρασε τον Κουέστα, από πλάγια θέση, έκανε το πλασέ και η μπάλα κατέληξε στο αριστερό δοκάρι, για να διώξει στη συνέχεια ο Δεληζήσης πάνω στη γραμμή.

Στο 35’ ο Ντρέγκερ έκανε σέντρα, ο Βρουσάι, πήδηξε μόνος για την κεφαλιά, αλλά δεν την έπιασε καλά και η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 37’ ήρθε ο τραυματισμός του Δεληζήση που βγήκε έξω με το φορείο. Τελικά δεν μπόρεσε να συνεχίσει και έγινε αναγκαστική αλλαγή με τον Ροζ. Και κάπως έτσι έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο δεύτερο 45λεπτο χωρίς να κάνουν κάποια αλλαγή. Με τον ρυθμό να μην είχε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Ήταν πεσμένος.

Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε κατοχή μπάλας. Με την πρώτη καλή στιγμή να ήταν στο 61’ Όπου ο Ραντζέλοβιτς, από καλή θέση, πλάγια δεξιά, δεν έκανε καλό σουτ, για να φύγει η μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 68’ ο Μαρτίνς έβαλε τον Χασάν στην θέση του Βρουσάι και τον Φορτούνη στην θέση του Βαλμπουενά. Τοι γύρισε σε σχηματισμό 4-4-2. Ένα λεπτό αργότερα και ο Μάντζιος έβγαλε τους Μάνο, Μπερτόγλιο για να μπουν οι Ματίγια, Σαντέ Σίλβα. Και το γύρισε σε σχηματισμό 4-1-4-1.

Στο 77΄μπήκε στο ματς, μεταξύ άλλων και ο Καλογερόπουλος. Ο 17χρονος στόπερ πήρε την θέση του Ντρέγκερ. Ήταν και το ντεμπούτο του με την πρώτη ομάδα του Ολυμπιακού.

Στο 71’ ήρθε η πιο επικίνδυνη φάση στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Σάσα έκανε το φαλτσαριστό πλασέ, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Ισοφάρισε ο Φορτούνης

Για να έρθει το 82’ και η ισοφάριση από τον Κώστα Φορτούνη. Δέχθηκε την πάσα μέσα στην μεγάλη περιοχή, από τον Χασάν, για να σκοράρει με πλασέ.

Στο 83’ ο Χασάν βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια, μέσα στην μεγάλη περιοχή, έκανε το συρτό σουτ, αλλά μπλόκαρε ο Κουέστα.

Μοιραίος ο Μπρούνο Γκάμα

Στο 88’ ο Τιάγκο Σίλβα έκανε πέναλτι στον Σαντέ Σίλβα. Το οποίο εκτέλεσε ο Μπρούνο Γκάμα, στέλνοντας την μπάλα να περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 90’ ο Μπρούνο Γκάμα έκανε το σουτ για να στείλει την μπάλα στο δοκάρι.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΑΓΩΝΑ

ΑΡΗΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-1

ΓΚΟΛ: 14’ Μάνος – 82’ Φορτούνης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38’ Μπεναλουάν – 51΄ Ραντζέλοβιτς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Λούκας Σάσα: Ηταν αυτός που έβγαλε την πάσα για το γκολ του Μάνου. Γενικά ο Βραζιλιάνος μέσος ήταν ο κινητήριος μοχλός για τον Άρη. Μοίραζε ωραία την μπάλα και πατούσε και μεγάλη περιοχή. Παραλίγο και να σκοράρει στο 71’

UP: Δημήτρης Μάνος: Ο ρόλος του ήταν άχαρος, αλλά πήρε αρκετές φορές την μπάλα και έπαιξε σωστά ανάμεσα στα δύο στόπερ του Ολυμπιακού. Ήταν αυτός που έβαλε και την μπάλα στα δίχτυα, έστω και αν ο τρόπος ήταν περιπετειώδης.

DOWN:  Λάζαρ Ραντζέλοβιτς: Απέχει μακράν από τον περσινό καλό του εαυτό. Ο Σέρβος εξτρέμ πήρε μια ακόμα ευκαιρία χθες, αλλά φάνηκε πως ήταν εκτός. Είχε λίγες εξάρσεις στο παιχνίδι και αυτό, για τα δεδομένα του, δεν είναι κάτι θετικό.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ρόι Ρεϊνσρέιμπερ (Ισραήλ)

Δεν υπήρξε η δύσκολη φάση που να έκανε το λάθος. Στην φάση του γκολ του Άρη, χρειάστηκε το VAR, για να δει πως η μπάλα πέρασε την γραμμή. Δεν μπορούσε να το δει σε πρώτη φάση, ενώ δεν του έδωσε κάτι και ο βοηθός που κάλυπτε την εστία. Γενικά πάντως ήταν μια καλή διαιτησία.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σάκιτς, Σούντγκρεν, Δεληζήσης (39’ Ροζ), Μπεναλουάν, Τζέγκο (79’ Ματέο Γκαρσία), Σάσα, Μαντσίνι (80’ Ιωάννου), Μπρούνο Γκάμα, Μπερτόγλιο (69’ Σαντέ Σίλβα), Μάνος (69’ Ματίγια).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολακης, Ντρέγκερ (77’ Καλογερόπουλος), Σεμέδο, Εμβιλά, Ρέαμπτσιουκ Σουρλής (77’ Μπουχαλάκης), Τιάγκο Σίλβα, Βρουσάι (68’ Χασάν), Βαλμπουενά (68’ Φορτούνης), Ραντζέλοβιτς, Κάιπερς (77’ Ελ Αραμπί).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Μάνος και Φορτούνης έκαναν… μοιρασιά – Μοιραίος ο Μπρούνο Γκάμα (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!