Άρης – Ολυμπιακός 1-2: Οι Έλληνες ξέρουν πως μένεις στην κορυφή! (vids)

Άρης - Ολυμπιακός: Συνεχίζει μόνος πρώτος ο Ολυμπιακός στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με πρωταγωνιστές τους Μπουχαλάκη, Φορτούνη...

Άρης – Ολυμπιακός 1-2: Έχοντας ως πρωταγωνιστές ο Ολυμπιακός τους Ανδρέα Μπουχαλάκη, Κώστα Φορτούνη, κατάφερε να περάσει από την έδρα του Άρη!

Άρης – Ολυμπιακός 1-2: Οι δύο Έλληνες ποδοσφαιριστές των «ερυθρόλευκων» κατάφεραν να βοηθήσουν τα μέγιστα την ομάδα τους για το «διπλό».

Ο Φορτούνης ήταν αυτός ο οποίος έδωσε δύο ασίστ και ο Μπουχαλάκης σημείωσε τα δύο γκολ των Πειραιωτών.

Από την άλλη ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο και μετά τις αλλαγές που έγιναν, κατάφερε να ανεβάσει ρυθμό και να γίνει πιο επιθετικός. Μείωσε στο σκορ, αλλά το 1-2 έμεινε υπέρ του Ολυμπιακού.

Συνεχίζοντας πλέον οι «ερυθρόλευκοι» μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία, αφήνοντας τον Άρη στη δεύτερη θέση.

Άρης – Ολυμπιακός: Όσο περνούσε η ώρα ανέβαινε

Ματς αρκετής τακτικής ήταν τα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου της αναμέτρησης στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά, με τον Άρη να προσπαθεί να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του.

Αυτό το στοιχείο όμως το είχαν οι γηπεδούχοι μέχρι το 20ό λεπτό της αναμέτρησης.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβάζει αισθητά τον ρυθμό του. Κράτησε περισσότερο την μπάλα στα πόδια του και προσπάθησε να ψάξει με αρκετές κάθετες μπαλιές τα κενά της άμυνας των γηπεδούχων.

Μέχρι το 29′, όποτε και μπόρεσε η ομάδα του Πειραιά να ανοίξει το σκορ στο ματς.

Ο Ραφίνια κέρδισε το φάουλ, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Άρη από τη δεξιά πλευρά όπως έβγαινε μπροστά ο Ολυμπιακός. Ο Φορτούνης ανέλαβε την εκτέλεση του φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στην καρδιά της άμυνας του Άρη. Πέρασε απ’ όλους η μπάλα και κατέληξε στον Μπουχαλάκη, ο οποίος μπροστά σε κενή εστία με προβολή έκανε το 0-1 στο ματς!

Δεν άλλαξε το σκηνικό στη συνέχεια, με τον Άρη να προσπαθεί πλέον να απειλήσει τον Ολυμπιακό από στημένες φάσεις. Σε μία απ’ αυτές κατάφερε να βγάλει και φάση στο 41′.

Εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, έδιωξε με το κεφάλι ο Ελ Αραμπί, στην επαναφορά ο Ματέο Γκαρσία έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με το αριστερό, αλλά η μπάλα κατέληξε αρκετά άουτ.

Έμεινε το 0-1 για τον Ολυμπιακό και οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Γρήγορη γκολάρα από «Μπούχα», το κυνήγησε ο Άρης

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει αποφασισμένος στο γήπεδο. Σημείωσε ένα γρήγορο γκολ για το 2-0 της αναμέτρησης μετά από μία ωραία αντεπίθεση και εξαιρετικό τελείωμα του Μπουχαλάκη.

Στο 47ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός βγήκε σε υποδειγματική αντεπίθεση. Ο Σεμέδο έκοψε την επίθεση του Άρη, πέρασε με ωραία ντρίμπλα τον αντίπαλό του έξω από την περιοχή και έδωσε στον Μπουχαλάκη.

Εκείνος έδωσε την μπάλα στα δεξιά για τον Φορτούνη. Ο Έλληνας μέσος βγήκε στην αντεπίθεση από τα δεξιά και έκανε τη σέντρα στην περιοχή του Άρη. Ο Λοβέρα άφησε την μπάλα έξυπνα για τον Μπουχαλάκη.

Κοντρόλαρε την μπάλα ο Μπουχαλάκης και αμέσως έκανε το σουτ στέλνοντας την μπάλα στη γωνία του Σιαμπάνη για το 0-2!

Ο Άκης Μάντζιος βλέποντας το 0-2 του Ολυμπιακού αποφάσισε να αλλάξει αμέσως σχεδόν όλη την επίθεσή του. Έβγαλε τους Γκαρσία, Μάνο και Σάσα, βάζοντας τους Σίλβα, Λόπεθ και Μπερτόλιο.

Οι αλλαγές έδωσαν στον Άρη μία διαφορετική πνοή και φάνηκε αυτό στη συνέχεια. Μάλιστα οι γηπεδούχοι κατάφεραν και να μειώσουν στο σκορ.

Στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπερτόλιο μετά από ατομική ενέργεια, «άνοιξε» την μπάλα στ’ αριστερά για τον Σίλβα. Αυτός έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Μπερτόλιο αφού είχε «κόψει» μέσα, πλάσαρε για το 1-2!

Πίεσε μετά ο Άρης για να βρει την ισοφάριση, ενώ και ο Ολυμπιακός έβρισκε πλέον πιο εύκολους διαδρόμους για ένα τρίτο γκολ. Από τη στιγμή που ο Άρης είχε ανοιχτεί και είχε ανέβει στην επίθεσή του.

Έμεινε όμως το 1-2 και ο Ολυμπιακός έφυγε από τη Θεσσαλονίκη με ένα σημαντικό «διπλό» για την εξέλιξη του πρωταθλήματος.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Φυσικά μετά από τα δύο γκολ που σημείωσε ο Ανδρέας Μπουχαλάκης δικαίως βρίσκεται στη συγκεκριμένη κατηγορία. Σημείωσε τα δύο γκολ της ομάδας του, ενώ και στα αμυντικά του καθήκοντα φάνηκε αρκετά μέσα στο γήπεδο.

UP: Στην κατηγορία αυτή είναι ο Κώστας Φορτούνης. Ο Έλληνας μέσος των «ερυθρόλευκων» έβγαλε και τις δύο ασίστ στα γκολ του Μπουχαλάκη και φυσικά μπαίνει στους πρωταγωνιστές του ματς.

DOWN: Σίγουρα σε ένα τέτοιο ματς ο Άρης περίμενε περισσότερα από τον Ματέο Γκαρσία. Δεν τα έδωσε ο εξτρέμ των γηπεδούχων και για αυτό έγινε και αλλαγή νωρίς στον αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αρκετά αυστηρός ο Κροάτης ρέφερι Ιβάν Μπέμπεκ και αμέσως όπου έβλεπε διαμαρτυρίες δεν άφηνε παίκτες και προπονητές να το συνεχίσουν. Δεν υπήρξε κάποια δύσκολη φάση στο ματς για να τον δυσκολέψει.

ΓΚΟΛ: 74′ Μπερτόλιο – 29′ και 47′ Μπουχαλάκης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 40′ Σεμέδο, 60′ Σισέ, 83′ Φορτούνης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Άρης (Ά. Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σάκιτς, Σούντγκρεν (83′ Γκανέα), Μπεναλουάν, Ρόουζ, Ματίγια, Τζέκο, Σάσα (69′ Μπερτόλιο), Γκάμα, Ματέο Γκαρσία (57′ Σίλβα), Μάνος (57′ Λόπεθ).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Χολέμπας, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Εμβιλά, Μπουχαλάκης (90+10′ Πέπε), Καμαρά, Λοβέρα (63′ Μασούρας), Φορτούνης (83′ Βρουσάι), Ελ Αραμπί (83′ Κάιπερς).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – Ολυμπιακός 1-2: Οι Έλληνες ξέρουν πως μένεις στην κορυφή! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.