Άρης – Παναθηναϊκός 0-0: Έμεινε όρθιο το μισό «τριφύλλι»

Ματς με αρκετές ευκαιρίες, αλλά χωρίς σκορ το Άρης - Παναθηναϊκός

Άρης – Παναθηναϊκός: Χωρίς γκολ έληξε η αναμέτρηση του «Κλ. Βικελίδης» για τη 2η στροφή των πλέι οφ της Super League Interwetten.

Οι «πράσινοι» είχαν δύσκολο έργο, αφού ταξίδεψαν χωρίς τους ασθενείς Πέρεθ, Χουάνκαρ, Κουρμπέλη, Χατζηγιοβάνη, Ιωαννίδη, Γκατσίνοβιτς, Βιτάλ, Ξενόπουλο και τους τραυματίες Μακέντα, Λούντκβιστ.

Επομένως, ασχέτως αν δεν ήρθε ούτε απόψε η πρώτη νίκη στα πλέι οφ, το αποτέλεσμα έχει θετική απόχρωση για εκείνους.

Ο Άρης, αντίθετα, δεν σκόραρε για πρώτη φορά επί των ημερών του Χερμάν Μπούργος και σίγουρα ο ένας βαθμός σε δύο ματς δεν αποτελεί καλή συγκομιδή.

H εικόνα του αγώνα

Σε διάταξη 3-4-3 παρέταξε την ομάδα του ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, με Σάρλια-Σένκεφελντ-Πούγγουρα στην άμυνα, δεξιά τον Κώτσιρα και αριστερά τον Σάντσες.

Για τον Άρη δεν υπήρχε κάτι αξιοσημείωτο, με τον Χερμάν Μπούργος να επιλέγει την ενδεκάδα της αναμέτρησης του Φαλήρου κόντρα στον Ολυμπιακό.

Το πρώτο τέταρτο κύλησε με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή και τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν για γρήγορες αντεπιθέσεις.

Ένα διαγώνιο σουτ του Λούκας Σάσα στο 14′ που πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι ήταν η πρώτη αξιόλογη τελική, ενώ στο 26′ η σέντρα σουτ του Κώτσιρα εξουδετερώθηκε σε κόρνερ από τον Κουέστα.

Απ’ αυτό το κόρνερ, ο Πούγγουρας άγγιξε το 0-1 με κεφαλιά, αλλά ο Κουέστα απέκρουσε σωτήρια και 3 λεπτά αργότερα ο Αϊτόρ έπιασε ένα σουτ που δεν έφερε ανησυχία στον Ισπανό γκολκίπερ.

Ο Παναθηναϊκός, τηρουμένων των αναλογιών, ήταν καλύτερος και σαφώς πιο επιθετικός στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, όμως, οι επιλογές στον πάγκο ήταν περιορισμένες.

Είναι χαρακτηριστικό πως ο Άρης δεν είχε τελική προς την αντίπαλη εστία, ενώ οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς κατέγραψαν τρεις.

Το β’ μέρος άρχισε με τον Εντιαγέ να παίρνει κοντινή κεφαλιά (στο 48′) και τον Μπρινιόλι να υποχρεώνεται στην πρώτη σημαντική του απόκρουση, παραχωρώντας κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 66′, όταν από φάση διαρκείας, ο Σάντσες πλάσαρε και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κουέστα.

Στο 75ο λεπτό, ο Γιοβάνοβιτς έκανε την πρώτη του αλλαγή (Μαουρίσιο αντί Βιγιαφάνιες), κι ενώ λίγο νωρίτερα ο Μπούργος είχε ρίξει στη μάχη τον Μπερτόγλιο στη θέση του Εντιαγέ.

Ο Άρης είχε την κατοχή στο τελευταίο διάστημα της αναμέτρησης, ωστόσο δεν κατέγραψε τη φάση που θα του έδινε την ευκαιρία να κλέψει τη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός αμύνθηκε σωστά, βγάζοντας το ματς με τον Παλάσιος στην κορυφή και τον νεοεισελθόντα Βαγιαννίδη (πέρασε αντί του Καρλίτος) σε ρόλο δεξιού εξτρέμ.

Άρης – Παναθηναϊκός: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: –

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 30′ Σάσα, 89′ Καμαρά – 40′ Σένκεφελντ, 52′ Αϊτόρ, 58′ Παλάσιος, 70′ Μπρινιόλι, 81′ Πούγγουρας, 89′ Σάρλια

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Λούκας Βιγιαφάνιες. Τα έδωσε όλα μέχρι το 75ο λεπτό, όταν και αντικαταστάθηκε από τον Ζοζέ Μαουρίσιο

UP: Συνολικά ο Παναθηναϊκός. Συσπειρώθηκε, δεν άφησε να φανούν οι πολλές απουσίες και, μάλιστα, είχε ευκαιρίες (ειδικά στο α’ ημίχρονο) για να σκοράρει

DOWN: Ξανά θα πάμε στη γενική επιλογή. Με τη διαφορά ότι θα επικεντρωθούμε στη μεσοεπιθετική γραμμή. Για τον απλούστατο λόγο ότι ζήτημα να δημιούργησε 3-4 επικίνδυνες φάσεις για την εστία του Μπρινιόλι

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Έβγαζε με άνεση την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι του ο Ταμάς Μπόγκναρ, όμως, δεν υπέπεσε σε κάποιο σοβαρό λάθος

ΑΡΗΣ (Xερμάν Μπούργος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Γκάνεα, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Σάσα, Ματίγια, Εντιαγέ (67′ Μπερτόγλιο), Καμαρά, Ιτούρμπε (86′ Γκαρσία), Γκάμα (86′ Πάλμα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Σάντσες, Αλεξανδρόπουλος, Αϊτόρ, Βιγιαφάνιες (75′ Μαουρίσιο), Παλάσιος, Καρλίτος (83′ Βαγιαννίδης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – Παναθηναϊκός 0-0: Έμεινε όρθιο το μισό «τριφύλλι»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.