Άρης-Παναθηναϊκός: Το ντέρμπι μέσα από τη «γλώσσα» των αριθμών

Άρης-Παναθηναϊκός: Το ντέρμπι μέσα από τη «γλώσσα» των αριθμών και της στατιστικής, όπως το παρουσιάζει στο σάιτ της η Super League 1.

Άρης-Παναθηναϊκός: Το γεμάτο πρόγραμμα του Ιανουαρίου έχει και πολλά βαθμολογικά ντέρμπι. Για τον Άρη το σημερινό (19:30NS1HD-17η αγωνιστική της Super League) είναι το δεύτερο στην έδρα του μέσα σε τέσσερις μέρες, μετά την ήττα με την ΑΕΚ και θέλει να αποδείξει ότι μπορεί να παραμείνει ψηλά στη βαθμολογία.

Ο Παναθηναϊκός παίζει το πρώτο παιχνίδι του στο 2021 με ομάδα που είναι πάνω από αυτόν και θέλει τόσο να πλησιάσει την τετράδα, όσο και να μείνει ασφαλής στην πέμπτη θέση.

Ο Άρης
Έχασε την Πέμπτη στην έδρα του από την ΑΕΚ στο παιχνίδι που εκκρεμούσε από τον πρώτο γύρο. Αν υπολογίσουμε μόνο τους αγώνες του πρώτου γύρου, ο Άρης τερμάτισε δεύτερος στη βαθμολογία του.

Είναι η ένατη φορά στην ιστορία του που τερματίζει πρώτος ή δεύτερος, αλλά πρώτη φορά από το 1986 και μετά.

Βέβαια με τα παιχνίδια του δεύτερου γύρου που έχουν διεξαχθεί, αυτή τη στιγμή είναι τρίτος, έχοντας τους ίδιους βαθμούς με τη δεύτερη ΑΕΚ.

Έχασε δύο από τα τέσσερα παιχνίδια μέσα στο 2021, ενώ είχε χάσει ένα από τα 12 πριν αλλάξει ο χρόνος. Έχασε τρία από τα εννέα τελευταία, ενώ δεν είχε ήττα στα πρώτα επτά.

Έκανε έξι νίκες στα πρώτα επτά παιχνίδια και τέσσερις στα εννέα τελευταία.

Έχει τη δεύτερη καλύτερη άμυνα μετά τον Ολυμπιακό, έχοντας δεχτεί 10 γκολ. Τα επτά στο πρώτο ημίχρονο και τρία στο δεύτερο. Η ήττα από την ΑΕΚ ήταν η πρώτη του Άρη, που προέκυψε στο δεύτερο ημίχρονο. Με Ολυμπιακό και Λαμία κρίθηκαν στο πρώτο.

Έχει κρατήσει το «μηδέν» σε δέκα παιχνίδια.

Δεν έχει χάσει ούτε βαθμό, αλλά ούτε και έχει ισοφαριστεί, σε παιχνίδι που προηγήθηκε στο σκορ! Και τα εννέα που προηγήθηκε τα κέρδισε! Αντίθετα έχει πάρει πέντε βαθμούς σε παιχνίδια που βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Δεν σκόραρε στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του, αφού είχε σκοράρει και στα 12 πρώτα.

Στο Κύπελλο κληρώθηκε με τον Αστέρα Τρίπολης.

Στην Ευρώπη αποκλείστηκε στον β’ προκριματικό γύρο του Europa League από την ουκρανική Κόλος Κοβάλικβα.

Από τις 21 Σεπτεμβρίου έχει στον πάγκο του τον Απόστολο Μάντζιο, που αντικατέστησε τον Μίκαελ Ένινγκ.

Ο Άρης εντός έδρας
Έχασε από την ΑΕΚ, αφού είχε κερδίσει τα δύο προηγούμενα. Ήταν η δεύτερη ήττα του μετά από αυτή με τον Ολυμπιακό.

Ωστόσο ήταν η πρώτη φορά που δεν σκόραρε στην έδρα του, αφού είχε γκολ και στα επτά πρώτα, έστω και αν δεν έβαζε πολλά. Έχει πετύχει 11, τα τρία στο πρώτο ημίχρονο.

Δεν έχει ισοπαλία στα έξι τελευταία, μετά από το 2-2 με τον Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα τον Σεπτέμβρη.

Τα τρία τελευταία
07.01.2021: Άρης – Βόλος 2-0

11.01.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – Άρης 0-0
14.01.2021: Άρης – ΑΕΚ 0-1

Τι ακολουθεί…
17.01.2021: Άρης – Παναθηναϊκός
20.01.2021: Άρης – Αστέρας Τρίπολης (Κύπελλο)
23.01.2021: Απόλλων – Άρης
26.01.2021: Άρης – ΑΕΛ
Οι πρώτοι σκόρερ: Μπρούνο Γκάμα 6, Μπερτόλιο 5.
Οι πρώτοι σε συμμετοχές: Μπρούνο Γκάμα, Μάνος και Λόπεθ από 17.

Ο Παναθηναϊκός
Με πέντε νίκες στα επτά τελευταία παιχνίδια του, ο Παναθηναϊκός δείχνει να σταθεροποιείται στην πέμπτη θέση, ενώ απέχει επτά βαθμούς από την τέταρτη.

Έχει 16 βαθμούς στα επτά τελευταία παιχνίδια, ενώ είχε εννέα στα πρώτα οκτώ.

Έχει μία ήττα στα επτά τελευταία, από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, εκεί που παίζει και τώρα. Είχε τέσσερις ήττες στα εννέα πρώτα.

Κέρδισε τα δύο τελευταία παιχνίδια του, ενώ είναι η μοναδική ομάδα που δεν έχει δεχτεί γκολ μέσα στο 2021. Δεν έχει δεχτεί στα τρία τελευταία, ενώ δεν είχε καταφέρει ως τώρα να κρατήσει το «μηδέν» ούτε σε δύο διαδοχικά παιχνίδια!

Ξεκίνησε το 2021 με ισοπαλία 0-0 στην έδρα του με τον Αστέρα Τρίπολης, μοναδική ισοπαλία στα 11 τελευταία, όπου έχει επτά νίκες και τρεις ήττες.

Και στις επτά νίκες του προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Δεν έχει χάσει κανένα από τα οκτώ παιχνίδια, που προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Δεν έχει πετύχει, αλλά ούτε δεχτεί περισσότερα από δύο γκολ σε ένα αγώνα φέτος.

Για πρώτη φορά στην ιστορία του ξεκίνησε με πέντε αγώνες χωρίς νίκη.

Προκρίθηκε χωρίς αγώνα στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Από τις 19 Οκτωβρίου έχει στον πάγκο του τον Λάζλο Μπόλονι, που αντικατέστησε τον Ντάνι Πογιάτος.

Ο Παναθηναϊκός εκτός έδρας

Ο Παναθηναϊκός παίζει στη Θεσσαλονίκη, εκεί που έκανε την τελευταία του ήττα από τον ΠΑΟΚ. Νίκησε στο τελευταίο παιχνίδι τον Απόλλωνα 1-0, κρατώντας μόλις για δεύτερη φορά το «μηδέν» εκτός, με την άλλη να είναι στη Λαμία.

Έφτασε τις τρεις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια, ενώ δεν είχε νίκη στα τρία πρώτα.

27.01.2021: Βόλος – Παναθηναϊκός

Οι πρώτοι σκόρερ: Καρλίτος 5, Μακέντα 4.

Οι πρώτοι σε συμμετοχές: Καρλίτος 16, Διούδης, Σένκεφελντ, Χατζηγιοβάνης και Μακέντα από 15.

Άρης-Παναθηναϊκός: Μεταξύ τους

Ο Άρης πέτυχε νίκη μέσα στο «Σπύρος Λούης» μετά από 13 χρόνια, στο ξέφρενο ξεκίνημα που έκανε στο πρωτάθλημα Super league Interwetten.
Είχε κερδίσει και το πρώτο της περσινής σεζόν στην έδρα του, αλλά όχι τα τρία επόμενα.
Ο Παναθηναϊκός έχει κερδίσει τα πέντε από τα εννέα τελευταία.
Ο Άρης δεν έχει να κάνει διαδοχικές νίκες επί του Παναθηναϊκού από το 2006-07 όταν επικράτησε και στα δύο παιχνίδια της σεζόν με 1-0.
Ο Παναθηναϊκός έχει σκοράρει στα δύο από τα πέντε τελευταία και ο Άρης σε ένα από τα τέσσερα. Σε κανένα από τα έξι τελευταία δεν έχουν σκοράρει και οι δύο.

Νίκες Άρη: 24
Ισοπαλίες: 27
Νίκες Παναθηναϊκού: 64

Άρης-Παναθηναϊκός: Μεταξύ τους με γηπεδούχο τον Άρη

Ο Παναθηναϊκός νίκησε στο τελευταίο παιχνίδι των πλέι οφ με 1-0, αλλά στην κανονική περίοδο ο Άρης πέτυχε ένα εντυπωσιακό 4-0, με υπηρεσιακό προπονητή μάλιστα.

Αυτή είναι η μοναδική νίκη του Άρη στα τέσσερα τελευταία στο «Κλεάνθης Βικελίδης».
Ωστόσο ο Άρης έχει κερδίσει στα τρία από τα έξι τελευταία.
Ο Παναθηναϊκός έχει να κάνει διαδοχικές νίκες στη Θεσσαλονίκη επί του Άρη από το 2004, και δύο διαδοχικές στο «Κλεάνθης Βικελίδης» από το 2000.

15.09.2019: Άρης – Παναθηναϊκός 4-0
(20’ σουτ Φετφατζίδης, 43’ σουτ Φραν Βέλεθ, 54’ σουτ Ντιγκινί, 64’ σουτ Ιντέγιε)

Πέρσι στα πλέι οφ
15.07.2020: Άρης – Παναθηναϊκός 0-1
(75’ κεφαλιά Κολοβός. Στο 86’ 2η κίτρινη Ρόουζ του Άρη. Στο 43’ ο Ξενόπουλος απέκρουσε πέναλτι του Φετφατζίδη).