Άρης-ΠΑΟΚ 0-2: Αφεντικό στο Βικελίδης! (vid)

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και επικράτησε στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κόντρα στον Άρη με 0-2, με τον Βαρέλα και τον Σφιντέρσκι να γράφουν το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ. Οι δύο ομάδες ήταν… πληγωμένες από τον αποκλεισμό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου αποτελούσε έναν από τους κύριους στόχους τη φετινή χρονιά. Ο ΠΑΟΚ είχε ιδιαίτερο...

Ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και επικράτησε στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης κόντρα στον Άρη με 0-2, με τον Βαρέλα και τον Σφιντέρσκι να γράφουν το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ.

Οι δύο ομάδες ήταν… πληγωμένες από τον αποκλεισμό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου αποτελούσε έναν από τους κύριους στόχους τη φετινή χρονιά.

Ο ΠΑΟΚ είχε ιδιαίτερο κίνητρο, καθώς με τη νίκη ανέβηκε και πάλι στη 2η θέση, περνώντας αλώβητος από μία δύσκολη έδρα, παίρνοντας… κεφάλι έναντι της ΑΕΚ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Άρης – ΠΑΟΚ: Κεφαλιά Βαρέλα και 0-1! (vid)

Η αναμέτρηση θα μπορούσε να ξεκινήσει ιδανικά για τον ΠΑΟΚ, αφού ο Μπα στα 43 πρώτα δευτερόλεπτα έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, με τον Κάρολ Σφιντέρσκι να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να μη καταφέρνει να νικήσει τον Χουλιάν Κουέστα που απέκρουσε.

Ο ΠΑΟΚ είχε νέα μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 10ο λεπτό, όταν ο Μπίσεσβαρ βγήκε απέναντι από τον Κουέστα, με τον Ισπανό να αποκρούει και πάλι σωτήρια το τετ α τετ, κρατώντας το ματς στα ίσια.

Ο 29χρονος πορτιέρε έμοιαζε ανίκητος, αφού στο 12΄ έκανε νέα μεγάλη επέμβαση, με τον Γιαννούλη να σουτάρει δυνατά μέσα από την περιοχή και να διώχνει πολύ δύσκολα κρατώντας το μηδέν.

Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό, με καλές συνεργασίες στα πρώτα λεπτά. Η πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη ήρθε στο 16’ με τον Ματίγια να εκτελεί από πλάγια ένα φάουλ και η σέντρα-σουτ να περνάει ελάχιστα άουτ.

Ο Δικέφαλος ήταν κυρίαρχος, αφού απειλούσε ανά τακτά χρονικά διαστήματα, όπως έγινε και στο 20’ με τον Μάτος να κάνει ένα σουτ με καλές προϋποθέσεις έξω από την περιοχή, στέλνοντας άουτ τη μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα, ήταν η στιγμή των «κιτρινόμαυρων» να απειλήσουν, με τον Γκάμα να μπαίνει στην περιοχή, να κάνει το σουτ στην κλειστή γωνία του Πασχαλάκη ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Οι ομάδες κατέβασαν ταχύτητα, ο ρυθμός έπεσε και τα σκληρά μαρκαρίσματα κυριαρχούσαν. Ένα από αυτά, στο 35ο λεπτό ήταν και ο λόγος για να μπει ο Δικέφαλος μπροστά στο σκορ. Ο Στοχ που κέρδισε το φάουλ από τον Τόνσο εκτέλεσε, με τον Βαρέλα να βγαίνει μπροστά από τον Κουέστα, σε μία… γνωστή κομπίνα των παικτών του και να μη δυσκολεύεται με κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Μετά τη συγκεκριμένη εξέλιξη, όπως ήταν λογικό ο Άρης πίεσε, βγήκε μπροστά και προσπάθησε να φέρει το ματς στα ίσια με κάποια σουτ του Γκάμα και του Σάσα στο 41’ να καταλήγουν στα χέρια του Πασχαλάκη, όπως και στο 43΄ όπου ο Ματίγια εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Έλληνας πορτιέρε έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο για τον ΠΑΟΚ, με τον Σφιντέρσκι στην τελευταία φάση του ημιχρόνου να στέλνει από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα μετά από όμορφη κάθετη μπαλιά του Μπίσεσβαρ.

Αν μη τι άλλο πάντως, τα πρώτα 45 ήταν ιδιαίτερα χορταστικά, κόντρα στις προβλέψεις που έκαναν λόγο για ένα… άνευρο ντέρμπι.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές, αλλά με την ίδια ένταση του πρώτου.

Με τη διαφορά όμως, ότι ο Άρης είχε την απόλυτη πρωτοβουλία των κινήσεων, πίεζε καθώς ήταν αυτός που ουσιαστικά… καιγόταν για γκολ, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει πιο πίσω τις γραμμές του. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» αδυνατούσαν να δημιουργήσουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία, με τον Πασχαλάκη στις περισσότερες των περιπτώσεων να μην ανησυχεί.

Παράλληλα, ο Δικέφαλος ήταν άφαντος επιθετικά αφού δεν υπήρξε υποψία φάσης μέχρι και το 68’ όταν ο Μάτος πήρε την κεφαλιά μόνος του μετά από κόρνερ, στέλνοντας ωστόσο άουτ τη μπάλα, ενώ δύο λεπτά αργότερα, είχε ακόμα μία μεγάλη στιγμή με τον ΠΑΟΚ να βγαίνει γρήγορα στην αντεπίθεση με τον Στοχ, ο οποίος σέντραρε για τον Σφιντέρσκι όμως ο σκόρερ του δεύτερου τέρματος δεν μπόρεσε να πιάσει γεμάτο σουτ και ο Κουέστα μπλόκαρε.

Οι πρωταθλητές πήραν και πάλι τα ηνία και δημιουργούσαν επιθετικά, χωρίς όμως αποτέλεσμα με το 0-2 να είναι το τελικό σκορ, ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ο Ένινγκ δεν έκανε ούτε μία αλλαγή. Στις καθυστερήσεις, ο Γιώργος Δεληζήσης είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Άκπομ, κάνοντας ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τον προπονητή του αναφορικά με τις διαθέσιμες επιλογές του στην άμυνα για τα επόμενα παιχνίδια.

MVP: O Μίροσλαβ Στοχ επέστρεψε μετά από αρκετό καιρό στην ενδεκάδα και έδωσε άλλη πνοή επιθετικά στον Δικέφαλο. Μοίρασε σωστά τη μπάλα, δημιούργησε αρκετές προϋποθέσεις για ευκαιρίες και βοήθησε με την ταχύτητά του. Γενικά είχε μία καλή παρουσία.

UP: Ο πορτιέρε του Άρη, Χουλιάν Κουέστα, κράτησε μόνος του χαμηλά το σκορ, έχοντας πολλές εντυπωσιακές αποκρούσεις στο πρώτο μέρος. Όμως, δεν τον βοήθησε η άμυνά του, ενώ στα γκολ που δέχτηκε δε φέρει καμία ευθύνη.

DOWN: Ο Αμπού Μπα ο οποίος έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να μπει από το πρώτο λεπτό μπροστά στο σκορ με το χέρι που έκανε και το οποίο για καλή του τύχη δεν κατέληξε σε γκολ. Παράλληλα, υπέπεσε σε αρκετά λάθη, αποτελώντας την «αχίλλειο πτέρνα» των «κιτρινόμαυρων».

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Το ότι είχε αδυναμία στις κάρτες ο Γερμανός ήταν γνωστό και πριν τη σέντρα και το επιβεβαίωσε και στο «Βικελίδης». «Κιτρίνισε» σε πολλές περιπτώσεις τους ποδοσφαιριστές, υπέδειξε σωστά το πέναλτι στον Μπα και «ελέγχεται» για μία δεύτερη κίτρινη στον Μάτος, που ζήτησε ο Αρης.

ΓΚΟΛ: 36′ Βαρέλα, 45+4΄ Σφιντέρσκι

Αρης (Ένινγκ): Κουέστα, Ροζ, Δεληζήσης, Λούκας Σάσα, Κόρχουτ, Μπα, Ματίγια, Τόνσο, Μαντσίνι, Μπρούνο Γκάμα, Ιντεγε.

ΠΑΟΚ (Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος (93’ Μιχαηλίδης), Γιαννούλης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Μαουρίτσιο, Εσίτι, Σφιντέρσκι (82’ Άκπομ), Τζόλης (81’ Ροντρίγκο), Στοχ (86’ Τσιγγάρας), Μπίσεσβαρ (86’ Λημνιός)

Σε λίγο περισσότερα…

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης-ΠΑΟΚ 0-2: Αφεντικό στο Βικελίδης! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.