Άρης-ΠΑΟΚ 1-0: Ευρωπαίος Άρης – Το ήθελε περισσότερο και το πήρε! (vid)

Ο Άρης έπαιξε με πάθος και κέρδισε τον ΠΑΟΚ που αγωνίστηκε με πολλές αλλαγές. Σημαντικό βήμα Ευρώπης για τους κιτρινόμαυρους

Άρης-ΠΑΟΚ 1-0: Το ήθελε περισσότερο και το πήρε! Ένας παθιασμένος Άρης που το ήθελε περισσότερο από τον ΠΑΟΚ (που έπαιξε με πολλές αλλαγές), κέρδισε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με 1-0 στο Κλεάνθης Βικελίδης με γκολ του Ντουκουρέ στο 13′. Δείτε εδώ τις φάσεις του αγώνα

Με αυτό το τρίποντο, οι κιτρινόμαυροι έκανα ένα ακόμη σημαντικό βήμα στην προσπάθεια τους για έξοδο στην Ευρώπη. Με δέκα παίκτες από το 71′ έπαιζε ο ΠΑΟΚ που στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερος αλλά είχε αριθμητικό μειονέκτημα.

Πολύ καλό ρυθμό, είχε στο ξεκίνημα του το πρώτο ημίχρονο, του αγώνα στο Κλεάνθης Βικελίδης με τον ΠΑΟΚ και τον Άρη να προσπαθούν να κρατούν την μπάλα και να ψάχνουν το γκολ. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να το βρουν από στημένη φάση και μάλιστα νωρίς.

Μόλις στο 13′ ο Ντουκουρέ κέρδισε την «ασπρόμαυρη» άμυνα στον αέρα μετά από το κόρνερ του Ματίγια και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Πασχαλάκη και έκανε το Άρης-ΠΑΟΚ 1-0.

Στη συνέχεια τα πολλά νεύρα έκοψαν τον ρυθμό της αναμέτρησης αφού παίκτες και προπονητές είχαν αρκετά νεύρα.

Στο 38′ ο προπονητής του Άρης Χερμάν Μπούργος αποβλήθηκε όπως και ο βοηθός του Ραζβάν Λουτσέσκου Κριστιάνο Μπάτσι, μετά από αψιμαχία τους μπροστά στον πάγκο του ΠΑΟΚ.

Η πιο σημαντική ευκαιρία του ΠΑΟΚ ήταν στο 44′ Ύστερα από φάση διαρκείας ο Σβαμπ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, μετά την απομάκρυνση του Φαμπιάνο αλλά ο Αυστριακός έπιασε άψυχο σουτ με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 46′ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτο ημίχρονοη όμως οι κιτρινόμαυροι έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες. Στην πρώτη, ο Ματίγια εκτέλεσε εντυπωσιακό φάουλ με τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη ενώ στη δεύτερη ευκαιρία του Άρη ο ο Εμπακατά πάσαρε στον Μαντσίνι που εκτέλεσε εξ επαφής όμως ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε ξανά!

Τελικά στο πρώτο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι. Ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια με το δίκαι 1-0.

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου στην επανάληψη βλέποντας την ομάδα του να έχει πρόβλημα στην ανάπτυξη και στο να μπορέσει να πατήσει την αντίπαλη περιοχή έβαλε μέσα τον Ντούγκλας Αουγκούστο στη θέση του Στέφαν Σβαμπ ενώ οι γηπεδούχοι δεν είχαν λόγο να κάνουν κάποια αλλαγή.

Στο 50′ ο ΠΑΟΚ πλησίασε στην ισοφάριση. Ο Κούρτιτς σέντραρε ο Βαρέλα έπιασε την κεφαλιά με την άμυνα του Άρη να προσπαθεί να διώξει, ο Μιχάι σούταρε έξω από τη μικρή περιοχή με τη μπάλα να φεύγει κόρνερ.

Ο δικέφαλος βελτιώθηκε με την παρουσία του Αουγκούστο και ο Λουτσέσκου στο 59′ έβαλε μέσα και τον Μπίσεσβαρ στη θέση του Φιλίπε Σοάρες που είχε ήδη Μάι κίτρινη κάρτα. Από την άλλη ο Μπούργος έβαλε στο 60′ τον Εντιαγέ στη θέση του Πάλμα ενώ σε μία αναγκαστική αλλαγή καθώς ο Ιτούρμπε που ένιωσε ενοχλήσεις βγήκε και μπήκε ο Μπρούνο Γκάμα.

Ο τελευταίος 4 λεπτά μετά την είσοδο του στο γήπεδο βρέθηκε τετ α τετ με τον Πασχαλάκη από πλάγια θέση αλλά ο πορτιέρο του ΠΑΟΚ απέκρουσε σε κόρνερ. Παρά την ευκαιρία του Άρη οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που είχαν μεγάλα ποσοστά κατοχής και πίεζαν για την ισοφάριση. Στο 71′ όμως, ο Μιχάι άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες μετά απο δεύτερη κίτρινη που πήρε για μαρκάρισμα.

Η αριθμητική υπεροχή του Άρη «φρέναρε» την υπέροχη του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Άρη να καταφέρνει να επανακτά την χαμένη κατοχή μπάλας.

Στο 78′ του αγώνα και ύστερα απο 8 μήνες μπήκε στον αγωνιστικό χώρο ο Νέλσον Ολιβέιρα που τραυματίστηκε στις 12 Αυγούστου του 2021. Στο 86′ μάλιστα, ο Πορτογάλος απείλησε με μακρινό σουτ και αυτή ήταν η τελευταία ευκαιρία του δικεφάλου να ισοφαρίσει.

Κάπως έτσι ένα ακόμη Άρης-ΠΑΟΚ κατέληξε φέτος στους κιτρινόμαυρους.

Άρης-ΠΑΟΚ 1-0

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά (Σούντκρεν 85’), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Μαντσίνι (Ματέο 78’)), Ντουκουρέ, Ματίγια, Ιτούρμπε (Γκάμα 59’), Καμαρά (Μπεναλουάν 78’), Πάλμα (Εντιαγιέ 60’).
ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε (Τέιλορ 74’), Βαρέλα, Μιχάι, Σίντκλεϊ, Σβαμπ (Αουγκούστο 46’), Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Μιτρίτσα (Ίνγκασον 74’), Σοάρες (Μπίσεσβαρ 60’), Άκπομ (Ολιβέιρα 79’).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης-ΠΑΟΚ 1-0: Ευρωπαίος Άρης – Το ήθελε περισσότερο και το πήρε! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.