Άρης – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0: Πότε; Ποτέ!

«Πέταξε» ένα ημίχρονο και άλλους δύο βαθμούς ο Άρης κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

ΆρηςΠΑΣ Γιάννινα: Για τρίτη φορά φέτος, οι Θεσσαλονικείς δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον ΠΑΣ Γιάννινα!

Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη, παύει να είναι σύμπτωση, λένε. Άρης – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0. Οι «κιτρινόμαυροι» πέταξαν ένα ολόκληρο ημίχρονο και τις όποιες ευκαιρίες είχαν για να κερδίσουν τον κακό τους «δαίμονα», ΠΑΣ Γιάννινα! Δεύτερο διαδοχικό 0-0 στο «Βικελίδης» μετά από εκείνο της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στον Παναθηναϊκό!

Για πρώτη φορά με τριάδα στην άμυνα οι γηπεδούχοι. Κουέστα κάτω από τα γκολπόστ, Μπράμπετς, Μπεναλουάν, Φαμπιάνο οι τρεις στόπερ, Εμπακατά και Γκάνεα στα άκρα της άμυνας, Σάσα, Ματίγια στον άξονα και οι Ιτούρμπε, Εντιαγέ δίπλα στον Καμαρά.

Οι φιλοξενούμενοι, χωρίς εκπλήξεις και με τον Λοντίγκιν στο τέρμα, Σάλιακα, Κάργα, Εραμούσπε, Ποζνάσκι απόντως του Πίρσμαν στην άμυνα, Καραχάλιο, Στάνκο στον άξονα, τους Γκαρντάβσκι, Σνάιντερ στα άκρα και τον Ντομίνγκεθ κοντά στον φορ Περέα.
Kρατάει εύκολα το μηδέν ο ΠΑΣ, μια τελική στα πρώτα 45′ ο Άρης!

«Νεκρό» το πρώτο 15λεπτο με την πρώτη τελική να καταγράφεται στο 18′ με το μακρινό σουτ του Σάσα που έδιωξε σε κόρνερ ο Λοντίγκιν.

Ο Άρης δεν βρίσκει διαδρόμους, σηκώνει αρκετά τη μπάλα για να την πάει στην αντίπαλη περιοχή, με τους αμυντικούς του ΠΑΣ να καθαρίζουν εύκολα οτι «πετάει» μέσα στο «κουτί».

Περνάει άλλο ένα 15λεπτο, για την επόμενη τελική στο ματς. Σουτ του Σνάιντερ από το ύψος του πέναλτι, κακό, πολύ ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Κουέστα η κατάληξη του. Αυτή είναι και η μοναδική τελική του ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο 45λεπτο που ξεχάστηκε πριν σφυρίξει τη λήξη του ο Παπαπέτρου.

Τρεις αλλαγές ο Μπούργος στο ημίχρονο και άλλος Άρης!

Ο Άρης δεν «τραβάει» και ο Χερμάν Μπούργος διατηρεί μεν την τριάδα στην άμυνα, αλλά κάνει τρεις αλλαγές στο ημίχρονο, με Γκαρσία, Μαντσίνι και Ντουκουρέ να παίρνουν τις θέσεις των Ντιαγέ, Ιτούρμπε και Ματίγια. Η εικόνα του Άρη αλλάζει άρδην!

Εξαιρετική ενέργεια του Μαντσίνι που κάνει δύο «ποδιές», αλλά τον προλαβαίνει ο Κάργας πριν τελειώσει τη φάση. Στο επόμενο λεπτό σουτ του Γκάνεα, η μπάλα βρίσκει στην εξωτερική πλευρά του δεξιού δοκαριού και περνάει άουτ!

Στη «μάχη» και ο Μπερτόγλιο αντί του Μπεναλουάν με τον Μπούργος να αλλάζει και το σχηματισμό σε 4-4-2. Ο Άρης γίνεται πιο απειλητικός και συνεχίζει να πατάει πλέον πιο συχνά την περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα. Νέα τελική του Φαμπιάνο στο 59′, πέφτει και μπλοκάρει ο Λοντίγκιν.

Ο… κύκλος των χαμένων ευκαιριών!

Ο Άρης «πολιορκεί» – ο ΠΑΣ Γιάννινα μαζικά πλέον σε θέση άμυνας και με μια τελική στο δεύτερο ημίχρονο – αλλά τα χαλάει στην τελική. Στο 64′ ο Μαντσίνι κάνει κακό κοντρόλ και επίσης κακό τελείωμα, στέλνοντας τη μπάλα άουτ. Οι Θεσσαλονικείς σε 20 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, έχουν περισσοτερες τελικές από όσες είχαν σε ένα ολόκληρο ημίχρονο!

Ο.. κύκλος των χαμένων ευκαιριών από πλευράς γηπεδούχων συνεχίζεται. Στο 74′ κεφαλιά από τον αμαρκάριστο κεφαλιά, πάλι εκτός εστίας η μπάλα. Iδια κατάληξη και η επόμενη κεφαλιά του Μαυριτανού στο 83′!

Συνεργασία Καμαρά – Μαντσίνι, δύο λεπτά αργότερα, δεν βρίσκει στόχο το μακρινό σουτ του Αργεντίνου! Ο Άρης έχει διψήφιο αριθμό τελικών στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν καταφέρνει να βρει το γκολ. 0-0 το τελικό αποτέλεσμα στο «Βικελίδης».

Άρης – ΠΑΣ Γιάννινα – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Η εικόνα του Άρη άλλαξε άρδην με την είσοδο του Ντάνιελ Μαντσίνι στο ματς. Ο Αργεντίνος εξτρέμ ανέβασε level τον Άρη, αλλά δεν ήταν αρκετό για να φτάσει στη νίκη η ομάδα του. Ωστόσο ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου.

UP: Σαλέμ Εμπακατά. Ο Κονγκολέζος μπακ στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός έδειξε ποιοτικά στοιχεία επιθετικά, ενώ ήταν αρκετά καλός και στα αμυντικά του καθήκοντα.

DOWN: Εντιαγέ. Ο Σενεγαλέζος δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στα νέα δεδομένα που έθεσε ο Μπούργος με την αλλαγή σχηματισμού και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν είχε προβλήματα ο Παπαπέτρου. Δεν υπάρχει παράβαση στη φάση του Εμπακατά που ζήτησαν πέναλτι οι γηπεδούχοι. Πολύ καλή διαιτησία σε ένα παιχνίδι που δεν είχε φάσεις, αλλά είχε δυνατά μαρκαρίσματα και έντασεις μεταξύ των ποδοσφαιριστών.

ΣΚΟΡΕΡ:

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 53′ Μπεναλουάν, 57′ Μαντσίνι -12΄Καραχάλιος, 66′ Ντομίνγκες, 75′ Λοντίγκιν

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Άρης (Χερμάν Μπούργος): Κουέστα, Μπράμπετς, Μπεναλουάν (54′ Μπερτόγλιο), Φαμπιάνο, Εμπακατά (79′ Σούντγκρεν), Γκάνεα, Ματίγια, Σάσα (46′ Ντουκουρέ), Ιτούρμπε (46′ Γκαρσία), Εντιαγέ (46′ Μαντσίνι), Καμαρά.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Κάργας, Εραμούσπε, Ποζνάσκι, Καραχάλιος, Στάνκο, Γκαρντάβσκι, Σνάιντερ (84′ Λιάσος), Ντομίνγκεθ (73′ Παντελάκης), Περέα (90+2′ Μορέιρα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0: Πότε; Ποτέ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!