Άρης – Βόλος 4-3: Μπροστά αποτελεσματικός, πίσω επιπόλαιος (vids)

Στο ντεμπούτο των Ιτούρμπε και Λούμορ ο Άρης επικράτησε του ΝΠΣ Βόλου με 4-3 σε ένα «χορταστικό» φιλικό στο Βικελίδης.

Άρης – Βόλος 4-3: Αυτή τη φορά ο Άρης ήταν αποτελεσματικός μπροστά και με δύο πέναλτι πήρε τη νίκη στην -εκτός απροόπτου- προβα τζενεράλε- της ομάδας του Άκη Μάντζιου για το πρωτάθλημα. Από την πλευρά του ο Βόλος δεν άφησε ούτε… λάθος του αντιπάλου του ανεκμετάλλευτο και έδειξε οτι και φέτος θα διαθέτει μια αξιόλογη ομάδα.

Με Λούμορ βασικό Άρης

Ο Μάντζιος παρέταξε τον Άρη με 4-2-3-1 και: Τον Ντένις στην εστία, τους Φαμπιάνο, Μπεναλουάν στα στόπερ, και τους Σούντγκρεν – Λούμορ στα άκρα της άμυνας δεξιά και αριστερά αντίστοιχα. Το δίδυμο στη μεσαία γραμμή συνέθεσαν οι Σάσα και Εντιαγέ, ενώ την τριάδα μπροστά (από αριστερά στα δεξιά) οι Γκάμα, Μπερτόγλιο και Γκαρσία. Τέλος στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Μάνος.

Από την πλευρά του ο τεχνικός του Βόλου Γκιγέρμο Αμπασκάλ παρέταξε την ομάδα του επίσης με 4-2-3-1 και τον Φαν Βέρτ στην κορυφή της επίθεσης.

Υπεροχή και αποτελεσματικότητα και 2-0

Ο Άρης πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων εξ αρχής, είχε τρεξίματα και διάθεση και κατάφερε να πετύχει δύο γκολ στα πρώτα 27 λεπτά. Και μάλιστα το 1-0 έγινε από στημένη φάση με τον Φαμπιάνο που δείχνει οτι ήδη έχει ανεβάσει τους κίτρινους σε έναν τομέα που είχαν πρόβλημα.

Συγκεκριμένα το 1-0 έγινε στο 20′ όταν από εκτέλεση κόρνερ του Γκάμα ο Βραζιλιάνος στόπερ έγινε αποδέκτης της μπάλας και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το 2-0 έγινε επτά λεπτά αργότερα (27′) όταν από την προσπάθεια του Γκάμα η μπάλα έφτασε στον Μπερτόγλιο, ο οποίος θέλησε να παίξει με τον Μάνο, αλλά η παρέμβαση του Μπαρτόλο ευνόησε τον Αργεντινό που πλάσαρε με εξωτερικό φάλτσο για να διπλασιάσει τα τέρματά της ομάδας του.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Άρης σε 30 λεπτά έχει έξι τελικές, εκ των οποίων οι έξι κατέληξαν στην εστία.

Οι κίτρινοι έφτασαν κοντά στο 3-0 στο 34ο λεπτό. Λούμορ, Σάσα και Μάνος συνδυάστηκαν πολύ ωραία, ωστόσο ο Ματέο Γκαρσία δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Ισοφάρισε σε 2 λεπτά ο Βόλος!

Κι ενώ ο Άρης έδειχνε «αφεντικό» του ματς, οι Βολιώτες εκμεταλλεύθηκαν τα παιδαριώδη λάθη στην «κίτρινη» άμυνα και κατάφεραν να κάνουν το 2-2 Στο 43′ ο Πουρίτα από μπαλιά του Ρεγκατέν έφυγε στην πλάτη του Λούμορ, πρόλαβε και τον Ντένις και με κεφαλιά μείωσε σε 2-1 για τους Βολιώτες.

Πριν καν συνέλθει ο Άρης δέχθηκε και δεύτερο τέρμα! Ο Ντένις έδωσε δίνει λάθος πρώτη πάσα στον Φαμπιάνο, ο Μπαρτόλο έκλεψε, πλάσαρε και ισοφάρισε σε 2-2 από του πουθενά!

Προβάδισμα με Γκάμα από τα 11 βήματα

Οι δύο ομάδες άρχισαν με μία αλλαγή έκαστη στο δεύτερο μέρος. και συγκεκριμένα τους Δεληζήση και Βοϊτκόφσκι αντίστοιχα.

Ο Άρης πήρε γρήγορα το προβάδισμα καθώς ο Μπρούνο Γκάμα εξασφάλισε πέναλτι (από μαρκάρισμα του Ρεγκατέν) το οποίο μετέτρεψε ο ίδιος σε γκολ (από εξαιρετική ασίστ του Μπερτόγλιο) από τα 11 βήματα (3-2).

Ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Εντιαγέ στο 54ο λεπτό. Ο Μαντσίνι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ωστόσο η κεφαλιά του Εντιαγέ κατέληξε στο δοκάρι. Στο 76΄ ο Χουάν Ιτούρμπε πέρασε στο ματς περνώντας στη θέση του Μπερτόγλιο για να κάνει και αυτός το ντεμπούτο με τα κιτρινόμαυρα.

Κι άλλο λάθος και 3-3

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κάνουν λάθη και ο Βόλος να τα εκμεταλλεύεται. Στο 80′ ο Τερεζίου επωφελήθηκε από την λάθος εκτίμηση του τον Σάκιτς και με με πλασέ ισοφάρισε.

Νέο πέναλτι και νίκη με Ματίγια

Τελικα ο Άρης πήρε τη νίκη παίρνοντας προβάδισμα και πάλι από τα 11 βήματα. Αυτή τη φορά το πέναλτι  το κέρδισε ο Ματίγια (χέρι του Κούνζτρα σε σουτ του Ισπανού) και και το εκτέλεσε ο ίδιος για το τελικό 4-3.

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν (76′ Σάκιτς) Φαμπιάνο (81′ Ασλανίδης), Μπεναλουάν (46′ Δεληζήσης), Λούμορ (54′ Γκάνεα), Σάσα (85′ Ματίγια), Εντιαγέ (70′ Τζέγκο), Μπερτόγλιο (76′ Ιτούρμπε), Γκάμα (53′ Μαντσίνι), Γκαρσία (69′ Χαΐροβιτς), Μάνος (85′ Ντουάρτε).

ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν (70′ Κότνικ), Μπαριέντος (70′ Νίνης), Μπαρτόλο, Φερνάντες (46′ Βοϊτκόφσκι), Φεράρι, Γκουλέν (70′ Γκρίλο), Πουρίτα (70′ Κούζντρα), Ρεγκατίν (88′ Μεταξάς), Ρομέρο (70′ Ρίνερ), Βαν Βερτ (70′ Οροθ), Τσοκάνης (70′ Μπάρος).