Λεβαδειακός – Αστέρας Τρίπολης 0-2: Μεγάλο διπλό

Ο Αστέρας πήρε δεύτερη συνεχόμενη νίκη και πρώτη εκτός έδρας με το 2-0 επί του Λεβαδειακού – Το γκολ πέτυχε ο Τόνσο, ενώ οι γηπεδούχοι έπαιζαν με δέκα από το 50’!

Ο Αστέρας πήρε φόρα και μετά τη νίκη επί της ΑΕΛ πέτυχε και δεύτερη συνεχόμενη –για πρώτη φορά φέτος και μάλιστα εκτός έδρας- στην έδρα του Λεβαδειακού με 2-0!

Οι Αρκάδες ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και ευτύχησαν να εκμεταλλευτούν την αποβολή του Σαβαντογκό που άφησε τον Λεβαδειακό με δέκα παίκτες.

Έφτιαξαν πολλές ευκαιρίες κυρίως στο πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο πίεσαν μετά την αποβολή και δικαιώθηκαν με το γκολ του Τόνσο στο 64’, ενώ έγινε το 2-0 με τον Φερνάντεθ στο 90! Ο Λεβαδειακός έδειξε ότι μπορούσε να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία όσο ήταν με έντεκα παίκτες, αλλά μετά την αποβολή δεν απείλησε ουσιαστικά.

Το πρώτο ημίχρονο είχε πολλές φάσεις, αλλά δεν είχε γκολ. Ο Λεβαδειακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο είχε δύο καλές στιγμές με τους Μαρκόβσκι και Σαβαντογκό, αλλά κανείς δεν βρήκε στόχο.

Η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στον Αστέρα Τρίπολης, που θύμισε κατά πολύ τις εμφανίσεις των προηγούμενων αγώνων. Πήρε τον έλεγχο του αγώνα, πίεσε ψηλά τους γηπεδούχους αναγκάζοντάς τους σε πολλά λάθη και έφτιαξε πολλές ευκαιρίες.

Ο Ιγκλέσιας είχε μία καλή κεφαλιά-ψαράκι στο 9’ η οποία πέρασε άουτ, ενώ στη συνέχεια, από το 25’ έως το 35’ είχαν τέσσερις πολύ καλές στιγμές, με τον Μπάγιτς να αναδεικνύεται σε πρωταγωνιστή, βγάζοντας όλες τις φάσεις που ήρθαν στην εστία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα δεν άρχισαν καλά για τον Λεβαδειακό. Ο Σαβαντογκό πήρε δεύτερη κίτρινη για αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Πασαλίδη, αφήνοντας τους γηπεδούχους με δέκα παίκτες.

Η αποβολή έφερε τον Αστέρα Τρίπολης, ακόμη πιο κοντά στην περιοχή του Μπάγιτς. Στο 64’ οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 64’, όταν ο Τόνσο έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή κι έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν και μάλιστα στο τέλος έγινε και το 2-0 με τον Φερνάντεθ σε μία κόντρα που έβγαλαν οι φιλοξενούμενοι.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE

MVP: Ο Μάρτιν Τονσο πέτυχε το δεύτερο φετινό γκολ του με τη φανέλα του Αστέρα και νίκησε τον εξαιρετικό μέχρι εκείνο το σημείο Μπάγιτς, που είχε πιάσει τα πάντα. Ο Αργεντινός ήταν συνολικά σε καλή μέρα, αλλά ξεχώρισε με το γκολ!

UP: Πολύ καλό παιχνίδι έκανε για τον Αστέρα Τρίπολης ο Μουνάφο. Ο Αργεντινός μέσος ήταν καθοριστικός στο ανασταλτικό παιχνίδι της ομάδας του, ενώ όταν χρειάστηκε ανέβηκε ψηλά για να βοηθήσει στην επίθεση.

DOWN: Ο Σαβαντογκό υποχρέωσε την ομάδα του να παίξει με δέκα παίκτες σχεδόν για ένα ημίχρονο. Αρχικά πήρε την κίτρινη κάρτα για θέατρο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ενώ στο 50’ πάτησε τον Πασαλίδη και δικαιολογημένα πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν έκανε λάθη ο Βαγγέλης Μανούχος από το σύνδεσμο Αργολίδας. Μία σημαντική φάση είχε το παιχνίδι με τον Σαβαντογκό στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στην οποία είχε δίκιο κι έδειξε την κίτρινη κάρτα για θέατρο, αφού δεν υπήρχε πέναλτι. Σωστή και η δεύτερη που αποβλήθηκε ο Σαβαντογκό στο 50’.

ΓΚΟΛ: 64’ Τόνσο, 90’ Φερνάντεθ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45’+2’ Σαβαντογκό , 69’ Καραχάλιος, 79’ Μητρόπουλος – 20’ Κώτσιρας, 55’ Καλτσάς, 77’ Βαλιέντε

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 50’ Σαβαντογκό

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζουζέπε Σανίνο): Μπάγιτς, Τσαμπούρης, Παντελιάδης, Χατζηλάμπρος (55’ Βήχος), Ζησόπουλος, Όμο, Νανζίς (72’ Μητρόπουλος), Καραχάλιος, Μαρκόβσκι, Στανόγεβιτς (77’ Ιωαννίδης), Σαβαντογκό.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Βαλιέντε, Κυριακόπουλος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Ιγκλέσιας (58’ Τσιλιανίδης), Μουνάφο, Καλτσάς (81’ Φερνάντεθ), Κώτσιρας, Τόνσο (92’ Μαρτίνεθ), Μανιάς.

Λαμία: Η αποστολή για τον ΠΑΟΚ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λεβαδειακός – Αστέρας Τρίπολης 0-2: Μεγάλο διπλό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.