Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 1-1: Βαθμός με Ουάρντα

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο οι Περιστεριώτες έμειναν όρθιοι στην πρωτεύουσα της Αρκαδίας

Δεν τον άφησε να ανασάνει… Ισοφαρίζοντας σε 1-1 λίγο πριν από το φινάλε ο Ατρόμητος πήρε βαθμό στην Τρίπολη και κράτησε τον Αστέρα χαμηλά. Οι Αρκάδες καίγονταν για τη νίκη, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να πιάσουν τον Πανιώνιο στους 22 βαθμούς και να είναι μόλις στο +2 από τη 13 θέση, στην οποία βρίσκεται ο ΠΑΣ Γιάννινα.

Για ένα ημίχρονο ήταν ανώτεροι. Μπήκαν καλά στο ματς, άφησαν την μπάλα στους φιλοξενούμενους και περίμεναν. Με το που την έπαιρναν, έβγαιναν στην κόντρα. Ένα πλάνο που σε μεγάλο βαθμό βγήκε, αφού ο Ατρόμητος εξουδετερώθηκε πλήρως.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 12′ με τον Καλτσά από φάουλ, ενώ από στημένο έγινε και το 1-0. Σκόρερ στο 24’ο ίδιος παίκτης. Το άγχος έφυγε από τον Αστέρα, οι παίκτες του ήταν αρκετά προσεκτικοί στη συνέχεια και περίμεναν τον Ατρόμητο. Οι Περιστεριώτες δεν μπορούσαν, όμως, καν να φτάσουν σε τελικές. Ο Κουλούρης δεν έπαιρνε μπάλες, ο Ενσικουλού δεν υπήρχε στο γήπεδο και ο Ουάρντα έκανε ελάχιστα πράγματα.

Θα ήταν αφύσικο να συνεχίσει τόσο άσχημα ο Ατρόμητος. Στο δεύτερο ημίχρονο και με την είσοδο του Βασιλακάκη κάπως άρχισε να βρίσκει τα πατήματά του. Πήρε μέτρα στο γήπεδο, αλλά και πάλι δυσκολευόταν να βγάλει συνεργασίες. Σε κανονική ροή αγώνα δεν μπορούσε να απειλήσει.

Τα λεπτά περνούσαν, ο Αστέρας άντεχε στην πίεση, αλλά ξαφνικά βγήκε το αδύναμό του σημείο, οι στημένες φάσεις. Από τα διαδοχικά κόρνερ του Ούμπιντες οι παίκτες του Νταμίρ Κάναντι έβγαλαν φάσεις και στο 82′ ισοφάρισαν με τον Ουάρντα. Θα μπορούσαν να έχουν πάρει και το διπλό, εάν στο 90′ ο Κουλούρης δεν έχανε μεγάλη ευκαιρία.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE

MVP: Εάν το ματς τελείωνε στο 1-0, τότε δεδομένα αυτός θα ήταν ο Καλτσάς. Τώρα σηκώνει συζήτηση, αλλά ακόμη κι έτσι ο εξτρέμ του Αστέρα ήταν εκείνος που έκανε την πιο «γεμάτη» εμφάνιση. Δημιούργησε ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και ήταν αρκετά κινητικός.

ΠΑΝΩ: Έχει φτάσει πια 37 ετών, αλλά παραμένει πολύτιμος ο Ούμπιδες. Έχασε μάχες στο πρώτο μέρος, αλλά ανέβηκε αισθητά στο δεύτερο. Από τα δικά του στημένα ήρθαν και σχεδόν όλες οι φάσεις του Ατρομήτου και φυσικά το γκολ της ισοφάρισης.

ΚΑΤΩ: Ο χειρότερος του αγώνα ήταν ο Ενσικουλού και γι’ αυτό έγινε αλλαγή στο ημίχρονο από τον Κάναντι. Δεν πήρε πάνω του την παραμικρή προσπάθεια. Χαμένος για 45 λεπτά έχοντας σημαντικό μερίδιο ευθύνης στο κακό διάστημα που είχε ο Ατρόμητος τότε.

ΓΚΟΛ: 24′ Καλτσάς – 82′ Ουάρντα

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αποφάσισε να μη βγάλει κάρτες γενικά. Δεν του γύρισε μπούμερανγκ. Κράτησε το παιχνίδι και απέφυγε τα μεγάλα λάθη ο Κωνσταντίνος Κωτσάνης (Δράμας), που πέρασε σε απαρατήρητος σε γενικές γραμμές.

Κίτρινες: 10′ Καλτσάς – 23′ Κιβρακίδης, 47′ Καρασαλίδης

Κόκκινες: –

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Άνχελ, Κυριακόπουλος, Μπελόκ, Καλτσάς (90’+1 Δουβίκας), Ρόλε (69′ Τσιλιανίδης) Φεντάντεθ, Αραβίδης (75′ Μανιάς).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι (46′ λ. τρ. Θεοδωράκης), Κιβρακίδης (74′ Μανούσος), Χατζησαϊας, Καρασαλίδης, Κατράνης, Ουμπίδες, Μάντσον, Ουάρντα, Ενσικουλού (46′ Βασιλακάκης), Κουλούρης, Μπρούνο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 1-1: Βαθμός με Ουάρντα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.