Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 2-0: Ήταν για περισσότερα

Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος: Δέκα μέρες πριν τα Χριστούγεννα! Σε γιορτινό mood άπαντες στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Πάρτι ο Αστέρας Τρίπολης, ενώ ο Ατρόμητος είχε πιο… ethnic διάθεση και για τα πανηγύρια! Ένα γκολ και τρία δοκάρια οι Αρκάδες που κέρδισαν μόνο με 2-0, ελέω Γιαννιώτη. Παρά τη… γκέλα στις καθυστερήσεις με τον Βόλο, ο Μίλαν...

Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος: Δέκα μέρες πριν τα Χριστούγεννα! Σε γιορτινό mood άπαντες στο «Θ. Κολοκοτρώνης».

Πάρτι ο Αστέρας Τρίπολης, ενώ ο Ατρόμητος είχε πιο… ethnic διάθεση και για τα πανηγύρια! Ένα γκολ και τρία δοκάρια οι Αρκάδες που κέρδισαν μόνο με 2-0, ελέω Γιαννιώτη.

Παρά τη… γκέλα στις καθυστερήσεις με τον Βόλο, ο Μίλαν Ράσταβατς δεν άλλαξε το παραμικρό στην 11άδα των Αρκάδων παρατάσσοντας ακριβώς τους ίδιους.

Από την άλλη ο Νταμίρ Κάναντι, τελειώνει ο πρώτος γύρος και ακόμα… πειραματίζεται. Δεν αποτελεί είδηση, οτι ούτε στην Τρίπολη κράτησε την ίδια 11άδα, αλλάζοντας και το σύστημα. Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά! 4-2-3-1 για πρώτη φορά φέτος ο Αυστριακός με νέο πρόσωπο στο αρχικό σχήμα τον Νταβιώτη που μέχρι προχθές δεν είχε αγωνιστεί λεπτό με τα κυανόλευκα!

O Aτρόμητος… άργησε να εμφανιστεί ψυχή τε και σώματι στο «Θ. Κολοκοτρώνης», με τους γηπεδούχους να… μονολογούν στο κομμάτι κατοχή μπάλας και έλεγχος, έχοντας και κάποιες… ψιλοφασούλες, όπως το γυριστό στο 6′ του Μπαράλες που έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Γιαννιώτη.

Μετά το 25′ ο Αστέρας εντείνει την πίεση και έχει δοκάρι με τον Κρεσπί στο 28′. Το καμπανάκι δεν το άκουσαν στον Ατρόμητο που συνέχιζαν να είναι σε μια φάση… zen, και οι Αρκάδες αφού έβρισκαν, έκαναν και το γκολ που άξιζαν, με τον Κρεσπί στο αμέσως επόμενο λεπτό, να μην αστοχεί και να δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Ο Κάναντι βλέποντας το γήπεδο να… γέρνει κι άλλο προς την εστία του Γιαννιώτη, με τον Αστέρα να κάνει μέχρι το 36′ άλλες τέσσερις τελικές και δεύτερο δοκάρι με τον Μπαράλες, το γυρίζει σε 3-4-3. Καμία βελτίωση. Στο 40′ νέα απόκρουση του Γιαννιώτη σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κρεσπί. Ουσιαστικά ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου ήταν ο κύριος υπεύθυνος για το… άκρως κολακευτικό 1-0 υπέρ του Αστέρα, για τον τραγικό Ατρόμητο στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Ατρόμητος δεν έφτανε στην περιοχή του Παπαδόπουλου ούτε με… μήνυμα στο 13033 και το… πάρτι των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 52′ έχουν και τρίτο δοκάρι σε κεραυνό του Ιγκλέσιας με τον Γιαννιώτη να βρίσκει τη μπάλα τόσο όσο, ώστε να πάει στο σίδερο και οχι στα δίχτυα του. Στο 58′ πάλι ο Γιαννιώτης κρατάει το 1-0, λέγοντας “όχι” στο τετ-α-τετ του Ριέρα.

Το δεύτερο γκολ που έβαλε τελεία και παύλα στο ματς, ήρθε στο 85′ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μπαράλες. Για τους αριθμολάγνους, με 18-3 τελικές ολοκληρώθηκε το παιχνίδι. Οι δύο του Ατρομήτου στο πρώτο ημίχρονο και η τρίτη στο 90′!

Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Όχι ότι οι υπόλοιποι του Αστέρα Τρίπολης υστέρησαν, αλλά ο Κρεσπί ήταν εξαιρετικός. Είχε δοκάρι στο 28′, σκόραρε στο αμέσως επόμενο λεπτό και αρκετές ακόμα τελικές για να πετύχει και άλλα τέρματα. Εξέθεσε αμυντικά όποιον ποδοσφαιριστή του Ατρομήτου προσπάθησε να τον περιορίσει. Πολύ καλή εμφάνιση από τον 23χρονο Ισπανό μεσοεπιθετικό.

UP: Μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις πραγματοποίησε ο Αντρέας Γιαννιώτης. Τον… δοκίμασαν και οι συμπαίκτες του για να δουν πόσα μπορεί να βγάλει. Εάν δεν ήταν εκείνος, το σκορ θα είχε πάρει πολύ μεγάλες διαστάσεις.

DOWN: Τελειώνει ο πρώτος γύρος και ο Νταμίρ Κάναντι ακόμα… πειραματίζεται. Ξεκίνησε με 4-2-3-1 για πρώτη φορά φέτος, το οποίο άλλαξε άρον-άρον στο ημίωρο σε 3-4-3. Δεν αποτελεί είδηση που για ακόμα μια φορά, άλλαξε πρόσωπα στην 11άδα. Φανέλα βασικού στον Νταβιώτη που μέχρι… χθες, δεν είχε παίξει λεπτό. Τελείως αδιάβαστος στο ματς. Δεν βοήθησε σε κανένα σημείο του αγώνα την ομάδα του που δεν πατούσε περιοχή ούτε με μήνυμα στο 13033.

ΓΚΟΛ: 29′ Κρεσπί, 85′ Μπαράλες

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Μανώλης Σκουλάς (Θεσσαλίας) ρέφερι, αν και διεθνής δεν είναι από τις πρώτες επιλογές του Κλάτενμπεργκ στους ορισμούς. Μόλις το τρίτο του φετινό παιχνίδι σφύριξε στη Τρίπολη. Η διαιτησία του εξαιρετική. Δεν είχε γενικά περίεργες φάσεις το ματς με εξαίρεση το… άγαρμπο μαρκάρισμα του Ρισβάνη στον Μουνάφο στο 85′. Καμία πρόθεση να παίξει μπάλα ο στόπερ του Ατρομήτου που έχει χάσει τον αντίπαλο του και με το σώμα τον ανατρέπει. Σωστό το πέναλτι που καταλόγισε ο Σκουλάς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 41′ Καστάνο, 85′ Μουνάφο – 62′ Τομάσεβιτς, 66′ Αγκάγιεφ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 2-0: Ήταν για περισσότερα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!