Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 6-2: Οτι πήγαινε μέσα, έγραφε!

Διέσυρε τον Ατρόμητο ο Αστέρας Τρίπολης. Από δύο γκολ Κρεσπί, Ριέρα και Σόνι. Και δύο ασίστ ο τελευταίος!

Αστέρας Τρίπολης Ατρόμητος: Τα πάντα όλα (δύο γκολ, δύο ασίστ) ο Σόνι, δύο γκολ ο Κρεσπί, άλλα δύο ο Ριέρα, μέσα σε όλα ο Καρμόνα, πουθενά οι Περιστεριώτες και… διασυρμός για την ομάδα των Δυτικών προαστίων!

Ένας… προκλητικά εύστοχος Αστέρας Τρίπολης (εννιάτελικές, έξι γκολ), ένας απίθανος Σόνι με δύο γκολ, δύο ασίστ και ένας Ατρόμητος που ήταν… αλλού, διαμόρφωσαν το τελικό 6-2 στο «Κολοκοτρώνης»! Οτι εκανε ο Ράσταβατς έβγαινε, ότι πήγαινε μέσα έγραφε, πέντε συστήματα άλλαξε ο Γκουτσίδης, δεν του βγήκε τίποτα! Εφιαλτικό το απόγευμα για τους «κυανόλευκους»!

Mια αλλαγή στην 11άδα τους οι Αρκάδες, σε σχέση με το αρχικό σχήμα που παρέταξε ο Μίλαν Ράσταβατς στη Νίκαια. Ο Κανελλόπουλος αντί του Ριέρα.

Μια αλλαγή και στην 11άδα του Ατρομήτου, που είχε στον πάγκο τον Γιώργο Γκουτσίδη, αλλά όχι και τον Γιώργο Παράσχο. Στον πάγκο έμεινε ο Νάτσος, ο Βασιλαντωνόπουλος στη θέση του.

Γκο-λά-ρα!

Ο Αστέρας ανοίγει το σκορ από τα αποδυτήρια. Εκπληκτική ενέργεια και τελείωμα από τον Κέβιν Σόνι! Ο εξτέμ των Αρκάδων στέλνει… αδιάβαστο τον Στρουγγή που μάταια προσπάθησε να τον περιορίσει και με εξαιρετικό σουτ από πλάγια θέση, βάζει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους!

Δεύτερη τελική, δεύτερο γκολ!

Οι Αρκάδες είναι πολύ καλύτεροι στο χορτάρι, βρίσκουν δίχτυα και στο 16′ με τον Μπενίτο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ! Η επαφή των γηπεδούχων με τα δίχτυα συνεχίζεται. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ριέρα αρχικά δημιουργεί, πασάροντας στον Καρμόνα και «εκτελεί» μετά την επιστροφή της μπάλας, από τον Ισπανό μπακ για το 2-0 των «κιτρινομπλέ».

Παραλίγο το γκολ της χρονιάς!

Ο Ατρόμητος κάνει ελάχιστα ωραία πράγματα στο πρώτο ημίχρονο. Στο 28′ ωστόσο παραλίγο να μπει το γκολ της χρόνιας. Ο Κιβρακίδης έκανε τη σέντρα, ο Κουλούρης έπιασε το ανάποδο ψαλίδι, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τσιφτσή!

Ασταμάτητος ο Σόνι!

Ο Αστέρας δεν κάνει γκολ την τρίτη του τελική στο ματς με το σουτ του Σόνι στο 35′, αλλά γίνεται γκολ η τρίτη τελική του Καμερουνέζου! Ο εξτρέμ των Αρκάδων με μακρινό σουτ στο 41′ αναγκάζει τον Γιαννιώτη να μαζέψει για τρίτη φορά τη μπάλα από τα δίχτυα του στο πρώτο ημίχρονο.

Έπαθε… Σόνι ο Μουνίθ!

Ο Ατρόμητος… παραπατάει στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων, ο Μουνίθ έπαθε… Σόνι και με εκπληκτικό σουτ μειώνει σε 3-1 για τους «κυανόλευκους».

Το «άστρο» του Ράσταβατς και ο Σόνι το… βιολί του!

Το γκολ του Μουνίθ στα χασομέρια του α’ μέρους, αφενός δεν αποσυντόνισε τους γηπεδούχους και αφετέρου δεν άλλαξε (προς το καλύτερο τουλάχιστον) την εικόνα των Περιστεριωτών. Ο Κρεσπί έρχεται από τον πάγκο στο 61′ και σε ένα τρίλεπτο πετυχαίνει δύο γκολ! Ασίστ Σόνι στο 65′ και διαγώνιο σουτ του Ισπανού για το 4-1 και στο 67′ νέα ασίστ του Σόνι, νέο σουτ του Κρεσπί το οποίο με αρκετή δόση τύχης κατέληξε και αυτό στα δίχτυα για το 5-1!

Διασυρμός…

Το γκολ του Κουλούρη στο 84′ για 5-2 δεν ήταν το τελευταίο στηΤρίπολη. Στις καθυστερήσεις «διπλώνει» τα τέρματα του και ο Ριέρα, ο εξτρέμ του Αστέρα με κεφαλιά που βρήκε και στο δοκάρι, διαμόρφωσε το τελικό 6-2. Μεγάλη νίκη για τους Αρκάδες, διασυρμός για τον Ατρόμητο.

Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Κέβιν Σόνι. Ο 23χρονος εξτρέμ του Αστέρα ήταν απίθανος. Κάνει εκπληκτική ενέργεια, εκθέτει τον Στρουγγή που προσπάθησε να τον μαρκάρει και πετυχαίνει ένα εξαιρετικό γκολ στο 7ο λεπτό, όπως επίσης εξαιρετικό ήταν και το τέρμα που σημείωσε στο 41′! Και δύο ασίστ στο δεύτερο ημίχρονο!

UP: Αντριάν Ριέρα. Ο Ισπανός εξτρέμ δεν ήταν στα αρχικά πλάνα του Ράσταβατς, αλλά μπήκε στο 11′ στο ματς μετά τον τραυματισμό του Σίτο. Πετυχαίνει δύο γκολ και κάνει το καλύτερο του φετινό παιχνίδι με τους Αρκάδες!

DOWN: Η αμυντική λειτουργία του Ατρομήτου. Και ατομικά, αλλά και σε ομαδικό επίπεδο, οι Περιστεριώτες στο πρώτο ημίχρονο – εκεί που χάθηκε και το παιχνίδι – παραπατούσαν αμυντικά και το πλήρωσαν. Ούτε με τις… πέντε αλλαγές συστήματος, βελτιώθηκε η κατάσταση.

Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς. Στο 4′ ο Αλβαρες έπεσε μέσα στην περιοχή, αλλά το ριπλέι δικαιώνει τον Φωτιά που δεν καταλόγισε πέναλτι. Ο αμυντικός του Ατρομήτου δεν βρήκε τον αντίπαλο του. Το γκολ του Μπενίτο στο 16′, σωστά ακυρώνεται από τον βοηθό. Ο Αλβαρες που έκανε την ασίστ ήταν εκτεθειμένος. Σωστές και οι δύο κίτρινες στον Γκαλβάο Μια χαρά η διαιτησία στο «Κολοκοτρώνης».

Σκόρερ: 7′, 41′ Σόνι, 20′, 90+2′ Ριέρα, 65′, 67′ Kρεσπί – 45+3′ Μουνίθ

Κίτρινες: 40′ Σάλομον, 47′ Moυνίθ, 54′ Γκαλβάο, 62′ Χαρίσης

Κόκκινες: 80′ Γκαλβάο

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Tσιφτσής, Ατιένθα, Καρμόνα, Αλβάρεζ, Καστάνο (46′ Χριστόπουλος), Βαλιέντς, Κανελλόπουλος (61′ Μουνάφο), Τιλίκα, Σόνι (78′ Αλί Μπαμπά), Σίτο (11′ Ριέρα), Μπενίτο (61′ Κρεσπί).

Ατρόμητος (Γιώργος Κουτσίδης): Γιαννιώτης, Καστεγιάνο (46′ Nτένιτς), Κιβρακίδης, Στρουγγής, Γκαλβάο, Παπαδόπουλος, Χαρίσης, Σάλομον (69′ Νάτσος), Μουνίθ (85′ Αθανασίου), Βασιλαντωνόπουλος (69′ Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 6-2: Οτι πήγαινε μέσα, έγραφε!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!