Αστέρας Τρίπολης – Λαμία 0-2: Μπαράζ μέσω Τρίπολης!

Τρίποντο στο «Κολοκοτρώνης» και έναν βαθμό μακριά από το μπαράζ η Λαμία!

Αστέρας ΤρίποληςΛαμία: Η ομάδα της Φθιώτιδας με γκολ του Μανούσου και του Προβυδάκη, έφυγε με το διπλό από την Αρκαδία και πλέον θέλει έναν βαθμό στη Ριζούπολη για να πάει εκείνη στο μπαράζ!

Τρεις φάσεις, δύο γκολ η Λαμία, αλλά το αποτέλεσμα μετράει. Η ομάδα της Φθιώτιδας, επιβεβαιώνοντας την παράδοση που την θέλει να μην φεύγει σχεδόν ποτέ με… άδεια χέρια από την Τρίπολη, κέρδισε 2-0 τον αδιάφορο και με πολλές απουσίες, Αστέρα με γκολ του Μανούσου και του Προβυδάκη και πλέον θέλει έναν βαθμό την επόμενη αγωνιστική στη Ριζούπολη για να πάει στο μπαράζ και να στείλει τον Απόλλωνα στη Super League 2.

Ο Μίλαν Ράσταβατς παρέταξε τον Αστέρα με τους Τσιφτσή, Άλβαρες, Ατιένθα, Χριστόπουλο και Καρμόνα στην άμυνα, Βαλιέντε, Κανελλόπουλο και Μιχόπουλο στον άξονα, Σίτο και Σονί στα δύο άκρα και τον Μπαράλες στην κορυφή.

Ο Τζανλούκα Φέστα τον Σαράνοφ στο τέρμα, Τζανετόπουλο, Λούκας Σιμόν, Σαραμαντα, Προβυδάκη στην άμυνα, Τζανδάρη Μπεχαράνο και Τιρόνε στο κέντρο και στην επίθεση Μανούσο με Καραμάνο.

Ήταν εμφανές από τα πρώτα λεπτά, οτι η Λαμία ήταν εκείνη που «καιγόταν» για βαθμούς. Θα μπορούσε να είχε την πρώτη της αξιόλογη τελική στο 16′, αλλά το σουτ του Καραμάνου δεν έφτασε ποτέ στην εστία, με τη μπάλα να κοντράρει και να αλλάζει πορεία.

Kακό το τελείωμα και του Μανούσου στο 23′ με τον φορ της Λαμίας να αποφεύγει τον αντίπαλο του, αλλά το σουτ του αδύναμο, έκοψε ο Χριστόπουλος εύκολα.

Iσορροπούν στη συνέχεια οι Αρκάδες, αλλά ούτε εκείνοι απειλούν τον Σαράνοφ.

Aνοίγει το δρόμο ο MVP Μανούσος

Τελικά, ένα σβηστό 0-0 για τα πρώτα 45′, αλλάζει στο τελευταίο λεπτο του πρώτου ημιχρόνου. Λαθος απομάκρυνση του Χριστόπουλου, ο Μανούσος κλέβει και αυτή τη φορά δεν αστοχεί στο τετ-α-τετ με τον Τσιφτσή. 1-0 η Λαμία. Γκολ που πιθανότατα αρκεί για να στείλει τη Λαμία στο μπαράζ, αφού την ίδια ώρα ο Απόλλωνας έχανε 2-0 από τον Ιωνικο στη Νίκαια!

Kρατάει το 0-1 ο Σαράνοφ!

Ο Αστέρας στο ξεκίνημα της επανάληψης, δείχνει διάθεση να ισοφαρίσει γρήγορα, αλλά ο Σαράνοφ έχει άλλη άποψη. Ο τερματοφύλακας της Λαμίας πραγματοποιεί εξαιρετική απόκρουση στην κεφαλιά του Μπαράλες στο 48′ και κρατάει το 0-1.

Φουλ επίθεση οι Αρκάδες στο δεύτερο ημίχρονο, τέρμα άμυνα η Λαμία που μετά την κεφαλιά του Μπαράλες, δεν απειλείται ξανά σε ανάλογο βαθμό απο τους γηπεδούχους στο ματς.

Μια εξαιρετική ενέργεια του Σίτο στο 53′ που, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του δεν συνοδεύτηκε από την ανάλογη τελική, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω στον Σαράνοφ.

«Σβήνει» ο Αστέρας και 2-0 η Λαμία!

Η επιθετική υπεροχή των Αρκάδων… ξεθύμανε σε ένα οκτάλεπτο. Ακόμα και με δύο επιθετικούς στο ματς, δεν κατάφεραν να φτάσουν ξανά κοντά στο γκολ, ούτε καν σε τελική άξια αναφοράς.

Η Λαμία χωρίς τελική στο δεύτερο ημίχρονο «κλειδώνει» τη νίκη στο 80′ με τον Προβυδάκη να σκοράρει με απευθείας εκτέλεση φάουλ για το τελικό 2-0 στο «Κολοκοτρώνης».

Αστέρας Τρίπολης – Λαμία – Η κάρτα του αγώνα

Mvp: Γιώργος Μανούσος, no doubt! Το γκολ που πέτυχε στο 45′ άνοιξε το δρόμο για τη νίκη και πιθανότατα στέλνει τη Λαμία στο μπαράζ. Εδώ που έχει φτάσει το πράγμα, όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερευούσης σημασίας.

Up: Tέσσερις ποδοσφαιριστές από τις Ακαδημίες του, είχε στην αρχική 11άδα του ο Αστέρας Τρίπολης. Ένας εξ αυτών, ο Θανάσης Μιχόπουλος. Πρώτη ουσιαστικά συμμετοχή για τον νεαρό μέσο – μετά τη μονόλεπτη συμμετοχή στο Βόλο στην πρεμιέρα των play out- που προέρχεται από τις Ακαδημίες του Αστέρα. Έδειξε εξαιρετικά στοιχεία.

Down: Ο νεαρός Γιάννης Χριστόπουλος κάνει λάθος στο 45′, δεν διώχνει σωστά και κάνει δώρο ουσιαστικά ένα τετ-α-τετ στον Μανούσο που δεν το «σπατάλησε».

Διαιτητής: Δεν έχει περάσει πιο ξεκούραστο διαιτητικό απόγευμα ο Βασίλης Φωτιάς. Λίγο στο δεύτερο ημίχρονο «ξύπνησε» το ματς, αλλά χωρίς δύσκολιες για τον διεθνή ρέφερι.

Σκόρερ: 45′ Mανούσος, 80′ Προβυδάκης

Κίτρινες: –

Κόκκινες: –

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Άλβαρες, Χριστόπουλος, Ατιένθα, Βαλιέντε, Κανελλόπουλος (62′ Ιγκλέσιας), Μιχόπουλος (61′ Mπενίτο), Σονί, Σίτο (82′ Παπαδόπουλος), Μπαράλες.

Λαμία (Τζιανλούκα Φέστα): Σαράνοφ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Λούκας, Σιμόν, Τζανδάρης, Μπεχαράνο (85′ Γκέντσογλου), Τιρόνε (65′ Νούνιες), Μανούσος (85′ Αραμπούλι), Καραμάνος (74′ Ρόμανιτς).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αστέρας Τρίπολης – Λαμία 0-2: Μπαράζ μέσω Τρίπολης!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!