Αστέρας Τρίπολης – ΟΦΗ 1-0: Στην τετράδα με Μπαράλες (vid)

Αστέρας Τρίπολης – ΟΦΗ: Ο ένας είχε Μπαράλες, ο άλλος… Σελίμοβιτς. Σε αυτούς τους δύο θα μπορούσαμε να συνοψίσουμε όλη την ιστορία του αγώνα. Ο Αργεντινός φορ έδειξε για άλλη μια φορά φέτος πως είναι σε καλή κατάσταση και κυρίως πως έχει πλέον τέτοια εμπειρία που αυτά τα ματς μπορεί να τα «καθαρίσει». Το έκανε...

Αστέρας Τρίπολης – ΟΦΗ: Ο ένας είχε Μπαράλες, ο άλλος… Σελίμοβιτς. Σε αυτούς τους δύο θα μπορούσαμε να συνοψίσουμε όλη την ιστορία του αγώνα. Ο Αργεντινός φορ έδειξε για άλλη μια φορά φέτος πως είναι σε καλή κατάσταση και κυρίως πως έχει πλέον τέτοια εμπειρία που αυτά τα ματς μπορεί να τα «καθαρίσει». Το έκανε πιάνοντας… κορόιδο τον παίκτη που τον μάρκαρε.

Αστέρας Τρίπολης και ΟΦΗ είναι δύο ομάδες με παρόμοιους στόχους. Από το ξεκίνημά τους, όμως, έχει φανεί πως οι Αρκάδες πατούν καλύτερα και το έδειξαν και στο μεταξύ τους ματς νικώντας με 1-0. Δεν υπήρχε μεγάλη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες. Γενικότερα το ματς δεν ξέφυγε από τη μετριότητα που παρουσιάζουν τα περισσότερα στη Super League 1. Θα κρινόταν στη μία ενέργεια και την έκανε ο Μπαράλες.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ ήταν ελαφρώς καλύτερος. Κλασική ευκαιρία δεν υπήρχε, αλλά με τους Σαρδινέρο και Ναμπί να δοκιμάζουν τα πόδια τους, απείλησε κάποιες φορές. Πιο σημαντική στιγμή για εκείνον ήταν στις καθυστερήσεις, όταν ο Διαμαντής έπιασε από κοντά αμαρκάριστος κεφαλιά, αλλά δεν έβαλε δύναμη.

Δεν κατάφερε, πάντως, στο καλό του διάστημα να βρει ένα γκολ ο ΟΦΗ και το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν ο σοβαρός τραυματισμός του Ναμπί. Οι Κρητικοί έχασαν τον πιο ποιοτικό τους χαφ και αυτό φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο ελλείψει και του Νέιρα. O Αστέρας Τρίπολης το εκμεταλλεύτηκε, πήρε τη μάχη στον χώρο του κέντρου και διαχειρίστηκε καλύτερα το δεύτερο 45λεπτο.

Οι Αρκάδες είχαν μία μεγάλη ευκαιρία στο 68′ με τον Λουίς Φερνάντεθ και δύο λεπτά μετά ο Μπαράλες κέρδισε το πέναλτι από τον Σελίμοβιτς. Το εκτέλεσε εύστοχα τρία λεπτά αργότερα και αυτό το γκολ έκρινε το ματς σε συνδυασμό με την αποβολή του Σελίμοβιτς στο 77′. Να σημειωθεί πως προς το φινάλε ο ΟΦΗ είχε μία καλή στιγμή με τον Γρίβα.

Αστέρας Τρίπολης – ΟΦΗ: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος… Ο Χερόνιμο Μπαράλες έκρινε την αναμέτρηση με το γκολ του. Ο Αργεντινός επιθετικός κέρδισε το πέναλτι, το εκτέλεσε εύστοχα και λίγα λεπτά μετά πήρε και την αποβολή του Σελίμοβιτς έξυπνα. Τι άλλο να κάνει;

UP: Από τους καλούς τερματοφύλακες της Super League 1 ο Νίκος Παπαδόπουλος. Όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί με πιο σημαντική του παρέμβαση αυτή προς το τέλος του ματς, όταν βγήκε έγκαιρα και γλίτωσε από τα χειρότερα για τον Αστέρα.

DOWN: Δεν έχει ξεκινήσει καλά στον ΟΦΗ ο Βαχίντ Σελίμοβιτς. Το ματς στην Τρίπολης ήταν απλώς η επιβεβαίωση. Κάνει το πέναλτι και λίγα λεπτά μετά αποβάλλεται αντιδρώντας σαν πρωτάρης στη μονομαχία με τον Μπαράλες.

Διαιτητής: Μία είναι η μεγάλη απόφαση που καλείται να πάρει ο Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας), αυτή του πέναλτι. Φαίνεται να τραβάει και ο Μπαράλες και ο Σελίμοβιτς. Ο ρέφερι δείχνει βούλα θεωρώντας πως προηγείται μάλλον η παράβαση του αμυντικού του ΟΦΗ. Ορθώς του βγάζει τη δεύτερη κίτρινη λίγο αργότερα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 76′ Μπαράλες, 82′ Ιγκλέσιας, 90′ Τιλίκα, 90’+1 Μουνάφο – 21′ Σαρδινέρο, 53′ Σακόρ, 57′ Κοροβέσης, 70′ Σελίμοβιτς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 77′ Σελίμοβιτς

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πασαλίδης, Τασουλής, Μπ. Φερνάντεθ(53′ Μουνάφο), Βαλιέντε(69′ Ιγκλέσιας), Σίτο(69′ Ρέτζις), Ριέρα(53′ Λουίς Φερνάντεθ), Τίλικα(90′ Γκόμες), Μπαράλες

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Διαμαντής, Σελίμοβιτς, Κοροβέσης(66′ Λυμπεράκης), Μεγιάδο, Σακόρ, Στάρτζεον, Σαρδινέρο(84′ Γκαργκαλατζίδης), Ναμπί(38′ Μπαλογιάννης), Γιάννου(66′ Γρίβας)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αστέρας Τρίπολης – ΟΦΗ 1-0: Στην τετράδα με Μπαράλες (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.