Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 2-2: Τον σόκαρε με τον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο στο 97′! (vids)

Αστέρας Τρίπολης-Παναθηναϊκός: Απίστευτο ματς στην Αρκαδία, στο φινάλε του οποίου ο τερματοφύλακας Νίκος Παπαδόπουλος έγραψε το 2-2!

Αστέρας Τρίπολης και Παναθηναϊκός παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Super League 1.

Οι φιλοξενούμενοι, με τον Λούκας Βιγιαφάνιες στο αριστερό άκρο της μεσοεπιθετικής γραμμής και τον Τάσο Χατζηγιοβάνη στο δεξί, μπήκαν ορεξάτοι.

Πίεσαν ψηλά και προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο ξεκίνημα, απέναντι σε έναν καλοστημένο αμυντικά Αστέρα Τρίπολης.

Ελάχιστες, πάντως, ήταν οι καλές στιγμές στο α’ ημίχρονο, δεδομένου ότι αμφότεροι ήθελαν πάση θυσία να κρατήσουν το μηδέν στα μετόπισθεν.

Ο Αστέρας Τρίπολης είχε την πρώτη καλή στιγμή στο 19ο λεπτό, όταν ο Σωκράτης Διούδης αντέδρασε σωστά στο συρτό σουτ του Λουίς Φερνάντεθ.

Μία οργανωμένη επίθεση του Παναθηναϊκού στο 29′ κατέληξε σε κεφαλιά του Φεντερίκο Μακέντα που πέρασε άουτ.

Ο Χατζηγιοβάνης ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης των φιλοξενούμενων, όμως μόνο 1 από τα 10 γεμίσματά του αποδείχθηκε εύστοχο.

Εμφανής η απουσία του Χερόνιμο Μπαράλες για τον Αστέρα και του Μαουρίσιο για τον Παναθηναϊκό, αφού αμφότεροι έχουν τις απαιτούμενες εμπνεύσεις που τονώνουν το δημιουργικό σκέλος.

Γενικότερα μέχρι το 55ο λεπτό η αναμέτρηση δεν επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις, αν και οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο ορεξάτοι στο δεύτερο ημίχρονο και είχαν δύο τελικές στα πρώτα λεπτά.

Τότε ο Παναθηναϊκός είχε μία επιθετική έξαρση για 5 λεπτά που του έβαλε τις βάσεις για να αρχίσει ιδανικά τις υποχρεώσεις του στα πλέι οφ της Super League 1.

Αρχικά, στο 56′, ο Γιοάν Μολό συνεργάστηκε ιδανικά με τον Βιγιαφάνιες, έπιασε το δυνατό σουτ και ο Νίκος Παπαδόπουλος απέκρουσε σε κόρνερ.

Έπειτα, στο 58′, ο Χουάνκαρ απέφυγε τον Σίτο, σέντραρε ιδανικά στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και ο Φεντερικο Μακέντα άνοιξε το σκορ με κεφαλιά.

Ενάμιση λεπτό αργότερα, ο Χουάνκαρ βρήκε ξανά τον Ιταλό, ο οποίος με ψύχραιμη ενέργεια και πλασέ διπλασίασε το προβάδισμα.

Τέταρτο γκολ του Μακέντα γενικώς στην Τρίπολη, έβδομο στο εφετινό πρωτάθλημα, δεύτερη σερί αγωνιστική που σκόραρε.

Ο Μίλαν Ράσταβατς έκανε αλλαγές σε μία προσπάθεια να ανατρέψει τα δεδομένα και δικαιώθηκε στο έπακρο.

Ο Λέο Τιλίκα, ο Αλί Μπαμπά αλλά και ο Φερνάντεθ ταλαιπώρησαν την άμυνα του Παναθηναϊκού, φέρνοντας τα πάνω-κάτω στο ματς.

Στο 84ο λεπτό ο Γιάννης Κώτσιρας σέντραρε από δεξιά, ο Αλί Μπαμπά βρήκε σαν σε προπόνηση τον Φερνάντεθ κι εκείνος μείωσε με κοντινό σουτ.

Το ματς έγινε… ροντέο στο τέλος. Ο Αστέρας Τρίπολης πολιόρκησε τον Παναθηναϊκό και απείλησε σε δύο περιπτώσεις με ισοφάριση.

Η ένταση ήταν έκδηλη (ακόμα και ο Λάζλο Μπόλονι πήρε κίτρινη), ενώ ο διαιτητής δεν σφύριζε για τελευταία φορά.

Το παιχνίδι έφτασε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στα καρέ των φιλοξενούμενων, ο Φερνάντεθ αμαρκάριστος έκανε το γύρισμα και ο ολομόναχος Νίκος Παπαδόπουλος εκτέλεσε τον… συνάδελφό του Διούδη.

Αστέρας Τρίπολης-Παναθηναϊκός: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 84′ Φερνάντεθ, 90+7′ Ν. Παπαδόπουλος – 58′, 59′ Μακέντα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 63′ Σίτο – 52′ Μακέντα, 61′ Χατζηγιοβάνης, 67′ Νιάς, 90+4′ Διούδης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Λουίς Φερνάντεθ. Μοναδική πηγή κινδύνου για την εστία του Παναθηναϊκού. Έχασε ευκαιρία στο 19′, μείωσε στο 84′, έκανε την ασίστ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων. Το καθαρό του μυαλό και η ψυχραιμία άλλαξαν την έκβαση της αναμέτρησης.

UP: Οι κινήσεις του Μίλαν Ράσταβατς από τον πάγκο. Όλες οι αλλαγές του ήταν επιτυχημένες και συνέβαλαν στην απόκτηση ενός βαθμού, όταν μέχρι το 84′ αυτό φαινόταν σχεδόν απίθανο.

DOWN: Ολόκληρος ο Παναθηναϊκός. Προηγείσαι 2-0 μέχρι το 84′ και δέχεσαι δύο γκολ στο τέλος. Όλοι φταίνε. Τελεία και παύλα.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ο διαιτητής Νόμπρε και ο Εστέβες στο VAR θεώρησαν ότι το χέρι του Χρήστου Τασουλή στο 22′ ήταν ακούσιο. Υπήρχαν αρκετές αψιμαχίες παικτών στο όριο της κόκκινης κάρτας, ενώ ίσως να έπρεπε να σφυρίξει νωρίτερα τη λήξη.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Ν. Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής (73′ Άλβαρες), Καστάνιο, Χριστόπουλος, Μπελόκ (72′ Ιγκλέσιας), Βαλιέντε, Σίτο (63′ Aλί Μπαμπά), Ριέρα, Κρεσπί (63′ Τιλίκα), Λουίς Φερνάντεθ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Χουάνκαρ, Μολό, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος (82′ Αθανασακόπουλος), Αγιούμπ (74′ Ενγκμπακοτό), Χατζηγιοβάνης (90+4′ Σάντσες), Βιγιαφάνιες, Μακέντα (82′ Ιωαννίδης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 2-2: Τον σόκαρε με τον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο στο 97′! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.