Αστέρας Τρίπολης-Παναιτωλικός 3-0: Ξέσπασμα προς τη σωτηρία

Εντυπωσιακή εμφάνιση από τους Αρκάδες, αν και αγωνίστηκαν με 10 παίκτες από το 4ο λεπτό

Την καλύτερη του εντός έδρας εμφάνιση πραγματοποίησε ο Αστέρας Τρίπολης που έκανε περίπατο απέναντι στον Παναιτωλικό φτάνοντας στο εντυπωσιακό 3-0.

Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου έμεινε με 10 ποδοσφαιριστές στο 4ο λεπτό, ωστόσο ήταν ανώτερη από τους Αγρινιώτες και στο φινάλε πανηγύρισε ένα υπερπολύτιμο τρίποντο.

Το οποίο της δίνει σημαντική ανάσα στη μάχη της παραμονής.

Αντίθετα, το συγκρότημα του Τραϊανού Δέλλα απογοήτευσε με την εμφάνιση του. Πολύ δε περισσότερο αν αναλογιστεί κανείς πως αγωνίστηκε με παίκτη παραπάνω ουσιαστικά σε όλο το ματς.

Έτσι, πιθανότητα διεκδίκησης της 5ης θέσης δεν υπάρχει, ζήτημα να μπλέξει με τα σενάρια σωτηρίας εν τίθεται, οπότε η συνέχεια της σεζόν θα δώσει ευκαιρίες σε όλους για χρήσιμα συμπεράσματα.

Έμεινε με 10, έβαλε δύο γκολ

Το ματς ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για τον Αστέρα. Στο τρίτο λεπτό, ο Πασαλίδης έκανε λάθος και έδωσε την μπάλα στον Μοράρ, ο Τριανταφυλλόπουλος τράβηξε τον Ρουμάνο στράικερ έξω από την περιοχή, ώστε να μην βγει τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο.

Ο διαιτητής Κομίνης έδειξε σωστά την απευθείας κόκκινη κάρτα και οι Αρκάδες έμειναν με δέκα παίκτες από πολύ νωρίς.

Ωστόσο, κατάφεραν να βρουν τον τρόπο και να ανοίξουν το σκορ (26′) σε αντεπίθεση.

Εξαιρετική ενέργεια του Καλτσά, ο οποίος σε κόρνερ του Παναιτωλικού πήρε την μπάλα, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έστρωσε στον Μανιά, που «έκοψε» σωστά για τον Βαλιέντε και αυτός πλάσαρε σε κενό τέρμα για το 1-0.

Πέντε λεπτά μετά είχαν νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Φερνάντεθ να πλασάρει άουτ από καλή θέση, μετά από σέντρα του Ιγκλέσιας.

Ο Αργεντινός χαφ από δημιουργός (αν και δεν μπήκε το γκολ), έγινε εκτελεστής. Στο 44′, εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Καλτσά, ο Ιγκλέσιας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου.

Γκολάρα Φερνάντεθ

Με ακόμα μία κλασική ευκαιρία για τον Αστέρα ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Φοβερή απόκρουση του Γιαννακόπουλου σε καρφωτή κεφαλιά του Ιγκλέσιας, μετά από φάουλ του Καλτσά.

Και στο 62′ οι Αρκάδες ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε θριαμβευτικό επίπεδο. Εντυπωσιακή ενέργεια του Φερνάντεθ, ο Ισπανός μέσος σούταρε έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Γιαννακόπουλου.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε και ο Αστέρας κατέκτησε ένα σημαντικό τρίποντο.

MVP: Ο Νίκος Καλτσάς δεν σκόραρε, αλλά ουσιαστικά ήταν αυτός που οδήγησε τον Αστέρα στη νίκη, έχοντας ουσιαστικά βασική συμμετοχή στα πρώτα δύο γκολ.

UP: Από τους πιο σταθερούς σε απόδοση ποδοσφαιριστές του Αστέρα τη φετινή σεζόν ο Μαρκ Φερνάντεθ, πέτυχε ένα ακόμα καταπληκτικό γκολ και βοήθησε τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του.

DOWN: Για ακόμα μία φορά ο Δέλλας χρησιμοποίησε τον μέσο Τσιγγάρα στη θέση του δεξιού μπακ και για ακόμα μία φορά δεν δικαιώθηκε. Ο νεαρός δεν μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτή τη θέση, πλευρά από την οποία ο Παναιτωλικός είχε πολλά προβλήματα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Γιώργος Κομίνης δεν είχε κανένα πρόβλημα, «έβγαλε» το ματς χωρίς τη μεγάλη φάση και δεν χρειάστηκε να πάρει κάποια δύσκολη απόφαση.

ΓΚΟΛ: 26′ Βαλιέντε, 44′ Ιγκλέσιας, 62′ Φερνάντεθ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 77′ Ουίλιαν, 84′ Μιχάι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 4′ Τριανταφυλλόπουλος

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Καλτσάς, Φερνάντεθ (89′ Άνχελ), Αραβίδης (8′ Μπελόκ), Μανιάς (82′ Βλάχος).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Tσιγγάρας (63′ Μαρινάκης), Μιχάι, Άργκους, Αμαράλ, Μάρκος Πάουλο (68′ Παρράς), Λουσέρο, Γκούγκα, Μάζουρεκ, Ουίλιαν, Μοράρ (30′ λ.τρ. Μπαΐροβιτς).