Αστέρας Τρίπολης – Ξάνθη 5-0: Διέλυσε τους Ακρίτες που δεν βλέπονται

Απίστευτη εμφάνιση από τους Αρκάδες, πρώτη νίκη με τον Μίλαν Ράσταβατς στον πάγκο

Ο Αστέρας Τρίπολης έβαλε στα σχοινιά την Ξάνθη, πέτυχε δύο γρήγορα γκολ και πήρε το πρώτο του τρίποντο με τον Μίλαν Ράσταβατς στον πάγκο.

Οι Αρκάδες αγνοούσαν το τρίποντο επί επτά συνεχόμενα ματς, έχοντας κάποια αρνητικά αποτελέσματα και σίγουρα έψαχαν αντίδραση.

Βρήκαν την ομάδα του Γιώργου Παράσχου να πραγματοποιεί ακόμα μία κακή εμφάνιση, το εκμεταλλεύτηκαν και έφτασαν σε ένα εντυπωσιακό 5-0, που τους απομακρύνει από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Σε αντίθεση με την Ξάνθη που συμπλήρωσε τέσσερα ματς δίχως νίκη και δείχνει ότι πολύ δύσκολα θα καταφέρει να μπει στην 6άδα, όσο παρουσιάζει τόσο προβληματική εικόνα εντός και εκτός έδρας.

Αστέρας Τρίπολης – Ξάνθη: Το ματς

Στο 13′ ο Μπαράλες έκλεψε στο χώρο του κέντρου έδωσε στον Σίτο ο οποίος την κατάλληλη στιγμή άνοιξε αριστερά στον Μαρτίνεθ, αυτός έκανε την παράλληλη μπαλιά και ο Σίτο που είχε πάρει θέση στην περιοχή με πλασέ στο πρώτο δοκάρι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Οχτώ λεπτά μετά, σέντρα από τα αριστέρα από τον Σίτο η άμυνα της Ξάνθης αδράνησε και ο Καπίγια με κεφαλιά ψαράκι διπλασίασε τα τέρματα για τους γηπεδούχους.

Οι Ακρίτες δεν κατάφεραν να μπουν ποτέ στο ματς, στην επανάληψη έδειξαν διάθεση να πιέσουν, ωστόσο κατάρρευσαν στα τελευταία λεπτά.

Στο 82′, ωραία επίθεση με τον Μπαράλες να παίρνει την κεφαλιά πάσα προς τον Καπίγια ο οποίος έκανε ωραία παράλληλη μπαλιά προς τον Λουίς Φερνάντεθ που με διαγώνιο σουτ έκανε το 3-0.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Τασουλής δέχτηκε ένα μαρκάρισμα-χτύπημα από τον Τέρκι μέσα στην περιοχή και στην πρώτη διακοπή ο διαιτητής της αναμέτρησης πληγε στο VAR, όπου διαπίστωσε ότι υπάρχει πέναλτι υπέρ του Αστέρα.

Ο Τερκί αποβλήθηκε και ο Μπαράλες από τα 11 βήματα ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σουάρεθ με καρφωτή κεφαλιά από το εκτέλεση κόρνερ του Καπίγια.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Πανιώνιος: «Επίθεση» σε «Πάνθηρες» επειδή έβαλαν τους ΠΑΟΚτσήδες στο γήπεδο!

MVP: Εντυπωσιακή εμφάνιση από τον Ενέκο Καπίγια, ο οποίος μοίρασε δύο ασίστ, πέτυχε ένα γκολ και ήταν ο κυρίαρχος στο χώρο της μεσαίας γραμμής.

UP: Μπήκε φορτσάτος στο ματς ο Άνχελ Μαρτίνεθ, βρήκε χώρους από τα αριστερά και δημιούργησε πολλά προβλήματα στην άμυνα της Ξάνθης. Είχε ασίστ, ενώ πέτυχε και γκολ το οποίο τελικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

DOWN: Η εικόνα της Ξάνθης ήταν τραγική και ουδείς διασώθηκε από το ναυάγιο. Δεν υπήρξε κάποιος που να ξεχώρισε, με τον Γιώργο Παράσχο να χρεώνεται προφανώς τις συνεχείς κακές εμφανίσεις της ομάδας.

ΓΚΟΛ: 13′ Σίτο, 21′ Καπίγια, 82′ Λουίς Φερνάντεθ, 91′ Μπαράλες, 95′ Σουάρεθ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 56′ Λισγάρας, 78′ Τερκί

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 89′ Τερκί

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος – Κώτσιρας, Σουάρεθ, Ματρικάρντι, Μαρτίνεθ – Βαλιέντε (77′ Μπόρχα Φερνάντεθ), Μουνάφο – Λουίς Φερνάντεθ (92′ Δουβίκας), Καπίγια, Σίτο (60′ Τασουλής)- Μπαράλες.

ΞΑΝΘΗ (Γιώργος Παράσχος): Άμπαντ – Tερκί, Φασίδης, Μαλεζάς (66′ Μουλέν), Λισγάρας, Καρασαλίδης – Ντε Λούκας (36′ Μπαριέντος), Καμαρά – Εντουάρντο, Ντε Αμορίμ (46′ Στάρτζεον) – Φοσέ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αστέρας Τρίπολης – Ξάνθη 5-0: Διέλυσε τους Ακρίτες που δεν βλέπονται», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.