Ατρόμητος – ΑΕΚ 0-1: Εκδίκηση με σφραγίδα Αλμπάνη

Χάρη στο γκολ του 25χρονου μεσοεπιθετικού, η Ένωση πλήρωσε τους Περιστεριώτες με το ίδιο νόμισμα και «κλείδωσε» την 3η θέση της βαθμολογίας

Στο ματς του Κυπέλλου, στο Περιστέρι, είχε κερδίσει το πέναλτι που έδωσε τη νίκη στην ΑΕΚ. Στο ματς πρωταθλήματος ο Χρήστος Αλμπάνης έγινε ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την Ένωση, η οποία επικράτησε εκτός έδρας του Ατρομήτου με 1-0 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της 3ης θέσης του πρωταθλήματος.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Αρκετά μοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στο Περιστέρι, με το πρώτο κομμάτι να ανήκει στην Ένωση και το δεύτερο στους γηπεδούχους.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχοντας την μπάλα στα πόδια τους, προσπαθούσαν κυρίως με μακρινά σουτ να «ανοίξουν» την οπισθοφυλακή του αντιπάλου. Ωστόσο, το σύνολο του Κάναντι, το οποίο είχε θωρακίσει καλά τους διαδρόμους, με μπροστάρη τον εξαιρετικό Ενσικουλού καιροφυλαχτούσε για να χτυπήσει στην κόντρα.

Το πρόσωπο για την ομάδα του Χιμένεθ ήταν ο Βίκτωρ Κλωναρίδης, ο οποίος παίζοντας κατά συνθήκη αριστερός μπακ-χαφ, ήταν εκείνος που δημιουργούσε ρήγματα στην άμυνα των Περιστεριωτών.

Στο 7ο λεπτό, ο 26χρονος, έπειτα από πάσα του Μπακασέτα, έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου, αλλά ο Θεοδωράκης εξουδετέρωσε το πλασέ του. Ο «Κλώνα» επιχείρησε ξανά λίγο αργότερα (17΄) να νικήσει τον πορτιέρε του Ατρομήτου, αλλά το τελείωμά του ήταν αδύναμο.

«Νοκ-όυτ» ο Πόνσε,  μοιραίος ο Κουλούρης

Οι τραυματισμοί δεν έλειψαν από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είδαν τον Πόνσε να «τρώει» μια γονατιά και να αποχωρεί αναγκαστικά από τον Λιβάια (35΄).

Στο μεταξύ, οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν κατακόρυφα και στο 34ο, ο… μοιραίος, όπως αποδείχτηκε τελικώς, Κουλούρης εκμεταλλεύτηκε το «τσαφ» του Τσόσιτς, αλλά ο Μπάρκας απέκρουσε το πλασέ του στο τετ α τετ.

Ο Έλληνας φορ είχε και μια δεύτερη ευκαιρία για να σκοράρει πριν την ανάπαυλα (44΄), αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ μέσα από την περιοχή, έπειτα από σέντρα του Μανούσου, με το βολέ να αποκρούεται από τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ και το 0-0 να παραμένει.

«Χρυσή» αλλαγή

Με πιο γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο και σαφώς περισσότερες φάσεις. Η Ένωση απείλησε πρώτη (49΄), όταν ο Μπακασέτας βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ με το αριστερό, αλλά ο Θεοδωράκης έδιωξε σε κόρνερ.

Στη συνέχεια, ήταν σειρά του Μανούσου να απειλήσει. Ο παίκτης του Ατρομήτου βρέθηκε στην περιοχή, αλλά άνοιξε το κοντρόλ, με τον Μπακάκη να σταματά το γύρισμά του. Τόσο ο Χιμένεθ, όσο και ο Κάναντι ανακάτεψαν την τράπουλα για να φτάσουν στη νίκη, με τις αλλαγές του Αυστριακού να δίνουν πιο επιθετικό τόνο στους Περιστεριώτες.

Ο Ουάρντα πέταξε στα σκουπίδια μια μοναδική ευκαιρία (73΄) για να κάνει το 1-0. Ο Αιγύπτιος άργησε να εκτελέσει μέσα από την περιοχή και ο Τσόσιτς αποσόβησε τον κίνδυνο για την εστία της Ένωσης. Τα υπόλοιπα λεπτά άρχισαν να κυλούν χωρίς τη μεγάλη φάση και όλα έδειχναν ότι το ματς, έπειτα και από τις αξιέπαινες αποκρούσεις του Θεοδωράκη, θα τελείωνε χωρίς τέρματα.

Κι όμως, στο 83ο λεπτό η μοίρα του αγώνα άλλαξε. Ο Χιμένεθ αντικατέστησε τον Κρίστιτσιτς με τον Αλμπάνη και ο νεαρός  έγινε η “χρυσή” αλλαγή στην αναμέτρηση. Ο 25χρονος μεσοεπιθετικός βρέθηκε απέναντι από τον Θεοδωράκη από μπαλιά του Λιβάια, πλάσαρε υποδειγματικά, άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση και έγινε ένα κουβάρι με τους συμπαίκτες του.

Το γκολ αυτό έμελλε να είναι και το μοναδικό, με την ΑΕΚ να παίρνει εκδίκηση και να πληρώνει με το ίδιο νόμισμα τον Ατρόμητο, για την ήττα στο πρωτάθλημα, τον περασμένο Νοέμβριο με τον ίδιο τρόπο.

Πλέον, η Ένωση σχεδόν “κλείδωσε” την 3η θέση και επικεντρώνει τις προσπάθειές της για την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδος, απαλλαγμένη από το άγχος της πίεσης, μιας και είναι στο χέρι της να παραμείνει τρίτη, ακόμα και με ενδεχόμενη απώλεια βαθμών στη συνέχεια.

MVP: Μπήκε στο 82ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον νωχελικό Κρίστιτσιτς. Τρία λεπτά αργότερα, στην πρώτη ουσιαστική του επαφή με την μπάλα, ο Χρήστος Αλμπάνης εξελίχθηκε στον μεγάλο πρωταγωνιστή της αναμέτρησης. Με το γκολ του, ο 25χρονος μεσοεπιθετικός υπέγραψε φαρδιά-πλατιά με το όνομά του στην επικράτηση της ΑΕΚ.

UPΜε τις επελάσεις από τα αριστερά και τον άξονα, ο Κλαρκ Ενσικουλού προκάλεσε αρκετές φορές προβλήματα στους αμυντικούς της ΑΕΚ. Ωστόσο, πολύ καλή παρουσία, σε ρόλο έκπληξη είχε και ο Βίκτωρας Κλωναρίδης από την Ένωση, ο οποίος αναταπεξήλθε ανέλπιστα καλά, τόσο επιθετικά, όσο και ανασταλτικά.

DOWN: Ο Λούκας Μπογέ πήρε θέση βασικού στην ενδεκάδα, αλλά δεν κατάφερε να δικαιώσει τις προσδοκίες του τεχνικού τιμ και του κόσμου της ΑΕΚ. Σε κανένα σημείο του ματς δεν δήλωσε «παρών», γι’αυτό και αντικαταστάθηκε στο δεύτερο μέρος. Όπως και ο Νέναντ Κρίστιτσιτς, ο οποίος δεν έδωσε το κάτι παραπάνω στην ανάπτυξη της ομάδας του Χιμένεθ.

Διαιτητής: Πολύ καλή διαιτησία από τον Γιοβάνοβιτς. Ο Σέρβος άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί, ακολούθησε μια διαφορετική προσέγγιση, να μην τιμωρήσει με πολλές κάρτες τα μαρκαρίσματα, αλλά περιορίστηκε σε παρατηρήσεις. Δεν σημάδεψαν οι αποφάσεις του το παιχνίδι και γενικώς είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

ΓΚΟΛ: 85΄ Αλμπάνης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 55΄ Μάντσον / 68΄ Μπακασέτας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Ατρόμητος (Ντ. Κάναντι): Θεοδωράκης, Καρασαλίδης, Χατζιησαΐας, Ούμπιντες (62΄ Μπουσούλατζιτς), Ενσικουλού, Σάκιτς, Ρισβάνης, Κιβρακίδης, Μάντσον (81΄ Νάτσος), Μανούσος (67΄ Ουάρντα), Κουλούρης.

ΑΕΚ: (Μ. Χιμένεθ): Mπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσόσιτς, Άλεφ, Γκάλο, Κρίστιτσιτς (83΄ Αλμπάνης), Μπακασέτας, Κλωναρίδης, Μπογέ (74΄ Γαλανόπουλος), Πόνσε (35΄ Λιβάια).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – ΑΕΚ 0-1: Εκδίκηση με σφραγίδα Αλμπάνη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.