Ατρόμητος-ΑΕΚ 1-0: Ο Γούτας απογειώθηκε, η ΑΕΚ… προσγειώθηκε!

Ατρόμητος-ΑΕΚ 1-0 στο Περιστέρι απόψε με τον Γούτα να δίνει τη νίκη στην ομάδα του με δυνατή κεφαλιά στο 24ολεπτό του αγώνα.

Ετσι, η Ενωση έχασε απόψε στο Περιστέρι τους πρώτους βαθμούς της στο πρωτάθλημα, ενώ η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι πήρε την πρώτη του νίκη.

Σε κάθε περίπτωση η ΑΕΚ ήταν μέτρια, έχασε στο 11′ τον Γκαρσία με τραυματισμό, στο 24′ δέχθηκε το γκολ και στο 39′ ο Μάνταλος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα.

Το LIVE του αγώνα

Απότομη προσγείωση για την ΑΕΚ, τρεις ημέρες μετά την σπουδαία πρόκριση επί της Βόλφσμπουργκ. Οι «κιτρινόμαυροι» του Μάσιμο Καρέρα γνώρισαν την ήττα με 1-0 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι χάρη σε γκολ του Δημήτρη Γούτα στο 24′, με τους Περιστεριώτες να πανηγυρίζουν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, την 4η αγωνιστική και την ΑΕΚ να μετρά την πρώτη της απώλεια. Η Ένωση αγωνίστηκε για σχεδόν 50 λεπτά με παίκτη λιγότερο εξαιτίας της αποβολής του Πέτρου Μάνταλου με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ είχε και την ατυχία με τον τραυματισμό του Λιβάι Γκαρσία μόλις στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης. Από την άλλη πλευρά, ο Ατρόμητος ήταν πολύ καλά στημένος, είχε σε εξαιρετική βραδιά τους Ρισβάνη – Γούτα, παίρνοντας ένα σημαντικό τρίποντο ενόψει της συνέχειας.

Η ΑΕΚ άρχισε το ματς καλύτερα στο Περιστέρι και με κύριο εκφραστή τον Λιβάι Γκαρσία έδειχνε πιο ενεργητική. Μετά το 10λεπτο όμως ο Γκαρσία τραυματίστηκε στο δικέφαλο και αποχώρησε με τον Καρέρα να βάζει τον Κρίστιτσιτς και να αλλάζει το σχέδιο του, με τον Μάνταλο στο άκρο. Στο 24’ όμως ο Ατρόμητος τιμώρησε την άμυνα της ΑΕΚ. Ο Σβάρνας δεν πήδηξε καν στο κόρνερ και ο Γούτας με δυνατή κεφαλιά άνοιξε το σκορ πολύ εύκολα. Το γκολ… σόκαρε την ΑΕΚ και έδωσε θάρρος στους Περιστεριώτες. Και σαν να μην έφτανε αυτό ήρθε και το 39ο λεπτό με την απευθείας αποβολή του Μάνταλου για πάτημα στο στήθος του Κιβρακίδη. Ετσι, το ημίχρονο έληξε με τους γηπεδούχους να κερδίζει. Ο Καρέρα στο β’ ημίχρονο δεν μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα και περίμενε η ίδια διάταξη να αντιδράσει, ενώ ο Κάναντι διαχειριζόταν το ματς και περίμενε να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις.

Μετά τη μία ώρα αγώνα ο Ιταλός έβαλε Χνιντ-Ολιβέιρα στο ματς για να τονώσει την ομάδα του. Το ματς… άνοιξε με την ΑΕΚ να δημιουργεί απειλές, αλλά να μην ασκεί τέτοια πίεση που να είναι αρκετή για να φέρει το ματς στα ίσια. Από την άλλη, ο Ατρόμητος κρατούσε το σκορ και σε αντεπιθέσεις πλησίαζε το γκολ, αλλά ο Τσιντώτας ήταν σταθερός.

Ατρόμητος-ΑΕΚ 1-0

Ατρόμητος (Ν. Κάναντι, 5-4-1): Γιαννιώτης, Γκάλο, Ρισβάνης, Γούτας, Νάτσος, Κιβρακίδης, Σάλομον (46’ Μπουσούλατζιτς), Χαρίσης (80’ Ούμπιδες), Μανούσος (66’ Γιακουμάκης), Ενσικουλού (66’ Ραμπέγιο), Κωτσόπουλος (82’ Χριστοδουλόπουλος)

ΑΕΚ (Μ. Καρέρα, 4-3-3): Τσιντώτας, Παουλίνιο, Τσιγκρίνσκι (66’ Χνιντ), Σβάρνας, Λόπες (90’+ Σαμπανάτζοβιτς), Σιμόες (66’ Ολιβέιρα), Μάνταλος, Σάκχοφ, Γκαρσία (15’ Κρίστισιτς), Λιβάγια, Ανσαριφάρντ

Ο Παπαπέτρου χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Σάλομον (38’), Γούτα (76’) – Λόπες (29’), Κρίστισιτς (67’), ενώ απέβαλε με απευθείας κόκκινη τον Μάνταλο στο 39’ και έδωσε κίτρινη στον Αγγελόπουλο στον πάγκο του Ατρόμητου (88’).

ΜVP

ΣΠΥΡΟΣ ΡΙΣΒΑΝΗΣ

Κέρδισε όλες τις μάχες στην άμυνα του Ατρομήτου. Όποτε χρειαζόταν να βγει μπροστά από τους επιθετικούς της ΑΕΚ ή να επέμβει κατόπιν ήταν καλός και αποτέλεσε «κολόνα» για τους Περιστεριώτες. Έχει τρομερή αυτοπεποίθηση στα μαρκαρίσματα του και δεν άφησε τον Μάρκο Λιβάια να δράσει.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

ΠΑΠΑΠΕΤΡΟΥ (ΑΘΗΝΩΝ)

Η αποβολή του Πέτρου Μάνταλου είναι ορθή παρότι δεν υπήρχε πρόθεση από τον αρχηγό της ΑΕΚ στο μαρκάρισμα στον Κιβρακίδη, αλλά δεν μοίρασε σωστά κίτρινες κάρτες και έδωσε αρκετά ανάποδα άουτ. Η Ενωση έχει παράπονα για τα σφυρίγματα του Παπαπέτρου

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος-ΑΕΚ 1-0: Ο Γούτας απογειώθηκε, η ΑΕΚ… προσγειώθηκε!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...