Ατρόμητος – Ιωνικός 0-2: Τουράμ λένε και (γενικώς) κλαίνε στο Περιστέρι!

Μεγάλη νίκη στο Περιστέρι ο Ιωνικός, δεν μπορεί να συνέλθει με τίποτα ο Ατρόμητος.

ΑτρόμητοςΙωνικός: Γκολ και ασίστ ο Ροτζέριο Τουράμ και νέα «κηδεία» για τους Περιστεριώτες που δεν… μπορούν τα παλικάρια! Ούτε ο Παράσχος!

Ο Ατρόμητος βρέθηκε πίσω για τέταρτη φορά φέτος. Είχε χάσει τις τρεις προηγούμενες. Έχασε και την τέταρτη. «Θύτης» ο Ιωνικός. Με κορυφαίο τον Ροτζέριο Τουράμ, οι Νικαιώτες πήραν μεγάλο διπλό στο Περιστέρι. Δεν μπορούν τα… παλικάρια του Παράσχου. Ούτε ο τελευταίος, να αλλάξει την κατάσταση στα Δυτικά Προάστια.

Mε 3-5-2 και κόντρα στον Ιωνικό, ο Ατρόμητος. Δύο οι αλλαγές προσώπων στην 11άδα. Ο Παπαδόπουλος αντί του Στρουγγή στην τριάδα των στόπερ και ο Μπετινέλι αντί του Μουνίθ, πίσω από τους προωθημένους Κλωναρίδη και Κουλούρη.

Τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο Σπανός, ανάγκασαν τον Αιγιώτη τεχνικό σε… αλχημείες στο κέντρο της άμυνας, με τον Ρομαό να αντικαθιστά τον τιμωρημένο Σάντσες. Τρία τα νέα πρόσωπα στην 11άδα. Μύγας αντί του Κωνσταντινίδη στο δεξί άκρο της άμυνας, Γκοτσούλιας και Ντάλσιο τα δύο 6άρια, πίσω από τον Άοσμαν.

Δοκάρι ο Ατρόμητος, γκολ ο Ιωνικός!

Ταλαιπωρία άνευ προηγουμένου το πρώτο 15λεπτο του ματς. Στο 19′ η πρώτη καλή στιγμή με την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι του Χατζηισαϊα να… σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Στην πρώτη του επίσκεψη στα καρέ του Πίριτς, ο Ιωνικός στάθηκε πιο εύστοχος. Από πλάγιο και με άμυνα – παιδική χαρά, ο Άοσμαν έβαλε πλάτη τον Παπαδόπουλο, έβγαλε την ασίστ στον Τουράμ με τον Βραζιλιάνο από κοντά να σκοράρει για πρώτη φορά με τη φανέλα των Νικαιωτών.

Και ο Ιωνικός δοκάρι!

Ο Ατρόμητος κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο και ο Ιωνικός τρία λεπτά αργότερα αγγίζει και δεύτερο γκολ. Σέντρα του Μύγα, σουτ στη κίνηση του Καμπράλ, δεν προλαβαίνει ο Πίριτς, αλλά παίζουν και τα δοκάρια. Η μπάλα βρίσκει στο δεξί σίδερο της εστίας του και καταλήγει άουτ!

Σε… sleep mode ξανά!

Με εξαίρεση το διάστημα 19΄- 27′ που είχε γκολ και δύο δοκάρια, το πρώτο ημίχρονο δεν έχει τίποτα… υποφερτό που να χρίζει αναφοράς. Ο Ιωνικός κρατάει εύκολα το προβάδισμα και τον Ατρόμητο έξω από την περιοχή του Χουτεσιώτη και οι Περιστεριώτες δεν έχουν άλλη τελική πλην της κεφαλιάς του Χατζηισαϊα.

Βελτιωμένος, αλλά μέχρι εκεί

Σπιριντόνοβιτς αντί Γκαλβάο στο 46′ με ζητούμενο να γίνει πιο απειλητικός ο Ατρόμητος και να φτάσει καταρχήν στην ισοφάριση. Βελτιωμένοι μεν οι γηπεδούχοι, αλλά όχι τόσο όσο χρειαζόταν για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Η ευκαιρία που χάνει ο Παπαδόπουλος με κεφαλιά στο 48′, το σουτ του Σπιριντόνοβιτς στο 56′, το τελείωμα του Κλωναρίδη στο 59′ και η κεφαλιά πάλι από τον Παπαδόπουλο στο 61′, δεν βρήκαν στόχο.

«Οβίδα» Άοσμαν και 0-2 o Iωνικός!

Κι ενώ ο Ατρόμητος… παιδευόταν για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, όπως και στο πρώτο ημίχρονο, ο Ιωνικός στην πρώτη του τελική στο δεύτερο 45λεπτο, σκοράρει ξανά. Από σκόρερ «σερβιτόρος» ο Τουράμ, «κεραυνός» Άοσμαν και 0-2 στο Περιστέρι!

Περισσότερο με το… ρολόι ασχολήθηκαν οι Νικαιώτες μετά το δεύτερο γκολ, παρά με τις προσπάθειες των παικτών του Ατρομήτου. Θεατής για το υπόλοιπο της αναμέτρησης ο Χουτεσιώτης.

Ατρόμητος – Ιωνικός – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ροτζέριο Τουράμ. Βάζει το πρώτο γκολ και δίνει την ασίστ στον Άοσμαν για το 0-2. Θέλετε κι άλλα;

UP: Άιας Άοσμαν. Μετά το εκπληκτικό γκολ που πέτυχε με τον Άρη, άλλη μια γκολάρα από τον Σύριο μέσο του Ιωνικού.

DOWN: Η άμυνα του Ατρομήτου. Η αντίδραση στο γκολ του Ιωνικού θυμίζει κάτι από… παιδότοπο! Είτε με δύο, είτε με τρία στόπερ, οι Περιστεριώτες έχουν πολλά θέματα αμυντικά.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Καραντώνης. Εύκολο παιχνίδι για τον ρέφερι από την Ημαθία. Ήδη έχει ξεχαστεί ποιος «σφύριξε» την αναμέτρηση.

ΣΚΟΡΕΡ: 23′ Τουράμ, 65′ Άοσμαν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 71′ Πισάνο – 50′ Μύγας, 55′ Βαλεριάνος, 64′ Ντάλσιο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ατρόμητος (Γ. Παράσχος): Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος (74′ Κιβρακίδης), Καστεγιάνο, Παπαδόπουλος, Γκαλβάο (46′ Σπιριντόνοβιτς), Χατζηισαϊας, Σάλομον, Ντένιτς, Μπετινέλι (74′ Κωτσόπουλος), Κλωναρίδης (62′ Πισάνο), Κουλούρης.

Ιωνικός (Δ. Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος (66′ Μπάσα), Βαφέας, Ντάλσιο, Ρομαό, Γκοτσούλιας, Άοσμαν (66′ Μάναλης), Καμπράλ (90′ Λουάν), Ματσούκας, Τουράμ (83′ Κιάκος).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – Ιωνικός 0-2: Τουράμ λένε και (γενικώς) κλαίνε στο Περιστέρι!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!