Ατρόμητος κι ωραίος!

Η ομάδα του Περιστερίου επικράτησε 2-0 της ΑΕΛ, η οποία τελείωσε το ματς με 10 παίκτες

Με γκολ των Φελίπε Μπρούνο και Ρόλαντ Ούγκραϊ, ο Ατρόμητος επικράτησε 2-0 της ΑΕΛ και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας (με ματς περισσότερο από Ολυμπιακό, Άρη, ΑΕΚ).

Η ομάδα του Περιστερίου ήταν εμφανώς ανώτερη από το δεκάλεπτο κι έπειτα, ωστόσο καμία από τις 8 τελικές του α’ ημιχρόνου δεν κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Όγκμουντουρ Κρίστινσον βρέθηκε σε καλή μέρα και κατέγραψε μερικές αποκρούσεις, σε ένα 45λεπτο που ο Ατρόμητος είχε 63% κατοχής και υπέπεσε σε μόλις 3 φάουλ.

Ο Ευθύμης Κουλούρης έχασε τις καλύτερες ευκαιρίες, αφού τόσο στο 11ο όσο και στο 18ο λεπτό σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση.

Ο Σωτήρης Αντωνίου προέβη σε δύο αλλαγές με τη σέντρα του β’ ημιχρόνου, όμως η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ασχέτως αν ο νεοεισελθών Λεοζίνιο άγγιξε το 0-1 στο 47′.

Με τυχερό τρόπο, πάντως, πήρε το προβάδισμα η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι, όταν από σέντρα του Ούγκραϊ στο 54′, ο Μπρούνο κέρδισε με… κόντρα την εναέρια μονομαχία επί του Χρίστοφορ Χούμπτσεφ, ο Κρίστινσον δεν μπόρεσε να απομακρύνει και η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

Ο Χούμπτσεφ μετατράπηκε σε αρνητικό πρωταγωνιστή για την ΑΕΛ, αφού στο 60′ δέχθηκε την πρώτη και στο 70′ τη δεύτερη κίτρινη (για φάουλ στον Μπρούνο), με συνέπεια να αποβληθεί.

Ο Κάναντι προέβη σε αλλαγές τακτικής, ο Ατρόμητος κράτησε με άνεση το προβάδισμα και στο 85′ το διεύρυνε με τον Ούγκραϊ, έπειτα από πάσα του Νασιμέντο Μάντσον.

MVP: Ο Ρόλαντ Ούγκραϊ. Ένα γκολ, μια ασίστ, αρκετή κίνηση στα αντίπαλα καρέ

UP: Ο Ατρόμητος δείχνει ικανός να επαναλάβει ακόμη μία εξαιρετική σεζόν, αφού εύκολα ή δύσκολα παίρνει τις νίκες απέναντι σε, θεωρητικά, υποδεέστερους αντιπάλους

DOWN: Ο Χρίστοφορ Χούμπτσεφ. Χάνει τη μονομαχία με τον Μπρούνο στη φάση του πρώτου γκολ, δέχεται κίτρινη στο 60′, αποβάλλεται στο 70′

ΓΚΟΛ: 54′ Μπρούνο, 85′ Ούγκραϊ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 23′ Καρανίκας, 45+1′ Μιλοσάβλιεβιτς, 47′ Πίτι, 60′ Χούμπτσεφ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 70′ Χούμπτσεφ (2η κίτρινη)

Οι συνθέσεις

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγερι, Σάκιτς (87′ Νάτσος), Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Γιαννούλης, Μπουσούλατζιτς, Βασιλακάκης (78′ Βασιλακάκης), Μάντσον, Μπρούνο, Κουλούρης (83′ Κωτσόπουλος), Ούγκραϊ.

ΑΕΛ (Σωτήρης Αντωνίου): Κρίστινσον, Γκόλιας, Γρομητσάρης, Μόρσι (46′ Λεοζίνιο), Καρανίκας, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Κόεφ (46′ Πίτι), Χούμπτσεφ, Ντέλετιτς, Κούνιτς (80′ Μπαργκάν).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος κι ωραίος!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.