Ατρόμητος – Λαμία 1-1: Ένας ασήμαντος βαθμός… (vids)

Από έναν βαθμό πήραν οι δύο ομάδες στο Περιστέρι...

Η αδειοδότηση του Άρη μετέτρεψε σε βαθμολογικά αδιάφορα, αρκετά ματς των πλέι άουτ. Ένα από αυτά και το Ατρόμητος – Λαμία (1-1). Μέχρι το 42′ επιβεβαιώθηκε μέχρι… κεραίας. Μέχρι εκείνο το σημείο το απόλυτο τίποτα. Μια φορά είχε πιάσει τη μπάλα τερματοφύλακας. Μηδέν τελικές ο Ατρόμητος, μια στα… πουλιά η Λαμία.

Ατρόμητος – Λαμία 1-1: Στο 43′ η Λαμία στη δεύτερη τελική της βρήκε δίχτυα. Σε εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα βρήκε στη πλάτη του Ρισβάνη, έφτασε στον Σασί από εκεί στον Αντέτζο και μετά στα δίχτυα.

Ο Ατρόμητος που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν… αλλού, απάντησε. Στη τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκάλο. Φάουλ όμως που δεν έγινε ποτέ, αφού ο Μπεχαράνο κόβει καθαρά τη μπάλα από τον Κιβρακίδη. 1-1 και έξαλλος ο Μάντζιος που κατευθυνόμενος στα αποδυτήρια έκανε λόγο για «φάουλ εφεύρεση».

Αυτό το εξάλεπτο ήταν και το peak του αγώνα. Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε και πολλά να θυμόμαστε. Οάση στην μετριότητα, η κεφαλιά στο δοκάρι του Ρισβάνη στο 84′. Η πρώτη (και τελευταία) τελική στο δεύτερο 45λεπτο!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ατρόμητος – Λαμία LIVE 1-1 (Τελικό)

Πάλι στις καθυστερήσεις… ξύπνησε ο Ατρόμητος, αλλά ο διαιτητής Τάσης δεν σφύριξε τίποτα περίεργο και το 1-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μανδάς, Γκάλο, Κιβρακίδης, Γούτας, Ρισβάνης, Χαρίσης (46′ Ούμπιδες), Μπουσουλάτζιτς, Ανδρούτσος (74′ Ραμπέλο), Ντε Πο (65′ Βέλλιος), Νταβιώτης (46′ Ενσικουλού), Μανούσος (87′ Γιακουμάκης).

Λαμία (Άκης Μάντζιος): Κάχριμαν, Σκαρντοβέλι, Αντέτζο, Σκόνδρας, Βύντρα, Νιάσε, Μπεχαράνο (63′ Μπιανκόνι), Βιγιάλμπα (63′ Μπουλούλης), Ρόμανιτς (90+3′ Τζανετόπουλος), Καραμάνος (46′ Βασιλόγιαννης), Σασί (89′ Σάλιακας).

MVP: Ψάχνοντας τον κορυφαίο στο Περιστέρι, είναι κάτι σαν τον… ψύλλο στ’ αχυρα. Οκ, λάθος η υπόδειξη φάουλ του Τάση στις καθυστερήσεις, αλλά από την υπόδειξη μέχρι το γκολ μεσολαβεί το δεξί του Γκάλο! Ωραία εκτέλεση από τον μπακ του Ατρομήτου που είχε και τη σέντρα στο δοκάρι του Ρισβάνη.

UP: Οι οπαδοί του Ατρόμητου έστειλαν το… μήνυμά τους για την απουσία φιλάθλων από τις εξέδρες. «Το ποδόσφαιρο χωρίς οπαδούς καταστρέφει το άθλημα», ανέφερε το πανό που σήκωσαν οι φίλοι της ομάδας των Δυτικών προαστίων.

DOWN: Για να τα γράφουμε όλα, στη φάση της ισοφάρισης του Ατρομήτου, ο Κάχριμαν φέρει ευθύνη. Ο τερματοφύλακας της Λαμίας, αν και η μπάλα δεν πάει στη γωνία, κάνει ένα λάθος βήμα και αργεί να φύγει για να σώσει την εστία του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Όντως το φάουλ που καταλόγισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου υπέρ του Ατρομήτου, από το οποίο προήρθε και η ισοφάριση, ήταν εφεύρεση. Στο 60′ δεν υπάρχει πέναλτι στην πτώση του Βιγιάλμπα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – Λαμία 1-1: Ένας ασήμαντος βαθμός… (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!