Ατρόμητος – Λαμία 2-1: Το γύρισε με Λάζαρο και Σάλομον – Μπορούσαν τον βαθμό οι Φθιώτες

Ανατροπή από το πουθενά για την ομάδα του Νταμίρ Κάναντι και νίκη που την φέρνει σε τροχιά 6άδας. Η Λαμία προηγήθηκε με τον Καραμάνο, ο Ατρόμητος βρήκε την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα με πέναλτι και το γκολ της νίκης με τον Σάλομον. Θετικός ο απολογισμός για τους Περιστεριώτες στα τρία συνεχόμενα εντός έδρας ματς, με...

Ανατροπή από το πουθενά για την ομάδα του Νταμίρ Κάναντι και νίκη που την φέρνει σε τροχιά 6άδας.

Η Λαμία προηγήθηκε με τον Καραμάνο, ο Ατρόμητος βρήκε την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα με πέναλτι και το γκολ της νίκης με τον Σάλομον.

Θετικός ο απολογισμός για τους Περιστεριώτες στα τρία συνεχόμενα εντός έδρας ματς, με επτά βαθμούς και δύο ανατροπές κόντρα σε ΠΑΟΚ και τη σημερινή. Έπιασαν τον Αστέρα Τρίπολης στην 6η θέση, δίχως πάντως, η εικόνα τους να είναι καλή στο μεσοεπιθετικό κομμάτι.

Ουσιαστικά οι Φθιώτες έχασαν το ματς και τον βαθμό, όντας καλύτεροι στο πρώτο μέρος. Εκεί που θα μπορούσαν να προηγούνται με 0-2, αλλά ο Προβυδάκης έκανε ένα αχρείαστο πέναλτι και έβαλε τον Ατρόμητο στο παιχνίδι.

Παραμένει χωρίς πόντο εκτός έδρας η Λαμία με πέντε ήττες σε ισάριθμα ματς.

Το φιλμ του αγώνα

Καλός ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά, η κεφαλιά του Μπεχαράνο πέρασε εκτός εστίας, το σουτ του Λάζαρου στο ίδιο λεπτό (6′) μπλόκαρε ο Επασί.

Τρία λεπτά μετά οι Φθιώτες άνοιξαν το σκορ. Ο Τιρόνε έκανε πανέμορφη κάθετη για τον Ρόμανιτς, που βγήκε στην πλάτη της άμυνας την κατάλληλη στιγμή «έκοψε» για τον Καραμάνο που μόνος του μέσα στην περιοχή έστειλε με ωραίο πλασέ την μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά ήρθε το VAR να διορθώσει το λάθος και η Λαμία να βρεθεί δίκαια μπροστά στο σκορ.

Στο 20′ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-2. Ο Ντέλετιτς βρέθηκε απέναντι από τον Μανδά, πλάσαρε, έδιωξε προσωρινά ο κίπερ του Ατρόμητου, η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία και ο Σάλομον έδιωξε πάνω στη γραμμή. Η φάση εξετάστηκε από το VAR και όπως διαπιστώθηκε, δεν πέρασε η μπάλα.

Σταδιακά ο Ατρόμητος ανέβασε ρυθμούς και ευτύχησε από το πουθενά να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Προβυδάκης ανέτρεψε τον Ραμπέγιο, ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Χριστοδουλόπουλος ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-1.

Οι Φθιώτες προσπάθησαν και στο δεύτερο μέρος να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις. Στο 57′, σουτ του Ρόμανιτς από το όριο της μεγάλης περιοχής και αριστερά, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Ο Κάναντι έβλεπε την ομάδα του να μην μπορεί να δημιουργήσει. Στο 70′ έκανε τριπλή αλλαγή και άλλαξε το σύστημα σε 3-4-3.

Και στο 81′ ο Μανούσος άγγιξε το γκολ με ωραία κεφαλιά από σέντρα του Τομάσεβιτς, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά ήρθε η ανατροπή με καταπληκτικό γκολ του Σάλομον, ο οποίος πέρασε δύο παίκτες και με εξαιρετικό μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Επασί.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπα έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει στο ντεμπούτο του και να χαρίσει τον βαθμό στη Λαμία.

Ατρόμητος – Λαμία: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ο Πάτρικ Σάλομον είχε δύο στιγμές που καθόρισαν το τελικό αποτέλεσμα. Στο πρώτο μέρος έδιωξε πάνω στη γραμμή το σουτ του Ντέλετιτς. Στο δεύτερο πέτυχε ένα καταπληκτικό σε εκτέλεση γκολ-νίκης.

UP: Για δεύτερο ματς οι Περιστεριώτες βγάζουν αντίδραση και γυρίζουν το σκορ. Χωρίς να είναι εντυπωσιακοί, έχουν την ουσία και την πειθαρχία που απαιτείται.

DOWN: Καλώς ή κακώς ο Προβυδάκης έκανε ένα λάθος που επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα. Ένα αχρείαστο πέναλτι…

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Φωτιάς (Πέλλας). Κοντά στις φάσεις και σωστές αποφάσεις. Το γκολ της Λαμίας ακυρώθηκε αρχικά από τον δεύτερο βοηθό, αλλά μέσω VAR μέτρησε σωστά. Είδε άμεσα την παράβαση στο πέναλτι της ισοφάρισης.

ΓΚΟΛ: 9′ Καραμάνος, 38′ Χριστοδουλόπουλος, 85′ Σάλομον

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 24′ Τζανετόπουλος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μανδάς, Γκαλβάο (40′ Γούτας), Στρούγγης, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς – Σάλομον, Γκάλο – Ενσικουλού (46′ Τριμμάτης), Ραμπέγιο (71′ Χαρίσης), Αγκάγιεβ (70′ Μουνίθ) – Χριστοδουλόπουλος (70′ Μανούσος).

ΛΑΜΙΑ: Επασί, Τζανετόπουλος (86′ Σκόνδρας), Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Προβυδάκης (68′ Βλάχος) – Μπεχαράνο, Τζανδάρης – Τιρόνε (78′ Βασιλακάκης), Ρόμανιτς (86′ Μπα), Ντέλετιτς – Καραμάνος (78′ Αραμπούλι).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – Λαμία 2-1: Το γύρισε με Λάζαρο και Σάλομον – Μπορούσαν τον βαθμό οι Φθιώτες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.