Ατρόμητος – ΝΠΣ Βόλος 1-0: Grand finale για τον «Ούμπι»! (vids)

Ατρόμητος - ΝΠΣ Βόλος 1-0: Last dance, με ονειρικό φινάλε για τον Χαβιέρ Ούμπιδες. Ο Αργεντίνος με το τελευταίο γκολ της καριέρας του, έκρινε το παιχνίδι στο Περιστέρι!

Ατρόμητος – ΝΠΣ Βόλος 1-0: Last dance, με ονειρικό φινάλε για τον Χαβιέρ Ούμπιδες. Ο Αργεντίνος με το τελευταίο γκολ της καριέρας του, έκρινε το παιχνίδι στο Περιστέρι! Συγκίνηση και αποθέωση την στιγμή της αλλαγής του!

«Αυλαία» όπως του αρμόζει. Με τις τιμές αρχηγού… ομάδας και γκολ το οποίο έδωσε και τη νίκη στον Ατρόμητο, κρέμασε τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια ο Χαβιέρ Ούμπιδες. Ο Αργεντίνος (θα) ήταν ούτως ή άλλως ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο ΑτρόμητοςΝΠΣ Βόλος!

Με νέα πρόσωπα τους Γιαννιώτη, Αθανασίου, Νταβιώτη και τον Ούμπιδες βασικό στο τελευταίο παιχνίδι του Αργεντίνου που αποφάσισε να κρεμάσει τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια μετά από 20 χρόνια καριέρας, τα οκτώ στην ομάδα του Περιστερίου.

Τελευταίο κοουτσάρισμα και για τον υπηρεσιακό τεχνικό Κώστα Μπράτσο. Αρκετές αλλαγές και στην 11άδα των Θεσσαλών. Παπαδόπουλος, Λογαράς, Μπουένο, Κιάκος, Nτεντάκης τα νέα πρόσωπα στο αρχικό σχήμα των «κυανέρυθρων».

Πίεση ψηλά από τους φιλοξενούμενους και πρόβλημα στην ανάπτυξη για τους Περιστεριώτες. Οι Θεσσαλοί απειλούν στο 4′ με τον μακρινό σουτ του Μπουένο που περνάει άουτ.

Οι γηπεδούχοι απαντούν στο 8′ με την κεφαλιά του Γιακουμάκη να μην βρίσκει για εκατοστά στόχο.

Ο Ατρόμητος προσπαθεί ανεπιτυχώς να δημιουργήσει από τα πλάγια με τον Γιακουμάκη κυρίως, αλλά και τον νεαρό Αθανασίου, ο Βόλος με Μπαριέντος και Μπαρτόλο, επιδιώκει να περάσει μπάλες επίσης χωρίς επιτυχία στην περιοχή του Γιαννιώτη.

Με εξαίρεση του φάση του 43′ όταν ο Μπουένο βρήκε εξαιρετικά τον Μπαρτόλο αλλά ο τελευταίος δεν έκανε καλό κοντρόλ, με τον πορτιέρε του Ατρομήτου να μπλοκάρει. «Βιδωμένο» στο 0-0 το πρώτο 45λεπτο.

Άλλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος με τον Ενσικουλού να «σερβίρει» δύο φορές στον Ραμπέγιο, αλλά ο Χιλιανός την πρώτη (57′) να αστοχεί αν και ανενόχλητος και τη δεύτερη (60′) να τον νικάει με εξαιρετική απόκρουση ο Παπαδόπουλος.

Ο Ατρόμητος δικαιούται το γκολ και το βρίσκει στο 62′. Πέναλτι σε χέρι του Γκρίλο και ο Ούμπιδες στο τελευταίο γκολ της καριέρας του, δίνει προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Kάπου εκεί τελειώνει και το ματς. Τελευταία στιγμή που μένει το… standing ovation στον Χαβιέρ Ούμπιδες τη στιγμή της αλλαγής του, στις καθυστερήσεις του αγώνα! Μη μπορώντας να κρατήσει τα δάκρια του, ο Ούμπιδες αποχωρίζεται το περιβραχιόνιο, χειροκροτείται από συμπαίκτες και αντιπάλους και αποχωρεί από τον αγωνιστικό χώρο!

Ατρόμητος – ΝΠΣ Βόλος – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Χαβιέρ Ούμπιδες. Το τελευταίο παιχνίδι της ποδοσφαιρικής του καριέρας συνοδεύτηκε με γκολ. Το καλύτερο φινάλε για τον αρχηγό του Ατρομήτου.

UP: Κλαρκ Ενσικουλού. Εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο ο εξτρέμ του Ατρομήτου. Πάρε – βάλε στον Ραμπέγιο τόσο στο 57′, όσο και στο 60′ αλλά ο Χιλιανός δεν κατάφερε να κάνει γκολ καμία από τις δύο ασίστ που του «σέρβιρε» ο Κογκολέζος. Ίσως ήταν το τελευταίο του ματς με τη φανέλα των «κυανόλευκων».

DOWN: Μάρτιν Ραμπέγιο. Στο 57′ κάνει τραγικό τελείωμα (άουτ) στην ασίστ του Ενσικουλού, χαλώντας και την εξαιρετική ατομική ενέργεια του συμπαίκτη του. Στο 60′ πάλι από εξαιρετική θέση, βρίσκει εστία, αλλά τον νικάει ο Παπαδόπουλος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Καραντώνης. Εύκολο διαιτητικά το ματς για τον Καραντώνη. Ξεκάθαρη η παράβαση στο χέρι του Γκρίλο, σωστός ο Ημαθιώτης ρέφερι που έδειξε κατευθείαν την άσπρη βούλα. Μια λάθος υπόδειξη οφσάιντ είχε στο πρώτο ημίχρονο ο α’ βοηθός Κωνσταντόπουλος.

ΣΚΟΡΕΡ: 62′ Ούμπιδες

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 58′ Σάλομον

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

AΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σ. Παντελίδης): Γιαννιώτης, Αθανασίου (82′ Γκαλβάο), Γούτας, Στρουγγής, Σάλομον, Ούμπιδες, Ραμπέγιο (69′ Μουνίθ), Γιακουμάκης, Ενσικουλού (68′ Χριστοδουλόπουλος) , Μανούσος , Νταβιώτης (69′ Νάτσος).

ΝΠΣ Βόλος (Κ. Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Λογαράς (63′ Τέκιο), Φεράρι, Μήτογλου, Γκρίλο, Τσοκάνης, Ντεντάκης (58′ Κρητικός), Μπαριέντος (87′ Σάντσες), Μπαρτόλο, Μπουένο, Κιάκος (46′ Ριένστρα).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – ΝΠΣ Βόλος 1-0: Grand finale για τον «Ούμπι»! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!