Ατρόμητος – ΟΦΗ 0-0: Αδικεί την προσπάθειά του

Είχε κλασικές ευκαιρίες, παίκτη παραπάνω για ένα ημίχρονο, σκόραρε μεν, αλλά δεν μέτρησε. Στο 0-0 έμεινε το Ατρόμητος – ΟΦΗ στο Περιστέρι με τους γηπεδούχους σαφώς ανώτερους και τους φιλοξενούμενους να παίζουν από το 52′ με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Μεγιάδο. Ομάδες που κερδίζουν… αλλάζουν για Κάναντι και Σίμο. Για τον Αυστριακό δεν αποτελεί...

Ομάδες που κερδίζουν… αλλάζουν για Κάναντι και Σίμο. Για τον Αυστριακό δεν αποτελεί είδηση αφού ποτέ δεν έχει ξεκινήσει την ίδια 11άδα σε δύο διαδοχικά παιχνίδια. Βασικοί Μουνίθ, Τομάσεβιτς και Αγκάγιεφ από πλευράς γηπεδούχων.
Αρκετές αλλαγές και από τον Γιώργο Σίμο στο Ατρόμητος – ΟΦΗ, κάτι που δεν το συνηθίζει. Νέα πρόσωπα στην 11άδα των Κρητικών οι Λυμπεράκης, Βαφέας, Νέιρα και Γρίβας, αντί των Κοροβέση, Βούρου, Στάικου και Σαρδινέρο.

Πλασματικό το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου. Κλασικές ευκαιρίες εκατέρωθεν και γκολ που όμως δεν μέτρησαν. Στο 29′ ο Γρίβας βρήκε δίχτυα, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα δεν μέτρησε. Στο 32′ οι γηπεδούχοι χάνουν τεράστια ευκαιρία με τον Βάτερμαν να αποκρούει το σουτ του Νάτσου. Τέσσερα λεπτά αργότερα ακυρώνεται γκολ του Αγκάγιεφ, αφού ο Ισραηλινός έχει παίξει τη μπάλα με το χέρι.

Στα τελευταία λεπτά απαντάει ο ΟΦΗ, αρχικά στο 40′ με τον Μανδά να νικάει σε τετ-α-τετ τον Ουές που προσπάθησε να «κρεμάσει» τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου και στις καθυστερήσεις έχει δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Διαμαντή.

Ο ΟΦΗ χάνει τον Μεγιάδο νωρίς – νωρίς (52′) στο δεύτερο ημίχρονο και προσέχει περισσότερο τα μετόπισθεν. Τα σουτ του Μουνίθ (55′, 58′, 66′), Γκαλο (60′) και Χριστοδουλόπουλου (72′, 82′) δεν ανησυχούν τον Βάτερμαν με τον Ατρόμητο, παρά τον παίκτη παραπάνω, να μην κάνει κλασικές ευκαιρίες, όπως στο πρώτο 45λεπτο. Ο ΟΦΗ άντεξε και «απέδρασε» με τον βαθμό από το Περιστέρι.

Ατρόμητος – ΟΦΗ: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Βοήθησε τον ΟΦΗ να κρατήσει το μηδέν, είχε και το δοκάρι από απευθείας εκτέλεση κόρνερ και γενικότερα μία γεμάτη εμφάνιση από τον Απόστολο Διαμαντή.

UP: Πραγματοποίησε μία σημαντική επέμβαση στο 40′ και γενικότερα έκανε μία γεμάτη εμφάνιση ο Χρήστος Μανδάς. Από τις πιο σταθερές του όσο τον βλέπουμε σε επαγγελματικό επίπεδο.

DOWN: Από τη στιγμή που άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο και την έβαλε ουσιαστικά σε διαδικασία κομπάρσου για το υπόλοιπο του αγώνα, απογοήτευση ήταν ο Μιγκέλ Μεγιάδο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Αριστείδης Βάτσιος (Δυτικής Αττικής) διεύθυνε το ματς και σηκώνει συζήτηση το εάν είναι δεύτερη κίτρινη αυτή που βγάζει στον Μεγιάδο. Εύκολα τη χαρακτηρίζεις αυστηρή.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 21′ Νάτσος, 62′ Τομάσεβιτς, 90’+1 Μανούσος – 3′ Λυμπεράκης, 16′ Μεγιάδο, 87′ Σαρδινέρο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 52′ Μεγιάδο

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Μανού Ερβάς): Μανδάς, Γούτας, Γκαλβάο, Γκάλο, Νταβιώτης (63′ Κιβρακίδης), Νάτσος (77′ Κωτσόπουλος) , Χαρίσης (77′ Σάλομον), Τομάσεβιτς (77′ Μάτιτς), Μανούσος, Μουνίθ, Αγκάγιεφ (63′ Χριστοδουλόπουλος).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές, Λυμπεράκης (71′ Κοροβέσης), Σελίμοβιτς (46′ Βούρος), Βαφέας, Διαμαντής, Μπαλογιάννης (46′ Στάικος), Μεγιάδο, Νέιρα, Στάρτζεον (84′ Τσιλιανίδης), Γρίβας (70′ Σαρδινέρο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – ΟΦΗ 0-0: Αδικεί την προσπάθειά του», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!