Ατρόμητος – ΟΦΗ 2-2: Με γκολ από λάθη Κρητικών, Γιαννιώτη και Γκορτσίλα!

Ατρόμητος - ΟΦΗ: Βαθμός Ευρώπης για τον ΟΦΗ που τελείωσε με 9! Δικό του ματς δεν κέρδισε ο Ατρόμητος. Παράπονα εκατέρωθεν για Γκορτσίλα!
Ατρόμητος – ΟΦΗ 2-2:  Με γκολ από λάθη Κρητικών, Γιαννιώτη και Γκορτσίλα!

Ατρόμητος ΟΦΗ: Τραγική άμυνα ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο, λάθος Γιαννιώτη και αυστηρό πέναλτι του Γκορτσίλα στο δεύτερο, διαμόρφωσαν το τελικό 2-2 στο Περιστέρι!

Ο Ατρόμητος πήρε τα «δώρα» που του έκανε ο ΟΦΗ στο πρώτο 45λεπτο, προηγήθηκε 2-0, τα επέστρεψε στο δεύτερο, παραχωρώντας εν τέλει ισοπαλία σε ένα ματς που έμοιαζε δικό του! Διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι για το πέναλτι σε χέρι του Έρλινμαργκ, φωνάζουν οι φιλοξενούμενοι για την αποβολή του Στάικου.

O Moυνίθ επέστρεψε και σκοράρει!

Πιο πλήρης από ποτέ ο Ατρόμητος, χωρίς Νέιρα, Μεγιάδο λόγω καρτών ο ΟΦΗ. Με Μουνίθ και Κουλούρη να επιστρέφουν στην 11άδα, μετά από απουσία λόγω τιμωρίας οι γηπεδούχοι. Ο Κουλούρης απειλεί στο 15′, ο Ισπανός μέσος είναι εκείνος που ανοίγει το σκορ ένα λεπτό αργότερα. Οι Κρητικοί τα κάνουν όλα λάθος, ο Μουνίθ μπήκε με τη μπάλα στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ δίνει νωρίς προβάδισμα στους Περιστεριώτες!

Κάνει «απόσβεση» ο Άλιμπεκ!

Ο ΟΦΗ πάλι κάνει κάτι… ακατάληπτα στην άμυνα και ο Ατρόμητος σκοράρει για το 2-0 στο 35′! Ο Βούρος έδιωξε πάνω στον Άλιμπεκ, ο Ρουμάνος φορ έγινε κάτοχος της μπάλας, ο Πασαλίδης κρεμάστηκε πάνω του, αλλά έπεσε ο ίδιος και ο επιθετικός του Ατρομήτου νικάει για δεύτερη φορά στο πρώτο ημίχρονο τον Επασί!

Λάθος Γιαννιώτη και 2-1 ο ΟΦΗ

O OΦΗ προσπαθεί να αλλάξει την ταχύτητα του αγώνα, να βρει γκολ και να μπει ξανά στο ματς. Η είσοδος του Ντουρμισάι στο ματς στο 46′ τον κάνει πιο επιθετικό και μειώνει στο 59′ με ένα ακόμα γκολ – δώρο στο ματς. Ο Γιαννιώτης κάνει έξοδο να μαζέψει τη μπάλα, τη χάνει, στρώνεται στον Λάμπρου, με τον επιθετικό του ΟΦΗ να μειώνει σε 2-1.

Αυστηρό πέναλτι και 2-2!

Στο 67′ ο Γκορτσίλας καταλογίζει πέναλτι για χέρι του Έρλιμαργκ, απόφαση μάλλον αυστηρή, αφού ο μέσος του Ατρομήτου δεν κάνει κίνηση να παίξει τη μπάλα με το χέρι, ούτε είναι σε μη φυσική θέση. Ο Φελίπε διαλέγει στην εκτέλεση την δεξιά γωνία του Γιαννιώτη, ο Γιαννιώτης την αριστερή και ο ΟΦΗ ισοφαρίζει σε 2-2!

Με 9 ο ΟΦΗ, αλλά αντέχει!

Ακόμα μια αυστηρή απόφαση του διαιτητή Γκορτσίλα στο 78′. Ο Μακεδόνας ρέφερι δείχνει δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Στάικο και τον αποβάλει! Υπό διαμαρτυρίες των Κρητικών, αλλά η απόφαση δεν αλλάζει. Ακόμα λιγότεροι οι Κρητικοί στο χορτάρι από το 86′ και μετά. Ο Τοράλ δεν μπορεί να συνεχίσει, ο Νιόπλιας έχει κάνει όλες τις αλλαγές του και ο ΟΦΗ συνεχίζει για το υπόλοιπο της αναμέτρησης με 9! Οι φιλοξενούμενοι αντέχουν όμως, κρατάνε το 2-2 και φεύγουν με τον βαθμό από το Περιστέρι! Στις καθυστερήσεις ο Κουλούρης σκόραρε, αλλά ο Γκορτσίλας το ακύρωσε για επιθετικό φάουλ του σκόρερ στον Μαρινάκη!

Ατρόμητος – ΟΦΗ – Η κάρτα του αγώνα

Mvp: O Ντένις Άλιμπεκ. Η κίνηση που κάνει στο 2-0 είναι φοβερή. Δεν πέφτει με τίποτα, αν και ο Πασαλίδης έχει κρεμαστεί πάνω του και τελειώνει τη φάση. Δύο τελικές έχει ο Ρουμάνος, ισάριθμα γκολ έχει πετύχει! Το σημερινό δεν ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη ο Ατρόμητος!

Up: Ο ΟΦΗ δεν παρατάει κανένα παιχνίδι του. Με το 2-0 στη πλάτη από ημίχρονο, οι Κρητικοί βγήκαν να παίξουν ποδόσφαιρο στην επανάληψη και έσωσαν τον βαθμό της ισοπαλίας σε ένα ματς που στο πρώτο μέρος έδειχνε χαμένο!

Down: Πολλά ατομικά λάθη στο ματς που στοίχισαν γκολ, όλα σχεδόν. Στο πρώτο ημίχρονο τα έκαναν οι Κρητικοί, στο δεύτερο οι γηπεδούχοι.

Διαιτητής: Στάθης Γκορτσίλας. Δεν είχε θέματα ο Μακεδόνας ρέφερι. Δεν απασχόλησε με τις αποφάσεις του. Στο γκολ του Λάμπρου οι γηπεδούχοι ζήτησαν επιθετικό φάουλ στον Γιαννιώτη, αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση.  Στο 67′ καταλογίζει πέναλτι σε χέρι του Έρλινμαργκ. Αυστηρή η υπόδειξη. Αυστηρή και η δεύτερη κίτρινη κάρτα που βλέπει ο Στάικος! Κανενα πέναλτι υπέρ του Ατρομήτου στις καθυστερήσεις.

Σκόρερ: 15′ Μουνίθ, 35′ Άλιμπεκ – 59′ Λάμπρου, 69′ Φελίπε

Κίτρινες: – Πασαλίδης, Στάικος, Μπαλογιάννης, Τσιλιανίδης

Κόκκινες: 78′ Στάικος

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Τζοβάρας (69′ Καστεγιάνο), Κιβρακίδης, Χατζηισαϊας, Μαυρομμάτης, Χαρίσης (68′ Ντένιτς), Όγκουστ, Μουνίθ, Ροτάριου (83′ Nαμπί), Αλιμπέκ (63′ Κλωναρίδης), Κουλούρης.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Ουές (70′ Μαρινάκης), Πασαλίδης (46′ Πασαλίδης), Λάμπρου (70′ Τσιλιανίδης), Βούρος, Γκαγιέγος, Γιαννούλης, Τοράλ, Φελίπε (82΄Σελίμοβιτς), Ντε Γκουζμάν (23′ Στάικος), Μπαλογιάννης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – ΟΦΗ 2-2: Με γκολ από λάθη Κρητικών, Γιαννιώτη και Γκορτσίλα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!