Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-1: Επαγγελματίας… πρωταθλητής!

Ατρόμητος - Ολυμπιακός 0-1: Πήραν το τρίποντο οι «ερυθρόλευκοι» μέσα στο Περιστέρι, ενόψει ΠΑΟΚ...

Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-1: Πήρε αυτό που ήθελε ο Ολυμπιακός στο Περιστέρι, χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα, ενόψει του αγώνα με τον ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη.

Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-1: Οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να κατακτήσουν τους τρεις βαθμούς, σε ένα ματς το οποίο μπορεί να χαρακτηριστεί ως επαγγελματική νίκη για τους Πειραιώτες.

Δεν έπιασαν τα στάνταρ απόδοσης που θα ήθελαν, αλλά από την άλλη κατάφεραν να φύγουν αλώβητοι από μία δύσκολη έδρα όπως είναι αυτή του Περιστερίου. Όπου ο Ατρόμητος παραδοσιακά δυσκολεύει τους «ερυθρόλευκους» και το έκανε και τώρα.

Ατρόμητος – Ολυμπιακός: Του τιμώρησε το μοναδικό λάθος!

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης είχε καλό ρυθμό, αλλά όχι τόσες ευκαιρίες και γκολ όσες θα μπορούσαμε να είχαμε δει. Ο Ατρόμητος κατάφερε να σταθεί καλά απέναντι στους «ερυθρόλευκους» και δεν ήταν λίγες οι φορές που έψαξε το κάτι παραπάνω στην επίθεσή του.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός από ένα σημείο και μετά άρχισε να κρατάει περισσότερο την μπάλα στα πόδια του, έτσι ώστε να χαμηλώσει τον ρυθμό του αγώνα και να ψάξει το κενό στην άμυνα των γηπεδούχων.

Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ανήκε στον Ολυμπιακό.

Στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπουχαλάκης άνοιξε ωραία στ’ αριστερά για τον Ρέαμπτσιουκ. Ο Μολδαβός έκανε την επέλασή του, έφτασε έξω από την περιοχή και σέντραρε για τον Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός πήρε την κεφαλιά, με τον Μανδά όμως να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Στο 16′ ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι σε κράτημα του Γούτα στον Μπουχαλάκη, μετά από γύρισμα της μπάλας που έκανε ο Ελ Αραμπί από πλάγια δεξιά.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος προσπάθησε να ισορροπήσει και να βγει μπροστά. Έψαξε να απειλήσει με αντεπιθέσεις και στημένες μπάλες, χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια επικίνδυνη φάση.

Ζήτησαν πέναλτι και οι γηπεδούχοι στο 41ο λεπτό. Όταν ο Γκάλο «γέμισε» από εκτέλεση φάουλ, ο Μπα έδιωξε με το κεφάλι και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Σεμέδο ο οποίος ήταν με πλάτη και αρκετά κοντά στο συμπαίκτη του.

Λίγα λεπτά μετά μπήκε και το μοναδικό γκολ του πρώτου ημιχρόνου!

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπουχαλάκης έκανε τη «βαθιά» μπαλιά στην περιοχή του Ατρόμητου. Ο Μπρούμα μπήκε ανάμεσα σε Στρούγγη και Μανδά, έκανε το πλασέ στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!

Ο Ατρόμητος διαμαρτυρήθηκε για φάουλ, αλλά οι διαιτητές είδαν τη φάση στο VAR και ο Τσαγκαράκης έδειξε σέντρα.

Αυτό ήταν το μοναδικό λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, το οποίο και εκμεταλλεύτηκαν οι Πειραιώτες και έβαλαν το γκολ.

Πήρε αυτό που ήθελε χωρίς να απειληθεί

Στο δεύτερο μέρος ο Ατρόμητος έπρεπε να ανοιχτεί για να μπορέσει να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα. Το έκανε, αλλά ο Ολυμπιακός δεν του έδωσα δικαιώματα για να μπορέσε να βρει κάποιο κενό στην άμυνα.

Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν την μπάλα στα πόδια τους και δεν άφησαν τον Ατρόμητο να κάνει παιχνίδι. Μάλιστα οι Πειραιώτες ήταν αυτοί οι οποίοι είχαν ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ.

Στο 55′ ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα από τ’ αριστερά με δέκτη τον Καμαρά. Ο μέσος από τη Γουινέα έκανε το κοντρόλ, πέρασε τον αντίπαλό του και πλάσαρε από κοντινή απόσταση, αλλά ο Μανδάς έδιωξε!

Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 68′, ο Μπρούμα έκανε το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Και στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Φορτούνης εκτέλεσε απευθείας φάουλ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ!

Και εκεί τελείωσε το ματς, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μία σημαντική ενόψει του αγώνα με τον ΠΑΟΚ στο Καραϊσκάκη.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Ανδρέας Μπουχαλάκης ήταν εκ των κορυφαίων του γηπέδου όσον αφορά το ανασταλτικό κομμάτι. «Καθάρισε» πολλές φάσεις στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ενώ ήταν και αυτός ο οποίος έβγαλε την μπαλιά στο γκολ του Μπρούμα.

UP: Σε αυτήν την κατηγορία μπορούν να μπουν αρκετοί. Από πλευράς Ατρόμητου ήταν ο τερματοφύλακας Μανδάς, ο οποίος έκανε αρκετές καλές επεμβάσεις.

DOWN: Ο Στρούγγης ήταν στη φάση του γκολ του Μπρούμα. Έχασε τον παίκτη του σε μία φάση που έμοιαζε… τελειωμένη. Ζήτησαν φάουλ οι γηπεδούχοι, αλλά τη φάση είδαν στο VAR και έδωσαν συνέχεια στον αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τσαγκαράκης (Χανίων)

ΓΚΟΛ: 45+1′ Μπρούμα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 69′ Ούμπιδες – 39′ Μπουχαλάκης, 56′ Σεμέδο, 60′ Μπα, 90+2′ Ρέαμπτσιουκ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ατρόμητος (Ντ. Κάναντι): Μανδάς, Γούτας, Στρούγγης, Κιβρακίδης, Νάτσος (72′ Νταβιώτης), Σάλομον (61′ Ούμπιδες), Γκάλο, Χαρίσης, Ραμπέγιο (61′ Μουνίθ), Χριστοδουλόπουλος (61′ Μανούσος), Μάτιτς (78′ Αγκάγιεφ).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ανδρούτσος, Μπα (64′ Σισέ), Σεμέδο, Ρέαμπτσιουκ, Καμαρά (90′ Χολέμπας), Μπουχαλάκης, Εμβιλά, Μπρούμα (79′ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (64′ Φορτούνης), Ελ Αραμπί (90′ Πέπε).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-1: Επαγγελματίας… πρωταθλητής!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.