Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-1: «Ντύθηκε» Βούκοβιτς ο «Φαραώ»! (vids)

«Διπλό» για τον Ολυμπιακό στις καθυστερήσεις...

Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-1: Φαίνεται πως του γίνεται συνήθεια του Ολυμπιακού να παίρνει τους τρεις βαθμούς της νίκης στο Περιστέρι στις καθυστερήσεις!

Όπως πέρσι με τον Βούκοβιτς έτσι και φέτος ο Ολυμπιακός έφυγε με το «διπλό» από το Περιστέρι χάρη σε γκολ που σημειώθηκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Αυτή τη φορά όμως σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Αχμέντ Χασάν.

Σε έναν αγώνα ο οποίος «στράβωσε» από την αρχή για τους Πειραιώτες. Είχε από νωρίς αναγκαστική αλλαγή με τον Σουντανί, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο έμεινε και με δέκα παίκτες εξαιτίας αποβολής του Ομάρ.

Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-1: Είχε τον έλεγχο χωρίς γκολ

Στο πρώτο τέταρτο του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα από τη δεξιά πλευρά οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ό,τι ήθελαν! Οι Βαλμπουενά, Ομάρ, Σουντανί είχαν δημιουργήσει μία καλή τριπλέτα και ταλαιπώρησαν αρκετά τους αμυντικούς των γηπεδούχων.

Απείλησαν οι Πειραιώτες περισσότερο με σουτ έξω από την περιοχή.

Στο 18′ όμως στάθηκε άτυχος ο Ολυμπιακός, καθώς έχασε από το γήπεδο τον πιο κινητικό του ποδοσφαιριστή. Ο Σουντανί τραυματίστηκε, με τον ίδιο να πιάνει το γόνατό του, και έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Ο Φορτούνης μπήκε στο ματς αντί του Σουντανί και άλλαξε το σύστημά του ο Ολυμπιακός. Από 4-4-2 το έκανε σε 4-2-3-1.

Χρειάστηκαν κάποια λεπτά μέχρι να προσαρμοστεί ο Ολυμπιακός στα νέα δεδομένα της ομάδας. Συνέχισε όμως να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και της μπάλας.

Με τον Ατρόμητο από την άλλη να προσπαθεί να απειλήσει περισσότερο από αντεπίθεσεις.

Οι φιλοξενούμενοι όμως είχαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να σκοράρουν στο τέλος του ημιχρόνου.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Μασούρας στη διπλή μεγάλη ευκαιρία. Στο 45′ σέντρα του Τσιμίκα από τ’ αριστερά, κεφαλιά του Μασούρα με τον Μέγιερι να διώχνει. Ο Ελ Αραμπί έκανε την επαναφορά με τακούνι, νέα κεφαλιά του Μασούρα και ο Γούτας έδιωξε πάνω στη γραμμή!

Έτσι έμεινε το 0-0 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Τα κατάφερε και με δέκα!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν ήταν τόσο καλός και δημιουργικός όπως στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Δεν μπόρεσε να δημιουργήσει πολλές ευκαιρίες, ενώ παράλληλα ο Ατρόμητος κέρδισε μέτρα στο γήπεδο.

Κατάφεραν οι γηπεδούχοι να ανέβουν έτσι ώστε να ψάξουν να απειλήσουν την εστία του Σα. Δεν κατάφεραν να ανησυχήσουν ιδιαίτερα τον Πορτογάλο.

Και από την άλλη ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βρει τα πατήματά του για να μπορέσει να κερδίσει και πάλι την κατοχή. Το κατάφερε αυτό, αλλά στο 73′ ήρθε η αποβολή του Ελαμπντελαουί με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς σε εκείνο το σημείο αποφάσισε να βάλει στο ματς τον Γκασπάρ για να καλύψει το κενό από τα δεξιά της άμυνας. Βγάζοντας από το παιχνίδι τον Ελ Αραμπί. Έχοντας βάλει νωρίτερα τον Χασάν στην επίθεση.

Ο Αιγύπτιος δεν κατάφερε αρχικά να κάνει και πολλά μέσα στο παιχνίδι, αλλά στη συνέχεια ήταν ο πρωταγωνιστής! Συγκεκριμένα, στο 90+1′ ο Βαλμπουενά έκανε την μπαλιά από τον άξονα, με τον Χασάν να πιάνει την κεφαλιά από το ύψος της μεγάλης περιοχής και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα!

Δίνοντας έτσι στους «ερυθρόλευκους» μία μεγάλη νίκη στις καθυστερήσεις του ματς και κρατώντας τους στην κορυφή του πρωταθλήματος. Μετά το Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-1.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Δεν έκανε και πολλά, αλλά και μόνο που έβαλε το γκολ της νίκης στις καθυστερήσεις ο Χασάν ήταν ο πρωταγωνιστής του αγώνα.

UP: Ο Ρούμπεν Σεμέδο είχε καιρό να κάνει μία καλή εμφάνιση και την πραγματοποίησε στο Περιστέρι. «Καθάρισε» ό,τι πέρασε από μπροστά του, ενώ έχει κάνει ένα καλό δίδυμο με τον Μπα στην άμυνα.

DOWN: Δεν μπόρεσε καθόλου να βοηθήσει τον Ατρόμητο ο Απόστολος Βέλλιος. Ο Έλληνας επιθετικός

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Ελβετός Σνάιντερ προτίμησε να βγάλει αρκετές κίτρινες κάρτες για να κρατήσει το ματς και να μην ξεφύγει όσον αφορά τη δύναμη του αγώνα. Κράτησε όμως την κίτρινη στο τσεπάκι του σε κάποια δυνατά μαρκαρίσματα των γηπεδούχων. Παράλληλα, στο 73′ απέβαλε και τον Ομάρ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΓΚΟΛ: 90+1′ Χασάν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 34′ Στρούγγης, 55′ Γούτας – 41′ Ελαμπντελαουί, 60′ Γκιλιέρμε

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 73′ Ελαμπντελαουί

Ατρόμητος (Σ. Παντελίδης): Μέγιερι, Κιβρακίδης, Νάτσος, Στρούγγης, Γούτας, Μάτσον (90′ Ραμπέγιο), Μπουσούλατζιτς, Ντε Πο (41′ λ.τρ. Νταβιώτης), Ενσικουλού (70′ Μπαένα), Βέλλιος.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά, Μασούρας (59′ Χασάν), Σουντανί (18′ λ.τρ. Φορτούνης), Ελ Αραμπί (77′ Γκασπάρ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – Ολυμπιακός 0-1: «Ντύθηκε» Βούκοβιτς ο «Φαραώ»! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.