Ατρόμητος – Παναιτωλικός 2-2: Ματσάρα και δίκαιη μοιρασιά!

Ατρόμητος και Παναιτωλικός έμειναν στο 2-2 στο Περιστέρι έπειτα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι!

Τρομερό ματς διεξήχθη στο Περιστέρι, όπου ο Ατρόμητος και ο Παναιτωλικός έμειναν στο 2-2.

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν καταιγιστικό με τον Ατρόμητο να προηγείται, τον Παναιτωλικό να κάνει την ανατροπή και τους γηπεδούχους τελικά να σώνουν την… παρτίδα για το τελικό 2-2.

Ο Ατρόμητος είχε σε γενικές γραμμές τον έλεγχο, αλλά το πείραμα του Κάναντι με τρία αμυντικά χαφ και το Μπρούνο ως δεκάρι δεν έπιασε. Από την άλλη, ο Δέλλας δικαιώθηκε για να την επιμονή του να παίξει πολύ με τον Μανά, αφού ο Αργεντινός πέτυχε και τα δύο γκολ, βοηθώντας την ομάδα να φύγει για τρία σερί χρονιά αήττητη από το Περιστέρι.

Σε γενικές γραμμές ήταν ένα μοιρασμένο παιχνίδι και μάλιστα κανείς δεν προμήνυε από την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου τι θα επακολουθήσει.

Στο πρώτο μισό του αγώνα, οι δύο ομάδες είχαν ελάχιστες καλές φάσεις, αφού φάνηκε ότι έλειπε ο ρυθμός, ειδικά από τους φιλοξενούμενους που είχαν να δώσουν επίσημο παιχνίδι, εδώ και σχεδόν ένα μήνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο όλα ανατράπηκαν. Ο Ατρόμητος ευτύχησε να προηγηθεί σε μία φάση, που προέκυψε από λάθος του Παναιτωλικού. Ο Κουλούρης έκανε το γύρισμα από δεξιά, η μπάλα βρήκε στον Άργκους, στρώθηκε όμως στον Ενσικουλού κι αυτός έκανε το 1-0!

Η συνέχεια άνηκε στους φιλοξενούμενους. Αρχικά έριξαν τον ρυθμό του αγώνα, ώστε να μην επιτρέψουν στον Ατρόμητο να βγει με ενθουσιασμό και να ψάξει το δεύτερο γκολ. Πρόσεξαν πολύ τις μεταβιβάσεις τους και σε μία εξαιρετική έμπνευση του Μαρινάκη στο 69’, που βρήκε μόνο τον Μανά στην περιοχή, ο Αργεντινός ισοφάρισε σε 1-1.

Το γκολ έβγαλε εκτός ρυθμού τον Ατρόμητο κι αυτό φάνηκε και οκτώ λεπτά αργότερα, όταν ο Μανά βγήκε και πάλι από δεξιά και με εξαιρετικό τελείωμα έστειλε την μπάλα στον ουρανό των διχτύων του Μέγιερι για το 1-2!

Ο Κάναντι αντέδρασε κι έριξε όλους τους επιθετικούς κι επιθετικογενείς παίκτες που είχε στον πάγκο. Ο Αυστριακός δικαιώθηκε στο 83’ όταν και πάλι από σύγχυση στην άμυνα του Παναιτωλικού, ο Κουλούρης πλάσαρε, ο Κυριακίδης απέκρουσε και ο Μούγιακιτς έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2.

Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το τέλος, ο Ατρόμητος έψαξε για τρίτο γκολ, αλλά δεν είχε καλές επιλογές με εξαίρεση ένα δυνατό σου του Κιβρακίδη, που απέκρουσε ο Κυριακίδης στο 95’.

Δείτε εδώ το live του αγώνα.

MVP: Ο Νικολάς Μανά έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι στο Περιστέρι. Δεν είναι τα δύο γκολ που πέτυχε, τα οποία πάντως περιλάμβαναν και εξαιρετική κίνηση στο χώρο, αλλά και εξαιρετικό τελείωμα. Είχε συνολικά καλή παρουσία σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

UP: Ο Μάντσον θα μπορούσε να είναι στην παραπάνω κατηγορία, αν δεν έκανε μερικά λάθη στις μεταβιβάσεις. Ο Βραζιλιάνος πάντως ήταν εξαιρετικός στα ανασταλτικά του καθήκοντα κι έκοψε πάρα πολλές φορές τους φιλοξενούμενους.

DOWN: Ο Μπρούνο συγκέντρωσε τα περισσότερα παράπονα του Νταμίρ Κάναντι και δικαιολογημένα, όπως ακούστηκε και από την τηλεοπτική κάλυψη. Ο Βραζιλιάνος δεν ανταποκρίθηκε στο ρόλο του επιτελικού μέσου. Ήταν στατικός με κακές επιλογές και ουσιαστικά δε βοήθησε καθόλου

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Τάσος Παπαπέτρου έκανε λάθη και επέτρεψε το σκληρό παιχνίδι, κυρίως από την πλευρά των γηπεδούχων. Πάντως, δεν επηρέασε την εξέλιξη του αγώνα, ενώ δεν δικαιολογούνται και τα παράπονα του Κάναντι μετά το τελευταίο σφύριγμα.

ΓΚΟΛ: 50’ Ενσικουλού, 83’ Μούγιακιτς – 69’, 77’ Μανά

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 41’ Κιβρακίδης, 53’ Μάντσον, 80’ Χατζηισαΐας – 23’ Μαλής, 52’ Μάζουρεκ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγιερι, Κιβρακίδης, Γιαννούλης, Καρασαλίδης, Ρισβάνης, Μπουσούλατζιτς, Χατζηισαΐας (80’ Ούμπιδες), Μάντσον, Μπρούνο (78’ Κωτσόπουλος), Ενσικουλού (78’ Μούγιακιτς), Κουλούρης.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μαρινάκης, Τσοκάνης, Άργκους (88’ Αμαράλ), Μαλής, Λιάβας, Λουσέρο, Γουίλιαν (93’ Γκούγκα), Μανά, Μάζουρεκ (85’ Μιχάι), Μοράρ.

ΑΕΛ – Απόλλων Σμύρνης 3-0: «Καλπάζει» προς την παραμονή

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – Παναιτωλικός 2-2: Ματσάρα και δίκαιη μοιρασιά!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.