Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-1: Χατζη-Πανάθα!

Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-1: Με γκολ του Τάσου Χατζηγιοβάνη στο 43ο λεπτό, η ομάδα του Γιώργου Δώνη πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα. Ο Γιάννης Αναστασίου προτίμησε διάταξη 4-2-3-1 με τον Ζοάο Ταλόχα αντί του Αλέξανδρου Κατράνη σε ρόλο αριστερού μπακ. Ο Γιώργος Δώνης έπραξε αναλόγως, αφού ο Γκίας Ζαχίντ βρισκόταν κυρίως πίσω από τον προωθημένο...

Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-1: Με γκολ του Τάσου Χατζηγιοβάνη στο 43ο λεπτό, η ομάδα του Γιώργου Δώνη πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Ο Γιάννης Αναστασίου προτίμησε διάταξη 4-2-3-1 με τον Ζοάο Ταλόχα αντί του Αλέξανδρου Κατράνη σε ρόλο αριστερού μπακ.

Ο Γιώργος Δώνης έπραξε αναλόγως, αφού ο Γκίας Ζαχίντ βρισκόταν κυρίως πίσω από τον προωθημένο Αργύρη Καμπετσή.

Παρεμπιπτόντως, ο Καμπετσής έκανε ντεμπούτο ως βασικός και ο Τάσος Χατζηγιοβάνης επέστρεψε στο αρχικό σχήμα μετά το ματς με τον Άρη.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και έκανε επιθέσεις κυρίως από αριστερά με τους Εμάνουελ Ινσούα και Χατζηγιοβάνης.

Στον απόηχο της αλλαγής δεδομένων, ο Μυτιληνιός μεσοεπιθετικός απείλησε στο 18’ με σουτ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στα μισά του α’ μέρους, ο Ατρόμητος βελτιώθηκε και προσπάθησε να φανεί απειλητικός με τον Φάρλεϊ Ρόσα.

Τα 3 κόρνερ των γηπεδούχων πέρασαν ανεκμετάλλευτα, τη στιγμή που οι «πράσινοι» εξακολουθούσαν να έχουν την κατοχή (64% στο α’ ημίχρονο).

Το… σκορ στις τελικές έγραψε 3-6 και το κανονικό σκορ 0-1, αφού στο 43’ ο Χατζηγιοβάνης εκμεταλλεύθηκε μια σπουδαία μπαλιά του Γιάννη Μπουζούκη και εκτέλεσε τον Χρήστο Μανδά.

Ο Αναστασίου έβγαλε τον θετικότατο Ρόσα και έβαλε τον πιο επιθετικογενή Απόστολο Βέλλιο, τη στιγμή που ο Δώνης απέσυρε τον άφαντο Ζαχίντ και έριχνε στη μάχη τον Ηλία Χατζηθεδωρίδη.

Ο Ατρόμητος έγινε πιο απειλητικός, κατά βάση από αριστερά, ενώ είχε μία πολύ καλή στιγμή στο 70’ με τον Ραούλ Μπαένα.

Ο Παναθηναϊκός έριξε το τέμπο για να πάρει… σβηστά τη νίκη και τα κατάφερε.

Το ντεμπούτο του νεαρού (σε λίγες εβδομάδες κλείνει τα 18) Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου στη Super League 1 ήταν η είδηση του τελευταίου τετάρτου της αναμέτρησης

Ατρόμητος – Παναθηναϊκός: Το live του αγώνα

Ατρόμητος – Παναθηναϊκός: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 43’ Χατζηγιοβάνης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90+3’ Νταβιώτης – 34’ Διούδης, 36’ Σένκεφελντ, 57’ Ινσούα, 66’ Γιόχανσον, 71’ Χατζηθεοδωρίδης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης. Με το μομέντουμ της προφορικής συμφωνίας, ο Μυτιληνιός μεσοεπιθετικός σκόραρε και απείλησε σε αρκετές περιπτώσεις.

UP: Ο Γιάννης Μπουζούκης. Δημιουργός του γκολ, συγκροτημένος στις αποφάσεις του.

DOWN: Ο Χάρης Χαρίσης. Επέτρεψε να περάσουν αρκετές μπαλιές, ενώ δεν βοήθησε καθόλου δημιουργικά.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Τάσος Παπαπέτρου δεν είχε δύσκολο βράδυ. Ορθώς δεν έδωσε πέναλτι στον Τάσο Χατζηγιοβάνη στο 39ο λεπτό.

Οι συνθέσεις

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μανδάς, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Γούτας, Ταλόχα, Χαρίσης, Μπαένα (80’ Ενσικουλού), Ανδρούτσος (69’ Νταβιώτης), Γιακουμάκης, Ρόσα (61’ Βέλλιος), Μανούσος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης (75’ Αλεξανδρόπουλος), Ζαχίντ (63’ Χατζηθεοδωρίδης), Χ. Δώνης, Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης (71’ Koλοβός), Καμπετσής.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-1: Χατζη-Πανάθα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Μάνος Ανδρουλάκης

Ο Μάνος Ανδρουλάκης σπούδασε αθλητική δημοσιογραφία και το 2006 έκανε την αρχή σε εβδομαδιαία εφημερίδα του Ηρακλείου Κρήτης. Από το 2009 μέχρι το 2015 εργάστηκε στην ιστοσελίδα Contra.gr. Στο Sportime επιμελείται τους αγώνες του ποδοσφαιρικού Παναθηναϊκού και θέματα γύρω από την «πράσινη» επικαιρότητα.