Ατρόμητος – Παναιτωλικός 1-2: Το «γύρισαν» οι αλλαγές του Αναστασίου (vids)

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με ανατροπή για τον Παναιτωλικό, στην επιστροφή Αναστασίου στο Περιστέρι.

ΑτρόμητοςΠαναιτωλικός: Οι Περιστεριώτες προηγήθηκαν, αλλά οι αλλαγές του Γιάννη Αναστασίου γύρισαν το παιχνίδι στο Περιστέρι.

Ατρόμητος – Παναιτωλικός 1-2. Νίκη με ανατροπή για την ομάδα του Αγρινίου. Σκορ που διαμόρφωσαν ποδοσφαιριστές που ήρθαν από τους πάγκους. Ο Στρουγγής για λογαριασμό των γηπεδούχων και οι Βέργος, Ζεστέντ για τα «καναρίνια». Ο νεαρός στόπερ του Ατρομήτου σκόραρε και στη τελευταία φάση του αγώνα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ! Τραγικός και παραλίγο… μοιραίος ο τερματοφύλακας των Αγρινιωτών, Ροντριγκες.

Με «συνταγή Φαλήρου ο Ατρόμητος και η ίδια 11άδα που πήρε βαθμό στο «Καραϊσκάκης» από τον Ανχελ Λόπεθ.

Ο Γιάννης Αναστασίου έχοντας διαθέσιμους Φλόρες και Μπαρμπόσα που έχασαν την πρεμιέρα, επέλεξε μόνο τον πρώτο για το αρχικό σχήμα. Αυτή ήταν και η μοναδική αλλαγή στους πρώτους 11, με τον μέσο από την Ονδούρα αντί του Τσιγγάρα στη μεσαία γραμμή των «καναρινιών».

Καλό ρυθμό και δύο καλές στιγμές, μια για κάθε ομάδα, στο πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης.

Στο 5′, από εκτέλεση κόρνερ, ο Παπαδόπουλος πήρε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα κόντραρε στη πλάτη του Φλόρες και βγήκε εκ νέου κόρνερ και στο 8′ από λάθος του Καρτάλη, ο Καρέλης άργησε να εκτελέσει και ο Χατζηισαϊας πρόλαβε τα χειρότερα για την ομάδα του. Ο τελευταίος γίνεται αλλαγή λίγο αργότερα, αναγκαστική, δίνοντας τη θέση του στον Στρούγγη.

Στο 18′ ο Καρέλης βρίσκεται πάλι σε θέση βολής, αυτή τη φορά τελειώνει τη φάση, αλλά είναι άστοχος. Μια ακόμα καλή στιγμή που σπαταλούν οι Αγρινιώτες.

H αναγκαστική αλλαγή του Λόπεθ αποδεικνύεται «χρυσή» στο 44′. Σε ένα από τα πολλά «στημένα» που εκτέλεσαν οι γηπεδούχοι, ο νεαρός κεντρικός αμυντικός με κεφαλιά νίκησε τον Ροντρίγκες που η έξοδος του θύμισε… Μεσολόγγι, για να δώσει το προβάδισμα στον Ατρόμητο!

Στην επανάληψη ο Ατρόμητος είναι σε «λήθαργο» μέχρι το 72′. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του «ξυπνάνε» από τους πανηγυρισμούς των ποδοσφαιριστών του Παναιτωλικού! Μετά από διαδοχικές κεφαλιές μέσα στην περιοχή, ο Βέργος ισοφαρίζει σε 1-1!

Με τη σέντρα ο Κουλούρης από καλή θέση στέλνει τη μπάλα άουτ! Αυτή ήταν η πρώτη τελική του Ατρομήτου στο δεύτερο ημίχρονο και η τελευταία!

Στο 90′ είναι η σειρά μιας ακόμα αλλαγής του Γιάννη Αναστασίου να βρει δίχτυα. Ο Ζεστέντ που μπήκε μαζί με τον Βέργο στο ματς, σκοράρει στο 90′ για την ολική ανατροπή στο ματς!

Στις καθυστερήσεις, ουσιαστικά στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Στρούγγης σκοράρει ξανά, ο Ευαγγέλου αρχικά δείχνει σέντρα, αφού έμεινε κάτω η σημαία του βοηθού, αλλά το γκολ μετά από έλεγχο του VAR, ακυρώνεται ως οφσάιντ!

Ατρόμητος – Παναιτωλικός: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Νίκος Βέργος. 0Ο Γιάννης Αναστασίου δεν τον έχει πρώτη επιλογή για την 11άδα, αλλά ο 25χρονος επιθετικός δείχνει πιο αξιόπιστος από τον βασικό φορ, Νίκο Καρέλη που σπατάλησε σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

UP: Σκοραρε και η τρίτη αλλαγή του Γιάννη Αναστασίου. Ο Ρούντι Ζεστέντ βρήκε δίχτυα στο 90′, γράφοντας το τελικό 2-1 για τον Παναιτωλικό!

DOWN: Τομάς Μπετινέλι. Τραγικός ο μέσος του Ατρομήτου. Μπήκε στο 61′ αντί του Κλωναρίδη για να βοηθήσει στο δημιουργικό κομμάτι και σε 20 λεπτά πήρε δύο κίτρινες κάρτες και αποβλήθηκε!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Άγγελος Ευαγγέλου. Στο 34′ ο Χουχούμης κάνει φάουλ στον Κλωναρίδη, ο ρέφερι αφήνει πλεονέκτημα και στη συνέχεια γυρίζει τη φάση πίσω και σφυρίζει την παράβαση. Κακώς βγάζει κάρτα στον παίκτη του Παναιτωλικου. Ο κανονισμός έχει αλλάξει πλέον και όταν εφαρμόζεται το πλεονέκτημα, ο διαιτητής δεν μπορεί να τιμωρήσει πειθαρχικά (κάρτα) τον ποδοσφαιριστή που έχει κάνει την παράβαση. Σωστή η αποβολή του Μπετινέλι. Δεν καλύπτεται από δύο ο Στρούγγης στο 95′, σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ το γκολ του στόπερ του Ατρομήτου.

ΣΚΟΡΕΡ: 44′ Στρούγγης – 72′ Βέργος, 90′ Ζεστέντ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 48′ Σάλομον, 79′ Μπετινέλι- 34′ Χουχούμης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 83′ Μπετινέλι

Ατρόμητος (Ανχελ Λόπεθ): Πίριτς, Καστελάνο, Βασιλαντωνόπουλος, Χατζηισαϊας (16′ Στρούγγης), Παπαδόπουλος, Σάλομον, Ντένιτς, Κλωναρίδης (61′ Μπετινέλι), Καρτάλης (61′ Πιζάνο), Μουνίθ (81′ Σπιριντόνοβιτς), Κουλούρης.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκες, Λούι, Μαλής, Κορνέλιους, Χουχούμης (45’Αντούνεθ), Φλόρες, Βαρόνε (77′ Ντουάρτε), Ντίας, Μεντόσα (60′ Ζέστεντ), Καρέλης (60′ Βέργος), Μόρσεϊ (78′ Τσιγγάρας).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – Παναιτωλικός 1-2: Το «γύρισαν» οι αλλαγές του Αναστασίου (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!