Ατρόμητος – Βόλος 2-1: Ο Κουλούρης τον οδηγεί προς την παραμονή

Με υπεροπολύτιμο γκολ του Ευθύμη Κουλούρη ο Ατρόμητος επικράτησε με 2-1 του Βόλου και πήγε στο +5 από τη Λαμία.

Ατρόμητος – Βόλος: Η αντεπίθεση συνεχίζεται! Πολύ σκληροί για να πεθάνουν οι Περιστεριώτες και το αποδεικνύουν. Πανηγύρισαν τέταρτη νίκη στα επτά τελευταία παιχνίδια και κάπως έτσι έδειξαν πως βαδίζουν προς τον σωστό δρόμο για να αποφύγουν τις περιπέτειες.

Στο +5 από την προτελευταία Λαμία βρίσκεται πια ο Ατρόμητος και μετά από ένα πολύ δύσκολο πρώτο μισό της σεζόν, φαίνεται ικανός να αφήσει πίσω του τα ζόρια που αντιμετώπισε. Απέναντι στον ουσιαστικά αδιάφορο Βόλο πήρε αυτό που ήθελε. Στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσε να έχει κάνει πιο εύκολα τα πράγματα για εκείνον, όμως, τελικά αυτό δεν του κόστισε.

Ο Βόλος έπαιξε το παιχνίδι του, είχε φάσεις, κυκλοφόρησε κατά διαστήματα την μπάλα και ταυτόχρονα τα προβλήματα στα μετόπισθεν ήταν ξανά πολλά. Γνώρισε τρίτη ήττα στα τελευταία τέσσερα ματς. Κάπου θα χρειαστεί να αντιδράσει, αν και λογικά η χρονιά για εκείνον θα κλείσει χωρίς άγχος.

Πιο δυνατά ξεκίνησε ο Ατρόμητος και απείλησε από τα πρώτα λεπτά με Κιβρακίδη και Κουλούρη. Ωστόσο, ο Βόλος αντέδρασε, πήρε μέτρα στο γήπεδο στη συνέχεια και «απάντησε» με τον Γκιουλέν. Το ματς ήταν ανοιχτό, ο Κουλούρης είχε δοκάρι στο 23′ και τρία λεπτά έγινε το 1-0. Σκόρερ ο Ντένιτς μετά από μαγικό τακουνάκι του Ναμπί. Μέχρι να συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι λίγο έλειψε να γίνει και το 2-0 με τον Άλιμπεκ, αλλά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε.

Σταδιακά ο Βόλος βρήκε πατήματα ξανά, είχε την κατοχή της μπάλας και στο 37′ ισοφάρισε. Ο Φεράρι έβγαλε τη σέντρα και ο Ρεγκατέν σκόραρε με κεφαλιά. Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Συνολικά αδικούσε τους γηπεδούχους που είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν τόσο ανοιχτό. Οι δύο ομάδες μείωσαν το ρίσκο γνωρίζοντας ότι το δεύτερο γκολ θα τους κοστίσει πιθανότατα. Οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες ήταν ελάχιστες. Μία κεφαλιά είχε ο Κουλούρης και ένα σουτ ο Νίνης. Ο Βόλος κοντρόλαρε το ματς με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά που δέχτηκε πίεση. Τελικά στις καθυστερήσεις ήρθε το ξέσπασμα για τους γηπεδούχους. Από εκτέλεση κόρνερ του Μουνίθ ο Κουλούρης πήδηξε ψηλότερα όλων και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Ατρόμητος – Βόλος: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Για μία ακόμη φορά ήταν εκείνος που έδωσε τη λύση. Ο Ευθύμης Κουλούρης είχε ένα δοκάρι, μία ακόμη καλή στιγμή και στο φινάλε «μίλησε». Έβαλε ένα γκολ που ισοδυναμεί με τρίποντο και έφτασε τα 30 γκολ στην πρώτη κατηγορία με τον Ατρόμητο. Τόσα είχε και ο έως τώρα πρώτος σκόρερ του κλαμπ Στέφανο Ναπολεόνι.

UP: Από τα «γεμάτα» ματς που έκανε ο Σωτήρης Νίνης. Έπαιρνε πρωτοβουλίες, ήταν μέσα στις περισσότερες φάσεις της ομάδας του και έδειξε ξανά πως τα χρόνια περνούν, αλλά η ποιότητα μένει.

DOWN: Πάντα είναι πρόβλημα για μία ομάδα να δέχεται τόσο εύκολα γκολ από στημένες φάσεις. Κακή η αντίδραση του Παπαδόπουλου, ακόμα χειρότερο αυτό που κάνει ο Άλεξ Σοάρες. Δεν πηδάει καν και αυτομάτως «κρεμάει» την ομάδα του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ρέφερι της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδας). Ματς χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες το συγκεκριμένο για εκείνον.

ΓΚΟΛ: 26′ Ντένιτς, 90’+1 Κουλούρης – 37′ Ρεγκατέν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 69′ Άλιμπεκ – 29′ Φεράρι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Χατζηισαΐας (46΄Μαυρομμάτης), Παπαδόπουλος (79΄Σάλομον), Τζοβάρας (46΄Καστεγιάνο), Έρλινγκμαρκ, Ντένιτς (64΄Μουνίθ), Καρτάλης, Ναμπί (64΄Ροτάριου), Άλιμπεκ, Κουλούρης.

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος, Πουρίτα, Ρίνερ, Γκουλέν, Φεράρι, Μπαρτόλο (46΄Κορέα), Τσοκάνης (64΄Μπαριέντος), Νίνης(81΄Τερεζίου), Ρεγκατέν(81΄Ροσέρο), Όρος (89΄Σιελής), Σοάρες.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – Βόλος 2-1: Ο Κουλούρης τον οδηγεί προς την παραμονή», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.