(Χ)αμένη η Λαμία στο 0-0 με την Ξάνθη

Οι Φθιώτες ήταν καλύτεροι και είχαν πολλές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο – Δοκάρι οι ακρίτες στο 35’ με τον Σουλεϊμάν

Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι στη Λαμία, μεταξύ της ομώνυμης ομάδας και της Ξάνθης, με το 0-0 να μένει έως το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ και πίεσαν πολύ καθώς ήθελαν την πρώτη τους νίκη, αλλά στάθηκε άτυχοι στην τελική προσπάθεια.

Το παιχνίδι πάντως ήταν μοιρασμένο στο πρώτο ημίχρονο, αφού και οι δύο ομάδες έψαξαν από νωρίς το γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή άνηκε στη Λαμία, όταν ο Καραγκούνης βρέθηκε στην περιοχή αλλά έκανε αδύναμο σουτ.

Η Ξάνθη απάντησε με τον Σαρπόνγκ που ελίχθηκε πολύ ωραία από αριστερά, πέρασε τον Αντέτζο, αλλά σούταρε άουτ. Ο Γέντρισεκ έφτασε κοντά στο γκολ στο 23’, αλλά στο γυριστό που δοκίμασε, ο Σαράνοφ μπλόκαρε.

Επόμενη καλή στιγμή ήταν για τη Λαμία σε σουτ του Μπαράλες στο 25’, αλλά η μεγάλη φάση στο πρώτο μισό του αγώνα άνηκε στην Ξάνθη στο 35’, όταν ο Σουλεϊμάν με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοφ.

Λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου, η κάθε ομάδα είχε από μία καλή φάση με τους Λισγάρα και Καραγκούνη, όμως κανείς δεν βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία μπήκε δυνατά και στα πρώτα πέντε λεπτά έχασε εξαιρετικές ευκαιρίες με τους Μπερτόλιο και Μπαράλες. Ουσιαστικά ήταν παράσταση για ένα ρόλο, αφού στο πρώτο εικοσάλεπτο έχασαν τέσσερις πολύ καλές ευκαιρίες κυρίως με τον Καραγκούνη.

Σε γενικές γραμμές η Ξάνθη επέλεξε στο δεύτερο ημίχρονο να περιμένει τη Λαμία και να διαφυλάξει τα μετόπισθεν, αλλά με αρκετό ρίσκο, αφού θα μπορούσε να δεχθεί το γκολ σε ουκ ολίγες περιπτώσεις.

MVP: Σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε ο Μπερτόλιο της Λαμίας. Ήταν ο κινητήριος μοχλός των γηπεδούχων σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Από τα πόδια του περνούσαν όλες οι φάσεις της Λαμίας και αποτέλεσε μόνιμο κίνδυνο για την εστία της Ξάνθης.

UP: Ο Μπλάζιτς έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι. Ήταν στυλοβάτης της Λαμίας στο χώρο του κέντρου και βοήθησε πολύ τόσο στο ανασταλτικό σκέλος όσο και στο οργανωτικό, που βοήθησε πολύ τον Μπερτόλιο.

DOWN: Η ανασταλτική λειτουργία της Ξάνθης είχε πολλά προβλήματα. Αυτό οφειλόταν τόσο στα αμυντικά χαφ, όσο και στα δύο στόπερ, που δεν μπόρεσαν να ανακόψουν το ρυθμό της Λαμίας και να κρατήσουν την μπάλα μακριά από την εστία του Ζίβκοβιτς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν είχε προβλήματα ο Αλέξανδρος Τσαμούρης από το σύνδεσμο Πειραιά. Ο ρέφερι της αναμέτρησης πέρασε σχεδόν απαρατήρητος αφού δεν χρειάστηκε να παρέμβει ουσιαστικά στο παιχνίδι.

ΓΚΟΛ:

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – 5’ Σιλά, 58’ Τζουρίτσκοβιτς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Σκόνδρας (85’ Βασιλαντωνόπουλος), Βάντερσον, Αναστασιάδης, Αντέτζο, Δημούτσος, Μπλάζιτς, Επστάιν (82’ Μαστούρ), Καραγκούνης (74’ Καραμάνος), Μπερτόλιο, Μπαράλες.

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Σιλά, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Καμαρά, Κοβάσεβιτς (67’ Ντε Λούκας), Σαρπόνγκ, Σουλεϊμάν (52’ Τζουρίτσκοβιτς), Καντά (88’ Αλμέιδα), Γέντρισεκ.

Αποκλειστικό: Ο Δημήτρης πάει ξανά να δει ποδόσφαιρο!

Ατάκες του Πασχαλάκη που θα συζητηθούν!

Ελαμπντελαουί: «Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω πώς χάσαμε»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «(Χ)αμένη η Λαμία στο 0-0 με την Ξάνθη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.