Ένα φινάλε, όπως όλη η χρονιά…

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με ανατροπή από την Ξάνθη στη Λεωφόρο (2-1) κι αποχαιρέτησε με το χειρότερο τρόπο τη φετινή, εφιαλτική σεζόν.

Η σεζόν 2017-18 θα μνημονεύεται ως μία από τις πιο δύσκολες και επώδυνες (αν όχι η δυσκολότερη) στην ιστορία του Παναθηναϊκού. Στην αυλαία της περιόδου το «τριφύλλι» δεν μπόρεσε να πανηγυρίσει τη νίκη και να κλείσει θετικά τις υποχρεώσεις του. Παρότι προηγήθηκε, η Ξάνθη βρήκε τον τρόπο να γυρίσει τα δεδομένα και να κάνει την ανατροπή στο «Απ. Νικολαΐδης» με σκορ 2-1.

Στο Part 2 του αγώνα με την Ξάνθη, που λόγω βροχής συνεχίστηκε τη Δευτέρα, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ ορεξάτος. Μάλιστα πολύ νωρίς, μόλις στο 11ο λεπτό, το «τριφύλλι» άνοιξε το σκορ. Ο Μυστακίδης έστρωσε την μπάλα στον Λουτσιάνο, με τον Βραζιλιάνο να πιάνει ένα τρομερό αριστερό σουτ με το εξωτερικό φάλτσο και να στέλνει την μπάλα στο δεξί «Γ» του Γκαραβέλη.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να κρατούν ψηλά το τέμπο, με τον Λουτσιάνο να οργανώνει άψογα πίσω από τον Δώνη και τον Κάτσε να δεσπόζει λίγο πιο πίσω στη μεσαία γραμμή. Η Ξάνθη επιχειρούσε να βγει δειλά δειλά μπροστά κι όσο περνούσε η ώρα, γινόταν όλο και πιο απειλητική. Αφού αρχικά στο 40’ απείλησε με τον Γέντρισεκ, στο 44’ έφερε στα ίσια το ματς. Όταν από εκτέλεση φάουλ του Τζουρίτσκοβιτς, ο ξεχασμένος Κασάδο τρύπωσε στην άμυνα και με γυριστή κεφαλιά νίκησε τον Διούδη.

Η εκκίνηση της επανάληψης ήταν όπως ακριβώς και το ξεκίνημα του αγώνα. Ο Παναθηναϊκός μπήκε πάλι με πατημένο το γκάζι και πίεζε για το δεύτερο γκολ, που θα έθετε τις βάσεις για την επικράτησή του. Η Ξάνθη, στον αντίποδα, είχε υποχωρήσει στο δικό της μισό του γηπέδου και κυνηγούσε τις αντεπιθέσεις, ψάχνοντας κατά βάση τον Γέντρισεκ από αριστερά.

Στο 60ο λεπτό ο Ουζουνίδης επενέβη στο ματς, ρίχνοντας στο τερέν τους Στάικο και Χατζηγιοβάνη. Παράλληλα, ο 49χρονος τεχνικός πέρασε στην κορυφή της επίθεσης τον Μυστακίδη, με τον «Χάτζη» να παίρνει θέση στα δεξιά. Και πάλι, όμως, η Ξάνθη αιφνιδίασε τους «πράσινους», σκοράροντας στο 66’ για το 1-2. Ο Τζουρίτσκοβιτς πήρε μία εξαιρετική κάθετη μπαλιά από τον Κάστρο και μ’ ένα εύκολο πλασέ, πέρασε την μπάλα πάνω από τον Διούδη. Ο Παναθηναϊκός έκανε την ύστατη προσπάθεια για ισοφάριση, ωστόσο δεν κατάφερε να την πετύχει στα εναπομείναντα λεπτά. Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε το «τριφύλλι» να τερματίζει στην 11η θέση του πρωταθλήματος, με 32 βαθμούς.

MVP: Ο Πίταρ Τζουρίτσκοβιτς. Εκπληκτική εμφάνιση από τον χαφ της Ξάνθης. Ο Σέρβος εκτέλεσε το φάουλ από το οποίο προήλθε το πρώτο γκολ των Ακριτών, ενώ με πανέξυπνο πλασέ-λόμπα ήταν εκείνος που έκανε το 1-2 για την ομάδα του. Ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους.

UP: Ο Ματίας Κάστρο. Πολύ καλό παιχνίδι από τον Αργεντινό επιθετικό. Είναι εκπληκτική η κάθετη μπαλιά που βγάζει στον Τζουρίτσκοβιτς για το προβάδισμα των Ακριτών. Γενικώς, δημιουργούσε πολλά προβλήματα στους Κολοβέτσιο-Ευαγγέλου, ενώ δεν φοβόταν να κινηθεί περιφερειακά και να φτιάξει φάσεις και μακριά από την περιοχή.

DOWN: Η εικόνα του Παναθηναϊκού μετά το 60’. Οι «πράσινοι» είχαν μπει δυναμικά στην επανάληψη, ωστόσο όπως συνέβη στα περισσότερα παιχνίδια φέτος, με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, έμειναν από ανάσες. Στο διάστημα αυτό ο Παναθηναϊκός δέχθηκε το δεύτερο γκολ από την Ξάνθη και ουσιαστικά, πέρα από ένα σουτ του Λουτσιάνο στο 69’, δεν μπόρεσε ν’ απειλήσει ουσιωδώς τον Γκαραβέλη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ήρεμο παιχνίδι, χωρίς αντιαθλητικά χτυπήματα και σκληρά μαρκαρίσματα, το οποίο ευνόησε τον διαιτητή Στυλιάρα να το ελέγξει. Έκανε κάποια λάθη στον καταλογισμό των φάουλ, αλλά δεν επηρέασε την έκβαση του αγώνα.

ΓΚΟΛ: Λουτσιάνο (11’), Κασάδο (44’), Τζουρίτσκοβιτς (66’)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιλά (55’), Κολοβέτσιος (69’)

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Γιόχανσον, Ευαγγέλου, Κολοβέτσιος, Οικονόμου, Τζανδάρης (60’ Στάικος), Κάτσε, Μυστακίδης, Λουντ (Μπουζούκης 76’), Λουτσιάνο, Δώνης (60’ Χατζηγιοβάνης)

ΞΑΝΘΗ: Γκαραβέλης, Βάρνας, Μπαξεβανίδης (Ορφανίδης 64’), Μελιόπουλος, Τζουρίτσκοβιτς, Κάστρο (Λισγάρας 86’), Γέντρισεκ, Σιλά, Κασάδο (Μεχία 79′), Φασίδης, Καμαρά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ένα φινάλε, όπως όλη η χρονιά…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.