Ένας ψυχωμένος ΟΦΗ, «πλήγωσε» με Βουό τον Ολυμπιακό

Ο κανονικός Ολυμπιακός εμφανίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η ζημιά είχε, ήδη, γίνει και ο ΟΦΗ πήρε μία σπουδαία νίκη (1-0), την πρώτη του στη φετινή Super League.

Ο ΟΦΗ νίκησε τον Ολυμπιακό με 1-0 για την 7η αγωνιστική της Super League, αφήνοντας τους «ερυθρόλευκους» χωρίς «τρίποντο» για τρίτο διαδοχικό ματς.

Οι γηπεδούχοι κατέκτησαν την πρώτη τους νίκη στο Πρωτάθλημα, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» απέχουν πια έξι βαθμούς από την πρώτη θέση της βαθμολογίας. Ο Πέδρο Μαρτίνς έστησε λανθασμένα την ομάδα (και τη σύνθεσή της) στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο πήγε χαμένο. Η εικόνα του Ολυμπιακού βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, με την είσοδο των Νάτχο και Φετφατζίδη, αλλά ο ΟΦΗ κράτησε μέχρι το τέλος, το υπέρ του 1-0, που διαμορφώθηκε χάρη στο γκολ του Βουό στο 35ο λεπτό.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Οι παίκτες του ΟΦΗ επέδειξαν πρωτοφανές πάθος από το πρώτο λεπτό του αγώνα, παίζοντας δυναμικά και κυνηγώντας κάθε διεκδικούμενη μπαλιά. Οι ποδοσφαιριστές του Ολυμπιακού είχαν την μπάλα στα πόδια τους και προσπάθησαν να κυριαρχήσουν, δίχως αποτέλεσμα. Δεν υπήρχε καθαρό μυαλό και η εδαφική υπεροχή (60%-40%) ήταν «φλύαρη». Οι γηπεδούχοι έπαιζαν μονίμως πίσω από την μπάλα, αλλά πίεζαν, αρκετές φορές ψηλά, και επιχειρούσαν να απειλήσουν μέσω κάποιας αντεπίθεσης.

Στο 12′, ο Κυριακίδης έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Βουό, από θέση οφσάιντ, πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν τη βρήκε όπως θα ήθελε και αυτή κατέληξε άουτ. Στο 23′, ο Πλατέλλας μπήκε στην περιοχή από δεξιά, σουτάροντας από τη γωνία, με την μπάλα να περνάει παράλληλα με την εστία και να καταλήγει πλάγιο άουτ. Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές μετά το 30′, μετά τη συνεργασία των Λάζαρου και Ποντένσε είχε μία καλή στιγμή με τον Τουρέ (σούταρε ψηλά άουτ από το ύψος του πέναλτι), όμως ο ΟΦΗ πήρε προβάδισμα στο 35′. Μετά την εκτέλεση ενός κόρνερ από αριστερά, ο Κοροβέσης έβγαλε τη σέντρα και ο Βουό πετάχτηκε στην πλάτη της άμυνας και με καρφωτή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι «νίκησε» τον Γιαννιώτη, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η αμυντική λειτουργία του Ολυμπιακού ήταν για… κλάματα, καθώς άπαντες «κόλλησαν» στο χορτάρι και ο Ιβοριανός επιθετικός βρέθηκε στην πλάτη των Μεριά και Μιράντα, σκοράροντας με κεφαλιά.

Στο 43′, οι Πειραιώτες είχαν δύο καλές στιγμές: ο Χριστοδουλόπουλος δοκίμασε το δεξί του πόδι από μακρινή απόσταση και ο Στρέζος έπεσε στη δεξιά γωνία, διώχνοντας δύσκολα την μπάλα, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Τσιμίκας σέντραρε από αριστερά και η μπάλα κόντραρε σε αμυνόμενο, προσκρούοντας στο οριζόντιο δοκάρι.

Ήταν φανερό πως από τον Ολυμπιακό έλειπαν ιδέες και φρεσκάδα, την ώρα που οι γραμμές ήταν και αυτές «ασύνδετες». Ο Μαρτίνς προχώρησε σε διπλή αλλαγή με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, με τους Νάτχο και Φετφατζίδη να αντικαθιστούν τους Τουρέ και Καμαρά, αντίστοιχα. Ο Φετφατζίδης πέρασε στο δεξί «φτερό» και ο Ποντένσε μετατοπίστηκε στη θέση του Τουρέ, παίζοντας κοντά στον Γκερέρο. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά με μακρινό σουτ, τη φορά αυτή με τον Γκιλιέρμε, με τον Στρέζο να διώχνει και πάλι ζόρικα την μπάλα. Στο 65′, ο Μάνος αντικατέστησε τον Χριστοδουλόπουλο και ο σχηματισμός διαφοροποιήθηκε πια, καθαρά, σε 4-4-2.

Ο Ολυμπιακός αύξησε απόλυτα την πίεση προς τον αντίπαλο, που περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα και να αναπτυχθεί, έστω στην κόντρα. Οι «ερυθρόλευκοι» δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για γκολ και ιδιαίτερα στο τελευταίο εικοσάλεπτο έκλεισαν τον ΟΦΗ στην περιοχή του, χάνοντας διαδοχικές ευκαιρίες. Στο 71′, ο Φετφατζίδης σέντραρε από δεξιά και ο Γκερέρο, μόνος στο δεύτερο δοκάρι, δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας την κεφαλιά πάνω στον Στρέζο. Ο Νάτχο, ο οποίος απέδειξε ότι έπρεπε να παίξει ως βασικός, είχε δύο καλές στιγμές στο 83′ και το 90’+1′. Στην πρώτη περίπτωση, ο Στρέζος απομάκρυνε την κεφαλιά του, ενώ στη δεύτερη ο Ισραηλινός σούταρε δις, αλλά το πρώτο σουτ βρήκε στον Ποτουρίδη (με τους Πειραιώτες να διαμαρτύρονται για χέρι-πέναλτι) και το δεύτερο κατέληξε άουτ. Στο 90’+3′, ο Ποντένσε πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Ο Ολυμπιακός παρουσίασε ξανά έντονο πρόβλημα στο γκολ και, μοιραία, ηττήθηκε.

MVP: Το πρώτο του γκολ στο φετινό Πρωτάθλημα είχε ως αποτέλεσμα και την πρώτη νίκη του ΟΦΗ σε αυτό. Ο Πατρίκ Βουό κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και με μία καρφωτή κεφαλιά έβαλε την υπογραφή του στη νίκη των Κρητικών.

UP: Ο Μιγκέλ Μεγιάδο είχε «αθόρυβο» ρόλο στη νίκη του ΟΦΗ, αλλά έκανε πολλή δουλειά στη μεσαία γραμμή. Ο Αργεντινός αμυντικός μέσος έβγαλε τρεξίματα και «σκούπισε» αρκετές επικίνδυνες καταστάσεις για την ομάδα του.

DOWN: Το γήπεδο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης» ήταν σχεδόν γεμάτο από οπαδούς και των δύο ομάδων, αλλά δεν ήταν ωραία η εικόνα στα τελευταία λεπτά να πετάγονται από… κάπου μπάλες στον αγωνιστικό χώρο, δυσκολεύοντας αφάνταστα την ομάδα που είχε την κανονική μπάλα στα πόδια των παικτών της.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χαμηλού επιπέδου διαιτησία από τον Αθανάσιο Σέζο (ΕΠΣ Κιλκίς) και τους δύο βοηθούς του, Χρυσούλα Κουρομπύλια (ΕΠΣ Δυτικής Αττικής) και Νικόλαο Δημόπουλο (ΕΠΣ Φλώρινας). «Χάθηκαν» οφσάιντ, πλάγια άουτ, κόρνερ, κάρτες, πέναλτι… Οι «ερυθρόλευκοι» διαμαρτύρονται για πέναλτι στη φάση του πρώτου λεπτού των καθυστερήσεων, όταν ο Νάτχο σούταρε από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα βρήκε στα χέρια του Ποτουρίδη. Από την πρώτη βοηθό Κουρομπύλια υποδείχθηκε μέχρι και οφσάιντ εις βάρος του Ολυμπιακού από γύρισμα αντιπάλου (!), ενώ στο 72′ ο δεύτερος βοηθός Δημόπουλος «ανακάλυψε» οφσάιντ στον Μάνο, ο οποίος έβγαινε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Να σημειωθεί πως λίγο πριν από το 1-0 του ΟΦΗ, ο διαιτητής «αρνήθηκε» φάουλ στον Τσιμίκα, κοντά στη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού. Από την αντεπίθεση αυτή, ξεκίνησε και η φάση του νικητήριου τέρματος των γηπεδούχων. Διαιτησία «εξυγίανσης», δίχως αμφιβολία.

ΓΚΟΛ: 35′ Βουό

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 5′ Πλατέλλας, 63′ Νάστος, 84′ Κυριακίδης, 90’+2′ Μιχόγεβιτς – 15′ Ποντένσε, 53′ Μιράντα, 86′ Γκιλιέρμε

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΟΦΗ (Ν. Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Μιχόγεβιτς, Ποτουρίδης, Κοροβέσης (68′ Κοιλιάρας), Νάστος, Μεγιάδο, Κυριακίδης, Πλατέλλας, Κουτσιανικούλης (77′ Κομεσίδης), Βουό (81′ Αραβίδης).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά (46′ Φετφατζίδης), Ποντένσε, Τουρέ (46′ Νάτχο), Χριστοδουλόπουλος (65′ Μάνος), Γκερέρο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ένας ψυχωμένος ΟΦΗ, «πλήγωσε» με Βουό τον Ολυμπιακό», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.