«Φιλική» νίκη του ΟΦΗ επί της ΑΕΛ

Με γκολ του Νίκου Κοροβέση ο κρητικός σύλλογος επικράτησε 1-0 στο Καρπενήσι

Με γκολ ενός νεοαποκτηθέντος, του Νίκου Κοροβέση, ο ΟΦΗ επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ σε φιλικό προετοιμασίας που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη (25/7) στο Καρπενήσι.

Καλύτερος γενικώς ο κρητικός σύλλογος και ειδικά στην αμυντική του λειτουργία, εν αντιθέσει με τους “βυσσινί” που πάντως είχαν ευκαιρίες στο φινάλε για να αποφύγουν τη δεύτερη ήττα σε τρία ματς.

Καταρχήν, πριν από την έναρξη του ματς τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα των πυρκαγιών στην Αθήνα, ενώ αμφότεροι αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια.

Η ΑΕΛ είχε δύο καλές στιγμές στο ξεκίνημα με Ντέλετιτς και Καρανίκα, έπειτα ο ΟΦΗ απείλησε με φάουλ του Ντίνα, προσπάθεια του Πλατέλλα και μακρινό σουτ του Μεγιάδο.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου άνοιξε το σκορ στο 59′ με ωραίο σουτ του Κοροβέση εντός περιοχής, έπειτα από ασίστ του Νέιρα.

Ο Σαχίτι προσπάθησε να απειλήσει στον Στρέζο σε δύο περιπτώσεις, προτού ο Κοροβέσης χάσει αξιόλογη ευκαιρία για δεύτερο γκολ στο 66′.

Η τελευταία σπουδαία φάση έγινε στις καθυστερήσεις, όταν ο Κάσσος δεν κατάφερε να νικήσει τον Στρέζο με βολέ στην κίνηση.

Οι συνθέσεις:

ΟΦΗ (α’ Ημίχρονο): Σωτηρίου, Κοιλιάρας, Κομεσίδης, Ποτουρίδης, Δεληγιαννίδης, Νάστος, Μεγιάδο, Ντίνας, Σασί, Βουό

ΟΦΗ (β’ Ημίχρονο): Στρέζος, Παπάζογλου, Φάζος, Μπολάκης, Αργυρόπουλος, Παπαστεργιανός, Κυριακίδης, Οικονόμου, Νέιρα, Κουτσιανικούλης, Κοροβέσης

AEΛ: Θεοδωρόπουλος (63′ Σουλούκος), Καρανίκας (68′ Πινακάς), Ζίζιτς (85′ Μπάμης), Μόρας (46′ Γκόλιας), Γκόϊκοβιτς (46′ Γρομητσάρης), Χούμπτσεβ (46′ Κασάδο), Φατιόν (75′ Χαλάτσης), Πέτροβικ (61′ Κάσσος), Μιλοσάβλιεβιτς (46′ Μπάλλας), Ντέλετιτς (61′ Παπαφώτης), Φρίουι (46′ Σαχίτι).

Κι επίσημα στον ΟΦΗ ο Παπάζογλου (pic)

ΠΑΕ ΑΕΛ: «Πενθούμε στον υπέρτατο βαθμό»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Φιλική» νίκη του ΟΦΗ επί της ΑΕΛ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.