Οι Αρκάδες τις εντυπώσεις, οι Περιστεριώτες το «πάνω χέρι» για την 7η θέση (1-1)

Αλώβητος έφυγε από την Τρίπολη ο Ατρόμητος, αποσπώντας πολύτιμο 1-1 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Super League. Οι Αρκάδες ήταν ανώτεροι, προηγήθηκαν, είχαν περισσότερες ευκαιρίες, όμως η ομάδα του Σάββα Παντελίδη κράτησε και τελικά πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη για την 7η θέση. Στους 35 βαθμούς ο Αστέρας, ο οποίος...

Αλώβητος έφυγε από την Τρίπολη ο Ατρόμητος, αποσπώντας πολύτιμο 1-1 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Super League.

Οι Αρκάδες ήταν ανώτεροι, προηγήθηκαν, είχαν περισσότερες ευκαιρίες, όμως η ομάδα του Σάββα Παντελίδη κράτησε και τελικά πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στη μάχη για την 7η θέση.

Στους 35 βαθμούς ο Αστέρας, ο οποίος όμως έχει ματς περισσότερο από τον αντίπαλό του, που πήγε στους 34, ενώ εκκρεμεί και η αναμέτρηση με την Ξάνθη.

Καλό ματς και δύο γκολ στο ημίχρονο
Αρκετά καλό ρυθμό είχε το ματς στο πρώτο μέρος. Ναι μεν δεν υπήρχαν οι πάρα πολλές κλασικές ευκαιρίες εκατέρωθεν, όμως είχαμε διάθεση και τις δύο ομάδες να παίζουν ανοικτά και να κυνηγούν το γκολ.

Ο Ατρόμητος ήταν πιο απειλητικός όμως ο Αστέρας ήταν εκείνος που κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 34΄ ο Λουίς Φερνάντεθ με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον προωθημένοΠασαλίδη, ο οποίος με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0, έχοντας και δόση τύχης (βρήκε τη μπάλα με την κνήμη).

Από την πλευρά τους οι περιστεριώτες λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν μόλις δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Μανούσος (μετά από εξαιρετική πάσα του Κατράνη) ξέφυγε από τον Πασαλίδη βρέθηκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο, αλλά αστόχησε.

Τελικά το κατάφεραν μόλις «πατήσαμε» το 45ο λεπτό. Το 1-1 έκανε με κεφαλιά ο Ρισβάνης, ο οποίος, μετα από την σέντρα του Γκάλο, εκμεταλλευόμενος την κακή έξοδος του Παπαδόπουλου.
Να αναφέρουμε οτι στο 27′ ο Χαρίσης αποχώρησε για τους φιλοξενούμενους λόγω τραυματισμού, με τον Μπαένα να παίρνει τη θέση του.

Το δοκάρι… έσωσε τον Ατρόμητο
Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν πιο πεσμένος στο μεγαλύτερο διάστημα με τον Αστέρα να έχει καλύτερη εικόνα και να φτιάχνει αρκετές φάσεις για γκολ, αλλά να μην τις αξιοποιεί.

Ο Ριέρα, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στο 46′, παραλίγο να βρει δίχτυα, όμως ο Κιβρακίδης απομάκρυνε σωτήρια.

Στο 66′ είχαμε δοκάρι για τον Αστέρα, όταν Τασουλής γύρισε μια μπαλιά που φαινόταν χαμένη και ο Μανδάς, αφού την έστειλε στο δοκάρι, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Μετά το 65′ οι γηπεδούχοι έδειξαν να έχουν περισσότερες δυνάμεις, με τον Ατρόμητο να οπισθοχωρεί, ο οποίος δεν πήρε βοήθεια από τις αλλαγές του.

Ετσι στο 76′ οι Αρκάδες απείλησαν και πάλι όταν ο Ντέλετιτς με μακρινό σουτ ανάγκασε τον Μανδά σε απόκρουση με υπερένταση. Στο ίδιο λεπτό ο Πασαλίδης αστόχησε σε κεφαλιά μόνος του μετά από κόρνερ.

Τελευταία καλή στιγμή για τον Αστέρα στο 87′ όταν μια κεφαλιά του Μπαράλες έφυγε άουτ. Δέκα κίτρινες μοίρασε ο διαιτητής Τσαμούρης, οι δύο στους προπονητές Ράσταβατς και Παντελίδη.

UP: Ο Ατρόμητος άντεξε στην πίεση του Αστέρα στο τελευταίο μισάωρο της αναμέτρησης, ενώ κατάφερε να ισοφαρίσει πριν λήξει το ημίχρονο.

DOWN: Ο Αστέρας σπατάλησε αρκετές ευκαιρίες και στο Β΄ μέρος που είχε το πάνω χέρι δεν μπόρεσε να εκμεταλλευθεί το καλό του διάστημα.

MVP: Ο Ρισβάνης κινήθηκε έξυπνα στη φάση του γκολ και πρόλαβε… όλη την άμυνα των γηπεδούχων, μαζί και τον τερματοφύλακα. Το γκολ που πέτυχε ήταν κομβικής σημασίας καθώς στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του κουράστηκε και γύρισε πίσω.

Σκόρερ: 34′ Πασαλίδης – Ρισβάνης 45′

Κίτρινες: 38′ Μπέλοκ 84′ Πασαλίδης – 7′ Γούτας, 30′ Μανούσος, 39′ Μανούσος, 45′ Μπαένα, 64′ Κατράνης, 72′ Βέλλιος

Κόκκινες:

Διαιτητής: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά), Α’ βοηθός: Σταύρος Σίπκας, Β’ βοηθός: Κωνσταντίνος Κωνστάντιος 4ος: Αλέξανδρος Κατσικόγιαννης VAR: Αθανάσιος Τζήλος AVAR: Χρήστος Τζιώτζιος

Αστέρας (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Ματρικάρντι, Πασαλίδης, Τασουλής, Μπελόκ (90+2′ Αντζουλάς), Μουνάφο (46′ Μπόρχα Φερνάντεζ), Σίτο (46′ Ριέρα), Ντέλετιτς (79′ Τζίμας), Λουίς Φερνάντεθ (87′ Μαρκ. Φερνάντεθ), Μπαράλες.

Ατρόμητος (Παντελίδης): Μανδάς, Γούτας, Ρισβάνης, Μπουσούλατζιτς, Κατράνης (27′ Μπαένα), Γκάλο (86′ Ουμπίδες), Χαρίσης, Κιβρακίδης, Βέλλιος (79′ Γιακουμάκης), Μανούσος (70′ Ενσικουλού), Ανδρούτσος (70′ Ραμπέλο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Οι Αρκάδες τις εντυπώσεις, οι Περιστεριώτες το «πάνω χέρι» για την 7η θέση (1-1)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.