Ιωνικός – Απόλλων Σμύρνης 4-0: Πάρτι στη Νίκαια (Highlights)

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο ο Ιωνικός επικράτησε 3-0 του Απόλλωνα Σμύρνης και έκανε βήμα παραμονής.

Ιωνικός – Απόλλων Σμύρνης: Στεγνό καθάρισμα! Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσε το ματς στη Νίκαια. Μία ομάδα υπήρχε στο γήπεδο, μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και με το ματς στο 3-0 λίγο μετά το μισάωρο, το μόνο που απέμενε ήταν το σφύριγμα της λήξης.

Ο Ιωνικός έδειξε ότι δεν έχει σχέση με τον Απόλλωνα Σμύρνης, επικράτησε με 4-0 πήρε βαθμολογική ανάσα και συνεχίζει. Έκανε πιθανότατα το καλύτερο παιχνίδι του μέσα στη σεζόν και βρίσκεται πια στο +8 από την προτελευταία θέση.

Κιάκος και Μάντζης έπιασαν πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης. Θετικός στην επανεμφάνισή του στην ενδεκάδα ο Τουράμ, ενώ ουδείς υστέρησε. Αντιθέτως, ψάχνεις να βρεις παίκτη των φιλοξενούμενων που στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Μπορεί στη Λαμία ο Απόλλων Σμύρνης να έδειξε ότι έχει σφυγμό, αλλά πολύ γρήγορα επανήλθε στην πραγματικότητα.

Τουράμ και Μάντζης σμπαράλιαζαν από νωρίς την αντίπαλη άμυνα, ενώ πάρτι γινόταν από αριστερά. Από αυτή την πλευρά προέκυψε μόλις στο 8′ το 1-0. Σκόρερ ο Κιάκος από γύρισμα του Βαλεριάνου. Στο 17′ είχε δοκάρι ο Σάντσες και ένα λεπτό αργότερα έγινε το 2-0. Οι δύο φορ των γηπεδούχων άλλαξαν την μπάλα και ο Κιάκος τελείωσε τη φάση υποδειγματικά.

Ο Απόλλων Σμύρνης δεν υπήρχε στο γήπεδο. Μόνος του πάλευε ο Ιωαννιδης χωρίς το παραμικρό στήριγμα δίπλα του. Στο μισάωρο οι τελικές ήταν 8-1 και δύο λεπτά μετά ήρθε το 3-0. Σκόρερ ο Μάντζης από ασίστ του Τουράμ. Η κατηφόρα συνεχίστηκε για την «Ελαφρά Ταξιαρχία» με αποτέλεσμα ο Τζανλούκα Φέστα να κάνει αλλαγή πριν το ημίχρονο! Κάπως βελτίωσε την κατάσταση αυτό, αν και ο Γιαννιώτας δεν έκρυψε τη δυσαρέσκειά του βγαίνοντας.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικό. Αυτό «κλείδωσε» μετά από το χαμένο πέναλτι του Ιωαννίδη, που είχε κερδίσει ο ίδιος, στο 58′. Λίγο νωρίτερα ο Ραΐλι πήγε να βάλει απίθανο αυτογκόλ και η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Ο τελευταίος αποβλήθηκε στο 65′ και στη συνέχεια έγιναν αλλαγές και συντήρηση δυνάμεων.

Ακόμη και έτσι ο Ιωνικός έβγαλε φάσεις. Είχε 1-2 καλές στιγμές και το γκολ στο 88′. Αυτό ήταν και το κερασάκι στην τούρτα. Ο Ντάλσιο με μία σουτάρα έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι και κάπως έτσι έπεσε η αυλαία.

Ιωνικός – Απόλλων Σμύρνης: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ενδεχομένως να έκανε και το καλύτερο παιχνίδι του από τη στιγμή που ήρθε στην Ελλάδα. Ο Γιάννης Κιάκος με τα δύο δικά του τέρματα υπέγραψε τη νίκη του Ιωνικού και εξελίχθηκε στον μεγάλο πρωταγωνιστή του αγώνα.

UP: Επέστρεψε στα πάτρια εδάφη και με το καλημέρα βοηθάει. Ο Βασίλης Μάντζης  για ένα ακόμη ματς ήταν πολύ καλός. Δικό του το τρίτο γκολ, ενώ έχει και την ασίστ στο δεύτερο. Προσθέστε σε αυτά και την κερδισμένη αποβολή του Ραΐλι.

DOWN: O Αντίλ Ραΐλι έπαιξε για πρώτη φορά βασικός μετά την περσινή πρεμιέρα, όταν είχε πάθει ρήξη χιαστού. Στο τρίτο γκολ όλα ξεκινούν από τη λάθος πάσα του και στο δεύτερο δεν μπορεί να περιορίσει τον Μάντζη. Η αλήθεια είναι πως έκανε διαγωνισμό με τον Ντομίνγκες για το ποιος ήταν χειρότερος. Κέρδισε τελικά ο Μαροκινός γιατί προσέθεσε στο ενεργητικό του και μία αποβολή. Λίγο έλειψε να σημειώσει και ένα αυτογκόλ.

ΓΚΟΛ: 8′ και 18′ Κιάκος, 32′ Μάντζης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Άρχων της αναμέτρησης ήταν ο Τάσος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου). Σε τέτοια ματς δεν μπορεί κανείς να σταθεί στον ρέφερι. Η πιο σημαντική στιγμή είναι το πέναλτι που δίνει στον Απόλλωνα. Σωστά πράττει, ενώ ορθώς ακυρώνεται το γκολ του Τσιλούλη μετά. Χρειάστηκε, βέβαια, το VAR, όπως το χρειάστηκε και για την αποβολή του Ραΐλι.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 26′ Ρομαό, 75′ Μύγας – 20′ Φατιόν

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 65′ Ραΐλι

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι (81′ Βαφέας), Σάντσες, Βαλεριάνος, Κιάκος (77′ Μάναλης), Ντάλσιο, Άοσμαν (81′ Τσιριγώτης), Τουράμ (77′ Γκοτσούλιας), Μάντζης (84′ Πλατέλλας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τζιανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Ραΐλι, Ντομίνγκες, Φατιόν (46′ Τσιμπσά), Παπαγεωργίου, Βιτλής, Σλίβκα, Μαρτίνεζ (46′ Τσιλούλης), Γιαννιώτας (38′ Κάστρο), Παμλίδης (81′ Ντάουντα), Ιωαννίδης (74′ Γιακιμόφσκι).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ιωνικός – Απόλλων Σμύρνης 4-0: Πάρτι στη Νίκαια (Highlights)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.