Ιωνικός – Ατρόμητος 2-1: Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη! (vids)

Ιωνικός - Ατρόμητος: Ματσάρα με γκολάρες, δοκάρια και μεγάλο νικητή τον Ιωνικό, στη Νεάπολη!

Ιωνικός Ατρόμητος: Πάρτι ο Ιωνικός στο πρώτο ημίχρονο. Αλλού, αλλά άντεξε στο δεύτερο και «δίπλωσε» τις νίκες του κόντρα στον Ατρόμητο που θα μπορούσε και ίσως άξιζε, να πάρει κάτι παραπάνω.

Ιωνικός – Ατρόμητος 2-1: Πρόωρο ντέρμπι παραμονής στη Νεάπολη και το πήρε ο Ιωνικός. Στο +7 οι Νικαιώτες από την ομάδα των Δυτικών προαστίων που όπως πάει το πράγμα θα… παλέψει πλέον με τον Απόλλωνα Σμύρνης για τη θέση στο μπαράζ παραμονής.

Χωρίς Ρομαό και Τουράμ ο Ιωνικός, με τον Μάντζη να ξεκινάει βασικός στην αναμέτρηση της Νεάπολης. 11αδάτος και ο Καμπράλ που δεν αγωνίστηκε κόντρα στον Παναθηναϊκό την προηγούμενη αγωνιστική.

Χωρίς ακόμα να γνωρίζει τα ονόματα των συμπαικτών του, ο Ντάριν Ροτάριου πήρε φανέλα βασικού από τον Κρις Κόουλμαν στη Νίκαια. Νέα πρόσωπα στην 11άδα του Ατρομήτου, ο Κιβρακίδης αντί του Βασιλαντωνόπουλος και ο Σάλομον στη θέση του Καρτάλη.

Περιστέρι – Νίκαια, δύο γκολ δρόμος!

Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Οπως και στο ματς του πρώτου γύρου, ο Ιωνικός είναι εκείνος που φτάνει στο γκολ και μάλιστα δύο φορές, παίρνοντας πολύ ισχυρό προβάδισμα, απέναντι σε έναν Ατρόμητο που έδειξε να θέλει, αλλά ήταν ξεκάθαρο οτι δεν μπορούσε. Απέναντι στους Νικαιώτες που τουλάχιστον έδειχναν να το θέλουν περισσότερο και να μην το… διαπραγματεύονται!

Κρύο, υγρασία και τίποτα παραπάνω στο πρώτο ημίωρο στο ματς. Στο 33′ όλα αλλάζουν! Ο Κάνιας σημειώνει ένα φοβερό γκολ, με τον Γιαννιώτη να μην μπορεί να κάνει τίποτα και ο Ιωνικός στη πρώτη του τελική στην εστία, ανοίγει το σκορ!

Έξι λεπτά αργότερα ο Λένις «κολλάει» και το δεύτερο. Με τη… δεύτερη, αλλά με τους κυανόλευκους απλά να τον κοιτάνε, θα είχε σίγουρα και τρίτη και τέταρτη. Αλλά δεν χρειάστηκαν. Φάουλ του Άοσμαν, κεφαλιά ασίστ Κάνιας, αμαρκάριστος Λένις, αποκρούει το πρώτο ο Γιαννιώτης, γκολ το δεύτερο και 2-0 ο Ιωνικός!

Κατηφόρα στο δεύτερο, σκοράρει ο Ατρόμητος, αντέχει ο Ιωνικός!

Οι γηπεδούχοι… άργησαν να βγουν στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ατρόμητος δημιουργεί την πρώτη του καλή ευκαιρία στο 47′, όταν απο τη σέντρα του Καστεγιάνο, ο Ροτάριου που πρόλαβε τον Βαλεριάνο, σούταρε από καλή θέση, αλλά η μπάλα κατέληξε σε μια διαφημιστική πινακίδα, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Κακή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων στο 62′, ο … στρώνει στον Σάλομον με τον μέσο του Ατρομήτου να σουτάρει και να σκοράρει για το 2-1.

Ο… κατήφορος στη Νεάπολη συνεχίζεται και δύο λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος αγγίζει την ισοφάριση, αλλά ο Χουτεσιώτης κάνει την απόκρουση του αγώνα στο σουτ του Κουλούρη!

Η εικόνα του ματς έχει αλλάξει άρδην στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος έχει τελική σχεδόν σε κάθε επίθεση που κάνει, αλλά λίγο πάνω, λίγο δεξιά, λίγο αριστερά, η μπάλα δεν μπαίνει μέσα. Ο Ιωνικός αν και τα έχει χαμένα στην επανάληψη, μένει «στεγνός» από την καταιγίδα που έπεσε στο πρώτο μισό του δευτέρου ημιχρόνου και προσπαθεί να απειλήσει ξανά, κρατώντας μακριά από την εστία του Χουτεσιώτη τους αντιπάλους του.

Το καταφέρνει σε μεγάλο βαθμό, με εξαίρεση τη τελευταία φάση του αγώνα. Στο 93′ ο Ατρόμητος έχει δοκάρι με τον Ναμπί, η μπάλα σύμφωνα και με τον VAR δεν πέρασε τη γραμμή, το 2-1 δεν αλλάζει, με τον Ιωνικό να παίρνει μια μεγάλη νίκη.

Ιωνικός – Ατρόμητος – Η κάρτα του αγώνα

Mvp: Χοσέ Αλμπέρτο Κάνιας. Ο Ισπανός βάζει γκολάρα στο 33′, με τον Γιαννιώτη απλά να μην μπορεί να κάνει το οτιδήποτε.

Up: Λευτέρης Χουτεσιώτης. Η απόκρουση στο σουτ του Κουλούρη στο 62′, απλά δεν… υπάρχει!

Down: Η άμυνα του Ατρομήτου στο 39′. Ο Λένις μόνος του με τους κυανόλευκους να τον μαρκάρουν με τα… μάτια, κάνει δύο τελικές, ο Γιαννιώτης βγάζει την πρώτη, αλλά δεν μπορεί να κάνει πολλά πράγματα στη δεύτερη!

Διαιτητής: Nίκολα Ντομπάνοβιτς.

Σκόρερ: 33′ Κάνιας, 39′ Λένις – 62′ Σάλομον

Κίτρινες: 44′ Κάνιας, 80′ Κιάκος – 35′ Μπετινέλι, 70′ Κουλούρης

Κόκκινες: –

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Τσιγκρίνσκι, Σάντσες, Βαλεριάνος, Κάνιας, Ντάλσιο, Λενίς (88′ Βαφέας), Καμπράλ (86′ Πογκοσιάν), Αοσμαν (75′ Κιάκος), Μάντζης (75′ Μάναλης).

Ατρόμητος (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Στρούγγης (46′ Χατζηισαϊας), Γκαλβάο, Καστεγιάνο, Χαρίσης (85′ Έρλινμαργκ), Ντένιτς (46′ Ναμπί), Σάλομον, Μπεντινέλι (89′ Τζαβίδας), Ροτάριου (75′ Νταβιώτης), Κουλούρης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ιωνικός – Ατρόμητος 2-1: Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!