Ιωνικός – Λαμία 1-2: Πρώτη νίκη δια πυρός και σιδήρου! (vids)

Πρώτο φετινό τρίποντο για τη Λαμία (2-1). Πάλεψε παρά τις αντιξοότητες ο Ιωνικός αλλά πέρα από τις εντυπώσεις, η προσπάθεια του δεν είχε κάποιο βαθμολογικό αντίκρυσμα.

Ιωνικός Λαμία: Κάλλιο αργά παρά… αργότερα! Πρώτη νίκη για τη Λαμία απέναντι σε έναν Ιωνικό που έπαιξε με 10′ για 70 λεπτά, έχασε με τραυματισμό και τον Τσιγκρίνσκι στο 45′, αλλά το πάλεψε, όσο δεν πήγαινε!

Η Λαμία άργησε λίγο, αλλά κέρδισε. Τυχερή δεν μπορεί να πει κανείς οτι στάθηκε στη Νίκαια για να φτάσει στο διπλό. Ο Ιωνικός ήταν ο άτυχος της υπόθεσης. Οι Νικαιώτες έμειναν με 10′ (αποβολή Ντάλσιο) στο 20′, έχασαν και τον Τσιγκρίνκι με τραυματισμό, το πάλεψαν, αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα.

Έτσι ξεκίνησαν…

Με Κάνιας βασικό και Ντάλσιο εξτρέμ αντί του Ματσούκα, η 11άδα που παρέταξε ο Δημήτρης Σπανός. Αλχημείες από Μιχάλη Γρηγορίου που για ένα ακόμα ματς δεν έχει αμυντικό χαφ. Ο Μπεχαράνο μπήκε μεν αποστολή, αλλά για μπει στο κλίμα και όχι για να αγωνιστεί αφού δεν είναι έτοιμος. Μαζουλουξής δίπλα στον Νούνιες και Γκόλεμιτς στο κέντρο της άμυνας, δίπλα στον Αντέτζο. Δύο ακόμα νέα πρόσωπα στην 11άδα της Λαμίας. Ο Καραμάνος σε ρόλο εξτρέμ αντί του Μανουσάκη και ο Γκαραβέλης στη θέση του Σαράνοφ κάτω από τα γκολπόστ.

Και πέναλτι και αποβολή και 1-0 η Λαμία!

Στο 21′ αλλάζουν όλα. Τόσο το 0-0, όσο και οι αριθμητκές ισορροπίες. Ο Ντάλσιο κάνει χέρι πριν ο Μανουσος σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, ο Γκορτσίλας δεν το βλέπει αρχικά, αλλά μετά από ανασκόπηση της φάσης, αποβάλλεται και ο Μανούσος ευστοχεί από την άσπρη βούλα για το 1-0 υπέρ της Λαμίας!

Ο Άοσμαν… ταλαιπωρεί και ισοφαρίζει!

Με παίκτη λιγότερο ο Ιωνικός, αλλά βρίσκει τον τρόπο και απειλεί με μια εξαιρετική ενέργεια του Άοσμαν στο 33′, στέλνοντας τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Γκαραβέλη.
Τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο Ισραηλινός… ταλαιπωρεί ξανά τον Γκόλεμιτς, αλλά αυτή τη φορά σημαδεύει σωστά και φέρνει το ματς στα ίσια. Το αριθμητικό μειονέκτημα των γηπεδούχων δεν φαίνεται στο χορτάρι!

Λείπει ο Τσιγκρίνσκι «χορεύει» ο Γκόλεμιτς και 1-2!

Μετά τον Ντάλσιο, ο Σπανός χάνει και τον Τσιγκρίνσκι. Ο στόπερ του Ιωνικού τραυματίζεται στο τελευταίο δευτερόλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και γίνεται αναγκαστική αλλαγή. Βρίσκει και… κάνει η Λαμία μετά την αλλαγή του Ουκρανού και στην πρώτη στημένη μπάλα του δευτέρου ημιχρόνου (55′), παίρνει εκ νέου το προβάδισμα με κεφαλιά του Γκόλεμιτς που εξιλεώνεται για το λάθος του στη φάση της ισοφάρισης.

Η Λαμία ψάχνει και τρίτο γκολ για να αποφύγει νέες… περιπέτειες. Την… σπαταλάει όμως ο Μανούσος στο 58′ «σημαδεύοντας» τα πόδια του Χουτεσιώτη. Χωρίς ουσιαστικό κέρδος και το σουτ του Ρόμανιτς στο 60′!
Στο ίδιο λεπτό απειλεί για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ιωνικός, αλλά το τελείωμα του Μάναλη από το ύψος του πεναλτι δεν ήταν το καλύτερο δυνατό.

Οι γηπεδούχοι εμφανίζουν σημάδια κόπωσης στη συνέχεια, αυτό κάνει πιο διαχειρίσιμη την κατάσταση για τους φιλοξενούμενους που έστω και δύσκολα, αφού δέχονται αρκετή πίεση στο τελευταίο 10λεπτο,  κράτανε το 2-1 μέχρι το τέλος.

Ιωνικός – Λαμία – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Δεν έκανε καμιά ματσάρα ο Βλάντιμιρ Γκόλεμιτς για να είμαστε δίκαιοι. Αμυντικά ήταν μετριότατος. Χάνει και τη μπάλα στο γκολ της ισοφάρισης. Παίρνει τον τίτλο του πολυτιμότερου επειδή πέτυχε το νικητήριο γκολ. Γκολ που έδωσε το πρώτο τρίποντο στη Λαμία.

UP: Ο Ντάνι Μπεχαράνο. Χωρίς κάποιο αγωνιστικό λόγο. Ο Βολιβιανός μέσος μπήκε στο ματς στο 68′ επιστρέφοντας στους αγωνιστικούς χώρους, μετά το σοβαρό τροχαίο που είχε την 26η Ιουλίου.

DOWN: Ντάλσιο. Ο μέσος του Ιωνικού βάζει το χέρι του στο 13′ κάνει πέναλτι που γίνεται γκολ και αποβάλλεται, αφήνοντας την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στάθης Γκορτσίλας.Ο Μακεδόνας ρέφερι δεν είδε το χέρι του Ντάλσιο στο 15′. Ο Τζήλος άργησε να του πει να σταματήσει το παιχνίδι σε νεκρή ζώνη, αλλά έστω και καθυστερήμενα, το λάθος διορθώθηκε. Ο μέσος του Ιωνικού αποβλήθηκε (στέρηση προφανούς ευκαιρίας) και το πέναλτι καταλογίστηκε.

ΣΚΟΡΕΡ: 36′ Άοσμαν – 21′ Μανούσος, 55′ Γκόλεμιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – 52′ Μαρτίνεθ, 83′ Γκόλεμιτς, 85′ Kαραμάνος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 17′ Ντάλσιο

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας (76′ Κωνσταντινίδης), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι (46′ Βαφέας), Σάντσες (90′ Μπουένο), Ρομαό, Ντάλσιο, Άοσμαν, Κάνιας (76′ Μπάσα), Καμπράλ (35′ Μάναλης), Τουράμ.

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Βύντρα, Αντέτζο, Μαζουλουξής, Μαρτίνεθ, Γκόλεμιτς, Νούνιες (90′ Σκόνδρας), Τιρόνε (69′ Μανουσάκης), Καραμάνος, Ρόμανιτς (88′ Aραμπούλι), Μανούσος (68′ Μπεχαράνο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ιωνικός – Λαμία 1-2: Πρώτη νίκη δια πυρός και σιδήρου! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!