Ιωνικός – Ολυμπιακός 0-3: Ο Βατσλίκ έδειξε το δρόμο στους Αγκιμπού, Τικίνιο, Μασούρα (vids)

Δέκα μήνες αήττητος ο Ολυμπιακός μετά και το πέρασμα από τη Νίκαια, όπου ο Τόμας Βατσλίκ ήταν καθοριστικός, όσο και ο Αγκιμπού Καμαρά που έβαλε γκολάρα.

Ιωνικός – Ολυμπιακός: Τα 27 σερί ματς αήττητος έφτασε ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα με το 3-0 μέσα στη Νίκαια, έχοντας πρωταγωνιστές τους Βατσλίκ, Αγκιμπού Καμαρά, Τικίνιο και Γιώργο Μασούρα.

Ιωνικός – Ολυμπιακός: Τους δέκα μήνες αήττητος συμπληρώνει ο Ολυμπιακός στην Super League. Τελευταία ήττα στην Τούμπα στις 11 Απριλίου με 2-0 από τον ΠΑΟΚ. Από εκεί και μετά τρέχει αήττητο 27 αγώνων. Τελευταίο του θύμα ο Ιωνικός, για την 22η αγωνιστική. Με τον Τόμας Βατσλίκ να δείχνει τον δρόμο στους Αγκιμπού Καμαρά, Τικίνιο. Μασούρα.

Στο κακό του πρώτο ημίχρονο ο πρωταθλητής Ελλάδας είχε τον Βατσλίκ να τον κρατάει όρθιο. Πέντε οι σωτήρες επεμβάσεις του. Παράλληλα ο Αγκιμπού Καμαρά έβαλε γκολάρα για το 0-1 στο 24′. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς γύρισε το σύστημα σε 4-3-3, οι ερυθρόλευκοι διορθώθηκαν αμυντικά και δύο γρήγορα γκολ από Τικίνιο (56′), Μασούρα (58′) καθάρισαν τη νίκη.

Ιωνικός – Ολυμπιακός: Η τακτική προσέγγιση από Σπανό και Μαρτίνς

Ο Δημήτρης Σπανός εμπιστεύθηκε το σύστημα 4-5-1. Κάτι λογικό, αφού ήθελε να γεμίσει τους χώρους έξω από τη μεγάλη περιοχή της ομάδας του. Για να μπορέσει ο Ιωνικός να κλείσει διαδρόμους και να αντέξει στην πίεση. Με τους έμπειρους Τσιγκρίνσκι, Ρομαό να ήταν τα δύο από τα τρία στόπερ. Παράλληλα είχε τους Άοσμαν, Λένις στα άκρα για τις αντεπιθέσεις.

Ο Ολυμπιακός του Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με σύστημα 4-2-3-1. Για δεύτερο σερί ματς. Και σε σχέση με το ματς που προηγήθηκε απέναντι στον Παναιτωλικό, υπήρξαν δύο αλλαγές σε πρόσωπα. Δεν ξεκίνησαν οι Μπουχαλάκης, Ελ Αραμπί με τους Μ. Καμαρά (γύρισε από τιμωρία), Τικίνιο να παίρνουν τις θέσεις τους αντίστοιχα.

Η γκολάρα του Αγκιμπού Καμαρά

Το πρώτο 45λεπτο ήταν άκρως θεαματικό. Ο Ολυμπιακός είχε ακυρωθέν γκολ του Τικίνιο (3′). Αλλά προηγήθηκε στο 24′ με γκολάρα του Αγκιμπού Καμαρά.

Ιωνικός – Ολυμπιακός: Σόου από τον Βατσλίκ

Για να φτάσει όμως να μείνει έτσι το σκορ μέχρι την ολοκλήρωση του έβαλε το χεράκι του ο Τόμας Βατσλίκ. Ούτε μία, ούτε δύο, αλλά πέντε ήταν οι σωτήριες επεμβάσεις του. Η αρχή έγινε στο 15′ με τον Λένις να βγαίνει τετ α τετ και τον Βατσλίκ να αποκρούει.

Στο 18′ ο Λαλά δεν βρήκε την μπάλα, σε παράλληλα σέντρα του Λένις και ο επερχόμενος Άοσμαν δεν έκανε καλά το πλασέ του.

Ο Ιωνικός απείλησε στο 33′ όταν Ντάλσιο έκανε το σουτ και ο Βατσλίκ έδιωξε ξανά σωτήρια.

Και το αποκορύφωμα ήταν στο 44′. Ο Μαντζης βγήκε φάτσα με τον Τσέχο τερματοφύλακα. Έκανε το σουτ αλλά έδιωξε ξανά ο γκολκίπερ των πρωταθλητών. Η μπάλα πήγε στον Κιάκο που σούταρε για να διώξει εκ νέου.

Πέντε τελικές ο Ιωνικός

Γενικά ο Ολυμπιακός είχε μεγάλες αποστάσεις στην αμυντική του λειτουργία. Και για μια ακόμα φορά δεν υπήρξε καλή συνεργασία της αμυντικής του τετράδας. Να σημειωθεί ό,τι προς το φινάλε αποχώρησε με πρόβλημα στον προσαγωγό ο Γκάρι Ροντρίγκες.

Ο Ιωνικός από την μεριά του έπαιξε κλειστά και πήγε να κάνει ζημιά από τις αντεπιθέσεις, βρίσκοντας όλους τους διαδρόμους που άφηνε ο αντίπαλος. Με αποτέλεσμα να είχε 5 τελικές (όλες στην εστία) και ο Ολυμπιακός μόλις 2, η μία στην εστία που ήταν το γκολ.

Ιωνικός – Ολυμπιακός: Η αλλαγή του Μπουχαλάκη

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Πέδρο Μαρτίνς έβγαλε τον Βαλμπουενά κι έβαλε στην θέση του τον Ανδρέα Μπουχαλάκη. Κι έτσι άλλαξε το σύστημα σε 4-3-3. Ο Ολυμπιακός ήταν πιο προσηλωμένος αμυντικά.

Ιωνικός – Ολυμπιακός: Δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά

Παράλληλα αύξησε την πίεση επιθετικά. Και κατάφερε να βρει δύο γκολ μέσα σε δύο λεπτά. Στο 53′ ο Εμβιλά βρήκε τον Μασούρα στη μεγάλη περιοχή. Εκείνος κράτησε μπάλα και πήγε να γυρίσει για να σουτάρει με τον Ρομαό να τον ανατρέπει. Ο Μανούχος έδωσε το πέναλτι. Το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Τικίνιο στο 56′.
Και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ο Ολυμπιακός έκανε το 3-0. Ο Μασούρας στο 58′ πήρε την μπάλα από πλάγια δεξιά. Έκανε το φαλτσαριστό πλασέ για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Από εκεί και μετά το παιχνίδι δεν είχε κάτι να προσφέρει. Ο Ιωνικός δεν μπορούσε να κάνει κάτι. Κι έτσι ο Σπανός έκανε αλλαγές δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε πιο νεαρά παιδιά. Οι Πειραιώτες απόι την μεριά τους έριξαν στροφές. Και με κατοχή μπάλας περίμεναν την το σφύριγμα της λήξης.

Δείτε ΕΔΩ το live της αναμέτρησης.

ΙΩΝΙΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Η ταυτότητα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 24′ Αγκιμπού Καμαρά, 56′ πεν. Τικίνιο, 58′ Μασούρας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 36′ Τσιγκρίνσκι, 89′ Τσιριγώτης – 31′ Τικίνιο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Τόμας Βατσλίκ έκανε πέντε σωτήριες επεμβάσεις και κράτησε όρθιους τους ερυθρόλευκους στο κακό τους πρώτο ημίχρονο. Γιατί αν είχε μπει κάποιο γκολ κανείς δεν μπορούσε να γνωρίζει τι θα συνέβαινε στην πορεία. Για τον Τσέχο τερματοφύλακα ήταν το δεύτερο σερί ματς που δείχνει εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο.

UP: Ο Αγκιμπού Καμαρά ήταν καθοριστικός. Με την γκολάρα που έβαλε στο πρώτο ημίχρονο άνοιξε το σκορ. Και κατάφερε να διώξει το άγχος από τους συμπαίκτες του και να βάλει το νερό στο αυλάκι. Μαζί του στους πρωταγωνιστές και ο Γιώργος Μασούρας.

DOWN: Λάθος για τον Ρομαό να βάλει άτσαλα το πόδι του πάνω στον Μασούρα και να κάνει πέναλτι. Το χρονικό σημείο ήταν κομβικό και αποδείχθηκε πως ήταν και μοιραίο αυτό που έκανε.

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Τσιγκρίνσκι (79′ Τσιριγώτης), Σάντσες, Ρομαό, Ματσούκας (90′ Γιογκοσιάν), Κιάκος, Κάνιας, Ντάλσιο, Λένις (79′ Μαχαίρας), Άοσμαν, Μάντζης (79′ Μάναλης).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς (83′ Μπα), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (66′ Ονιεκούρου), Μ. Καμαρά, Βαλμπουενά (46′ Μπουχαλάκης), Γκ. Ροντρίγκες (43′ Μασούρας), Αγκ. Καμαρά, Τικίνιο (66′ Ελ Αραμπί).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ιωνικός – Ολυμπιακός 0-3: Ο Βατσλίκ έδειξε το δρόμο στους Αγκιμπού, Τικίνιο, Μασούρα (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!