Ιωνικός – Παναιτωλικός 3-1: Πρώτοι και αήττητοι οι Νικαιώτες! (highlights)

Ιδανικό φινάλε για τον Ιωνικό, 3-1 τον Παναιτωλικό και κορυφή στα play out.

Ιωνικός Παναιτωλικός 3-1: Νίκη και πρώτη θέση στα play out για την ομάδα της Nίκαιας!

Ιωνικός – Παναιτωλικός: Mια εξαιρετική χρονιά, ολοκληρώθηκε ιδανικά στη Νεάπολη. Ο Ιωνικός επικράτησε 3-1 του Παναιτωλικού που είχε ισοφαρίσει προσωρινά με Καρέλη και έκλεισε αήττητος και πρώτος το μίνι πρωτάθλημα των play out.

Με νέα πρόσωπα στο τελευτάιο τους παιχνίδι και οι δύο ομάδες. Ο Δημήτρης Σπανός παρέταξε τον Ιωνικό με τον Χριστοδούλη στο τέρμα, τους Ρομαό, Σάντσες, Τσιγκρίνσκι στόπερ, Μύγα δεξιά, τον Βαλεριάνο αριστερά, Πογκοσιάν, Κάνιας, Ντάλσιο στον άξονα και τους Λένις, Τουράμ δίδυμο στην επίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι με Ανέστη κάτω από τα γκολπόστ, Αποστολάκη, Λάρσον, Κορνέλιους, Περέιρα στην άμυνα, Φλόρες, Αντούνες στη μεσαία γραμμή, Μόρσεϊ, Νταγκό στα άκρα και τον Ντουάρτε πίσω από τον Βέργο.

Toυ Ντάλσιο μετράει, του Βέργου όχι!

Χωρίς ενδιαφέρον μαθηματικό, αλλά και χωρίς σκοπιμότητες το ματς στη Νίκαια. Ανοιχτό, με τις δύο ομάδες να θέλουν να κλείσουν θετικά τη σεζόν και να σκοράρουν αμφότερες πριν συμπληρωθεί το πρώτο 15λεπτο. Το γκολ του Ντάλσιο στο 9′ μέτρησε κανονικά, ενώ εκείνο του Βέργου πέντε λεπτά αργότερα ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μέσω VAR.

Αδιάφορο, αλλά με πολύ ένταση!

Δεν έλλειψαν οι «κοκορομαχίες» στο παιχνίδι, παρά το γεγονός οτι δεν είχε το παραμικρό βαθμολογικό ενδιαφέρον. Η… φωτιά ξεκίνησε από τους Νταγκό και Ρομάο και λίγο αργότερα επεκτάθηκε και με άλλους ποδοσφαιριστές να πιάνονται στα χέρια και τον διαιτητή Μαλούτα να βγάζει τέσσερις κίτρινες κάρτες σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων!

Δοκάρι ο Παναιτωλικός!

Το ματς παραμένει με τη μπάλα να… ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές, με τους Αγρινιώτες να αγγίζουν το γκολ αρχικά με την κεφαλιά του Βέργου, στη συνέχεια με τον Λάρσον και να τριτώνει με το δοκάρι του Βέργου στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά να μην ισοφαρίζουν!

Πρώτη επαφή και γκολ ο Καρέλης!

Ο Αναστασίου αποσύρει τον εκνευρισμένο Νταγκό παιρνόντας στον αγωνιστικό χώρο τον Καρέλη, ο οποίος είχε σκοράρει και στο ματς των δύο ομάδων στη Νεάπολη στη regular season. 90′ δευτερόλεπτα χρειάστηκε ο επιθετικός του Παναιτωλικού να το επαναλάβει, σκοράροντας στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα.

Ο Ιωνικός ψάχνει και δεύτερο γκολ για να ανέβει πρώτος στα play out, απειλεί στη συνέχεια αλλά ο Ανέστης κρατάει το 1-1 αρχικά στο σουτ του Λενίς και στη συνέχεια του Πογκοσιάν.

Πρώτη επαφή ασίστ και μετά και γκολ ο Μάντζης!

Ο Μάντζης που μπήκε στο 61′ στη θέση του Πογκοσιάν δεν σκόραρε, όπως ο Καρέλης νωρίτερα, αλλά στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, έδωσε ασίστ στον Τουράμ για το 2-1 του Ιωνικού που πήρε ξανά προβάδισμα στο σκορ! Οι γηπεδούχοι αγγίζουν και τρίτο γκολ, αλλά και πάλι ο Ανέστης λέει «όχι» στο σουτ του Βαλεριάνου.

Ο Ανέστης δεν μπόρεσε να πει «οχι» και στο τελείωμα του Μάντζη στο 86′, με τον πρώτο σκόρερ του Ιωνικού να γράφει το τελικό 3-1 στη Νεάπολη.

Ιωνικός – Παναιτωλικός – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Αναμφίβολα, man of the match o Βασίλης Μάντζης. Ο φορ του Ιωνικού μπήκε στο 1-1, στην πρώτη του επαφή έδωσε ασίστ στον Τουράμ και σκόραρε και το τρίτο γκολ των Νικαιωτών.

UP: Ο Ιωνικός ήταν η ευχάριστη έκπληξη των play out. Οι Νικαιώτες ολοκλήρωσαν αήττητοι το μίνι πρωτάθλημα με απολογισμό πέντε νίκες και δύο ισοπαλίες!

DOWN: Σε ένα παιχνίδι χωρίς να διακυβέβεται το παραμικρό, ο Νταγκό ήταν αδικαιολόγητα εκνευρισμένος και εκτός παιχνιδιού. Ο Αναστασίου τον άλλαξε στο ημίχρονο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλλιώς θα το περιμένε το ματς ο Μαλούτας. Είχε αρκετή ένταση και χρειάστηκε να κάνει χρήση της κάρτας του. Το γκολ του Βέργου στο 14′ ήταν οριακά οφσάιντ το οποίο αρχικά δεν καταλογίστηκε από τον α’ βοηθό Mαυρουδή.

ΣΚΟΡΕΡ: 9′ Ντάλσιο, 61′ Τουράμ, 86′ Μάντζης – 47′ Καρέλης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 34′ Βαλεριάνος, 34′ Ρομαό – 34′ Νταγκό, 34′ Φλόρες

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χριστοδούλης, Ρομαό, Σάντσες, Τσιγκρίνσκι, Μύγας (89′ Γκοτσούλιας), Βαλεριάνος (90′ Κιάκος), Πογκοσιάν (61′ Μάντζης), Κάνιας, Ντάλσιο, Λένις (90+1′ Καμπράλ), Τουράμ (84′ Πλατέλλας).

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Αποστολάκης, Λάρσον (88′ Μπακαδήμας), Κορνέλιους, Περέιρα, Φλόρες (84′ Μπελεβώνης), Αντούνες, Μόρσεϊ (88′ Μπαρμπόσα), Νταγκό (46′ Kαρέλης), Ντουάρτε (84′ Λιάβας), Βέργος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ιωνικός – Παναιτωλικός 3-1: Πρώτοι και αήττητοι οι Νικαιώτες! (highlights)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!