Ιωνικός – Βόλος 1-1: Ματσάρα και βαθμός με Ορός

Ο Ιωνικός ήταν για ένα ακόμη ματς αρκετά καλός, αλλά ο Βόλος πήρε την ισοπαλία ισοφαρίζοντας λίγο πριν το φινάλε σε 1-1.

Από τα καλύτερα ματς της φετινής Super League 1 ήταν έως τώρα το ΙωνικόςΒόλος. «Γεμάτος» αγώνας που το 1-1 είναι μάλλον φτωχό. Καλός ρυθμός, φάσεις και δύο ομάδες που το πάλεψαν όσο μπορούσαν.

Μπορεί θεωρητικά να είναι αμυντικογενής ομάδα ο Ιωνικός και ο Βόλος να παίζει επιθετικά, αλλά σε αυτό το παιχνίδι και οι δύο έβγαλαν επιθετικές αρετές. Φάσεις υπήρχαν εκατέρωθεν και οι περισσότερες ήταν για τους γηπεδούχους. Με νίκη θα έμπαιναν στην εξάδα, αλλά λογάριαζαν χωρίς τον Ορός.

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι ο Ιωνικός. Στα πρώτα λεπτά πήγαινε κυρίως από τα αριστερά και η μεγάλη φάση του 20λεπτου ήταν ένα καλό σουτ του Άοσμαν. Ο Σύριος έψαξε ένα ακόμη γκολ, αλλά δεν το βρήκε σε μία εμφάνιση όχι τόσο κοντά στα στάνταρ του έστω και εάν μοίρασε μία ασίστ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν ένα σουτ εκτός περιοχής του Ρομέρο στο 28′.

Χρειάστηκαν χρόνο οι Θεσσαλοί για να βρουν τα πατήματά τους. Δεν ήταν εύκολο άλλωστε με τόσες απουσίες. Ο Φερνάντες, που δεν ήταν έτοιμος, φτιάχνει το παιχνίδι, ενώ οι Πουρίτα και Φεράρι με τα ανεβάσματά τους, διασπούν τις αντίπαλες άμυνες. Για να καλυφθεί το κενό του τελευταίου οπισθοχώρησε ο Μπαρτόλο και «χάθηκε» επιθετικά. Ακόμη και έτσι, οι «κυανέρυθροι» κυκλοφόρησαν την μπάλα, απείλησαν με τον Φαν Βέερτ στο 32′, ενώ στο φινάλε του ημιχρόνου ο Ιωνικός άγγιξε το 1-0 με τον Βαφέα δις.

Ό,τι δεν κατάφερε ο 24χρονος στόπερ εκεί, όμως, το έκανε στο 51′. Από κόρνερ του Άοσμαν πήγε πρώτος στην μπάλα και με πλασέ άνοιξε το σκορ. Το ματς άνοιξε, ο ρυθμός ανέβηκε και ο Βόλος άρχισε να ασκεί μεγαλύτερη πίεση. Οι περισσότερες μπάλες πήγαιναν στον Ρεγκατέν και εκείνος με ατομικές εμπνεύσεις κατά κύριο λόγο προσπαθούσε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Ο Βοϊτκόφσκι, που μπήκε ως αλλαγή, είχε μία καλή στιγμή και γενικά έδωσε και εκείνος πνοή στους Θεσσαλούς, όπως και ο Ορός. Ο Βόλος προς το φινάλε άλλαξε τον σχηματισμό του σε 3-4-3 και το γκολ της ισοφάρισης ήρθε από τον Αργεντινό μεσοεπιθετικό με απευθείας φάουλ. Το 1-1 έμεινε έως το τέλος παρόλο που στις καθυστερήσεις ο Τουράμ έχασε μεγάλη ευκαιρία.

Ιωνικός – Βόλος 1-1: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Από τη στιγμή που στο ντεμπούτο του έκρινε το ματς, ο Νικολάς Ορός είναι και ο πολυτιμότερος του αγώνα. Δεν ήταν ο καλύτερος, αλλά ο κομβικός παίκτης, αφού με το φάουλ του έδωσε τον βαθμό στην ομάδα του. Αυτή ήταν μία πρώτη γεύση από τον Αργεντινό. Είναι ανέτοιμος ακόμη, αλλά ποντάρουν πολλά σε αυτόν οι Βολιώτες και θα έχουν τους λόγους τους.

UP: Υπήρχαν παίκτες που ξεχώρισαν. Εντυπωσιακός μπορεί να χαρακτηριστεί ο Αντριέν Ρεγκατέν. Κάποιες στιγμές έδειχνε πως πάει να γυρίσει μόνος του το ματς. Έπαιρνε πάνω του πολλές προσπάθειες, γυρνούσε πίσω για να ξεκινήσουν από εκείνον οι επιθέσεις και δημιουργούσε διαρκώς ρήγματα.

DOWN: Δεν πήγε τόσο καλά το δίδυμο των Ρίνερ και Γκρίλο. Ο δεύτερος μπορεί να θεωρηθεί ως ο πιο αδύναμος κρίκος. Χάνει τον Βαφέα όχι μόνο στη φάση του γκολ, αλλά και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών) σφύριξε το ματς. Κοντά στις φάσεις ήταν. Δεν κλήθηκε να πάρει κάποια ιδιαίτερα δύσκολη απόφαση και έτσι δεν ασχολήθηκε και κανείς μαζί του με εξαίρεση τις όποιες διαμαρτυρίες υπάρχουν πάντα σε λογικό πλαίσιο την ώρα του ματς.

ΓΚΟΛ: 51′ Βαφέας – 86′ Ορός

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 33′ Τουράμ, 63′ Γκοτσούλας, 65′ Αόσμαν, 90′ Μύγας – 26′ Ρίνερ, 45’+1 Μπαριέντος, 57′ Γκρίλο, 89′ Τερεζίου

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Βαφέας, Βαλεριάνος, Γκοτσούλιας, Ντάλσιο, Καμπράλ (82′ Κιάκος), Ματσούκας (53′ Μάναλης), Αοσμάν (82′ Μπάσα), Τουράμ (90+4 Σάντσες).

ΒΟΛΟΣ (Γκιγέρμο Αμπασκάλ): Κότνικ, Ρομέρο, Γκρίλο, Ρίνερ (83′ Τερεζίου), Τσοκάνης, Μπαριέντος, Νίνης (65′ Βοϊτκόφσκι), Ρεγκατέν, Μπαρτόλο, Ροσέρο (54′ Ορός), Φαν Βέερτ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ιωνικός – Βόλος 1-1: Ματσάρα και βαθμός με Ορός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.