Καλύτερος ο ΟΦΗ, 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης (pics)

Πιο έτοιμοι οι Κρητικοί, επικράτησαν τους Απόλλωνα με 2-1, ωραίο γκολ του Βουό

Στο πρώτο παιχνίδι στο Ηράκλειο, έστω και στο Παγκρήτιο στάδιο, ο ΟΦΗ επικράτησε με 2-1 του Απόλλωνα Σμύρνης, δείχνοντας και πάλι θετικά στοιχεία.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου είχε ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος, όπου προηγήθηκε με αυτογκόλ του Πετσόνι. Ενώ στις αρχές του δευτέρου μέρους πέτυχε ένα ακόμα, αυτή τη φορά με υπέροχο τρόπο του Πατρίκ Βουό. Ντεμπούτο για τον Χρήστο Αραβίδη, ο οποίος αγωνίστηκε για 25 λεπτά.

Η “ελαφρά ταξιαρχία” είχε αμυντικά κενά, ενώ επιθετικά δεν απείλησε ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία.

Το ματς ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια. Στο 6′ και μετά από σέντρα του Σάσι, ο Πετσόνι έστειλε άθελα του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 1-0. Στο 13′, ωραία εκτέλεση φάουλ του Νέιρα, η κεφαλιά του Βουό πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι.

Συνέχισε να απειλεί ο ΟΦΗ και στο 35′ το ξαφνικό σουτ πίσω από τον κέντρο από τον Ποτουρίδη, λίγο έλειψε να κρεμάσει τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 42′ η πρώτη φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Κοντοέ να σουτάρει έξω από την περιοχή και τον Στρέζο να μπλοκάρει εύκολα.

Όπως ξεκίνησε το πρώτο μέρος, έτσι κύλησαν και τα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Με γκολ του ΟΦΗ. Στο 49′ ο Ντίνας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Ποτουρίδης γύρισε στην καρδιά της άμυνας, ο Βουό κοντρόλαρε και με πλάτη στο τέρμα έκανε ένα υπέροχο “τακουνάκι” για το 2-0.

Ο Απόλλωνας μείωσε άμεσα. Στο 53′ ο Άιλερς με ωραίο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέτυχε ένα ωραίο γκολ. Στο 77′ το σουτ του Ναδάλες δεν βρήκε στόχο, όπως και αυτό του Δεληγιαννίδη στο 86′.

ΟΦΗ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Στρέζος, Ποτουρίδης, Παπάζογλου, Μπολάκης, Κοροβέσης, Μεγιάδο, Κουτσιανικούλης, Παπαστεριανός, Νεϊρά, Σάσι, Βουό.

ΟΦΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ: Σωτηρίου, Φαζός, Αργυρόπουλος, Ποτουρίδης (64’ Νάστος), Κοιλιάρας, Οικονόμου, Κυριακίδης, Πλατέλλας, Ντίνας, Δεληγιαννίδης, Βουό (67’ Αραβίδης).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Βάσιτς, Στάθης, Κύργιας, Πετσόνι (46’ Βαφέας), Τζανετόπουλος (46’ Βλάχος), Κοντοές (65’ Σουλτζ), Ναδάλες, Γκονζάλες, Καλλέργης (46’ Άιλερς), Μπεντινέλι (65’ Γκίνο), Ελ Χέλβε (71’ Ρόσι).

Παρουσιάστηκε ο νέος ΟΦΗ (pics)

Αραβίδης: «Θα δώσω παραπάνω, λιγότερα αποκλείεται!»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Καλύτερος ο ΟΦΗ, 2-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης (pics)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.